Hazır Yerine Ev Yapımı Limonata İçin 7 Sebep
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım.Bu yazımızda limonatadan bahsedeceğiz.Marketlerde satılan limonatalar ne kadar sağlıklı,içindeki katkı maddeleri nelerdir, hazır limonata zararlı mıdır ve kısaca evde limonata yapımından bahsedeceğiz.

Yazımızın genel içeriği olarak hazır limonatalar ve ev yapımı limonatayı karşılaştıracağız.Gıda bilinci ekibi olarak aldığımız karar doğrultusunda alternatif olarak evde yapabileceğimiz gıdalara daha çok değinecek ve hazır gıdaların olumsuz yönlerinden bahsederek sizleri ev yapımı ürünlere teşvik edeceğiz..Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki amacımız bir markayı kötülemek veya diğer bir markayı reklam yapmak değildir.Kendi yaptığımız araştırmalar sonucu ortaya konulan tespitlerdir.Fikirlerimize katılan veya katılmayan olabilir.Tercihi sizlere bırakıyoruz.

 1-Limonataya ilk olarak giriş yapacak olursak kodeks kuralları gereği meyve oranı en az %10 dur. Bir şirket doğal olarak daha fazla kar elde etmek için kuralların belirlediği limitin en altını kullanacaktır.Yani buda demek oluyor ki meyve oranı %10 dan fazla olan bir limonatada markası bulunması zor varsa da fiyatı pahalı olacaktır.Besleyici özelliği açısından %10 pek de yeterli bir oran değildir. Zira evde limonata yaparak meyve oranını daha da yükseklere çıkarmak bizim elimizdedir.Bu hazır limonata yerine evde yapmamız için 1. neden.

2-Şimdi de hazır limonataların içinde katkı maddelerinden kısaca bahsedelim.

*Tatlandırıcılar( Aspartam,Asesülfam-K,Sukraloz)

*Koruyucular( Potasyum Sorbat,Sodyum benzoat

*Renklendirici( Aspir Çiçeği)

*Antioksidan(Askorbik Asit)

katkı maddeleri bu şekildedir.Kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

3.AspartamAspartam( E951 ) başlığımıza tıklayarak ayrıntılı bilgiye erişebileceğiniz gibi kısaca bilgi verecke olursak aspartam şekerden 200 kat daha tatlıdır.Bu yüzden hazır limonatalara şeker katılmaz ve üzerinde ŞEKERSİZ ibaresi yer almaktadır.Bu katkı maddesi kullanıldıktan sonra şeker katılmamasının bir mantığı yoktur.Zira şekerden daha etkili bir katkı maddesidir ve sağlık açısından şekere göre daha zararlıdır.Bilimsel bir çalışma olmamakla birlikte DNA hasarlarına sebep olduğu ortaya atılmıştır.Aynı zaman diyabet( Şeker hastalığı) ‘na sebep olduğu aşikardır. Vücut glisemik indeksimizi ani olarak yükseltmekte ve şeker hastalığına sebebiyet verebilmektedir.

4.Asesülfam: Aspartam ve Sukraloz tatlandırıcıların ağızda acımsı bir tat bırakmasını engellemek için kullanılan bir katkı maddesidir.Genel olarak bir zararı yoktur.Fakat gebelikte kullanımının uygun olmadığı WHO tarafından bildirilmiştir.

5.Sukraloz:Normal şekere göre 600 kat daha tatlı olan bir tatlandırıcıdır.Etkileri aspartama benzemektedir.Diyabete sebep olabilmektedir.

6.Potasyum Sorbat: Küf,maya ve bakterilere karşı kullanılan bir katkı maddesidir.İçeceğin raf ömrünü uzatmak amaçlı kullanılan bir katkı maddesidir.Yapılan araştırmalarda yüksek dozda kullanımının sağlık açısından zararlı olduğu tespit edilmiştir.Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.Kesin bir bilimsel çalışma olmasa da kansorojenik etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

7.Sodyum Benzoat: Potasyum sorbata benzer amaçla gıdayı korumak amaçlı kullanılmaktadır.Aynı şekilde bazı ülkelerde yasaklanmıştır.Etkisi potasyum sorbata göre %20 daha azdır.

Aspir Çiçeği: Zararsız bir papatya türüne ait bir bitkidir.Sarı renk verme amaçlı kullanılmaktadır.Doğal yollardan elde edildiği sürece zararı yok faydası vardır.

Antioksidan ( Askorbik Asit): Yapay yollarla elde edilen C vitaminidir.Antioksidan başlığına tıklayarak gerekli ayrıntıları okuyabilirsiniz. Zararsız bir vitamindir.Vücuttaki zararlı radikalleri uzaklaştırır. Limonda doğal olarak bulunmaktadır.

Sonuç Olarak: Değerli okurlarım.Tüm bu katkı maddeleri bazıları doğal bazıları yapay yolla elde edilmektedir.Zararlı veya zararsız hiç bir katkı maddesini kullanmamaya özen göstermeliyiz.Zira yapımı kolay ve basit olarak limonatayı mümkün olduğunca evde kendimiz yapıp tüketmeliyiz.Kısaca ev yapımı limonata avantajlarından bahsedelim:

*Daha ucuza malolur.

*Tatlandırıcı yerine şeker veya şeker ilavesiz yapılabilir

*Isı ve ışıkta etkisi kaybolan vitaminlerden mahrum kalmayız besin ve vitamin içeriği yüksek olur.

*Hiç bir katkı maddesine ihtiyaç duyulmaz.

* %100 doğal olarak kendi üretiminiz olaaktır.

*Az da olsa katkı maddelerinin zararlarına maruz kalmazsınız.

*Uzun süre kutuda duran limonatalar da plastik zararı riski az da olsa meydana gelmez.

Bu yüzden hazır limonata yerine mümkün olduğunca ev yapımı limonata tüketmeye dikkat etmeliyiz.Tekrar hatırlatmak istiyoruz amacımız bir markayı veya kuruluşu kötülemek değil, ev yapımı doğal ürünlere sizleri teşvik etmektir.

 

Kısaca ev yapımı limonata tarifi:

Malzemeler:

*8 adet limon

*5 su bardağı soğuk su

*Yarım çay bardağı şeker veya bal. ( Tercihe göre şekersiz de yapılabilir.Daha sağlıklı olacaktır.)

*Aroma katmak amaçlı isteğe göre nane,fesleğen,kekik katabilirsiniz.

Limonlar güzelce soyulur ve dilimlenir ardından limon kabukları genişçe bir kaba rendelenir, dilimlenmiş limon rendelenmiş kabuklarla karıştırılır. Toz şeker ilave edilir ve limonların suyu çıkması için iyice ovalanır. Oluşan karışım tel bir süzgeçten geçirilir, süzülmüş limon suyu içine 5 bardak soğuk su ilave edilir. Kalan posa üzerine bir bardak su ilave ederek yine süzgeçten geçirebilirsiniz. Ev yapımı limonata hazır, isteğe göre buz ve kokulu bitkileri atıp servis edilebilir.

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 6 • Erdal Akkıvanç
  9 Temmuz, 2016

  Ev yapımı limonatada 5 bardak suya 2,5 bardak şeker yani 1 litre suya 2,5 bardak şeker katıyorsunuz. Şimdi bukadar şeker sanayide kullanıldığında zararlı oluyorsa evde kullanıldığında niye hiç zararlı olmuyor.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Atilla Genli
  30 Haziran, 2016

  Faydalı bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Zehra
  29 Haziran, 2016

  Daha az tüketmeye dikkat edeceğim hazır limonata katkı maddesi olduğunu bilmiyordum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Yusuf Süsün
  28 Haziran, 2016

  Teşekkürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ahmet Karabulut
  27 Haziran, 2016

  Konya’da ARTI VİTAMİN olarak 2011-2013 yılları arasında Limonata vb meyve suyu çeşitleri imalatı yaapmış birisiyim…ve bu işteki kazancı hayatım boyunca hiç bir işte kazanmadım kazanacağımıda sanmıyorum..Peki neden bıraktım…İçerdiği içeriklerin ne kadar zararlı olduğunu NET olarak öğrendikten sonra AİLEM ve ÇEVREME içmemelerini tavsiye ettim..Ardından Dini konuda yaptığım araştırma sonucu bu kazancın CAİZ olmadığı kesinlik kazanınca işi tamamen bıraktım..Sadece Limonata değil malesef raflarda yer alan tüm içecekler bu konumdadır..(NEKTAR OLAYI)BU İŞİN EN BUYUK ALDATMACASIDIR….

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Cengiz
  27 Haziran, 2016

  Gayet güzel bilgiler. İnsanlar limonata alırken ve içerken neyi aldıklarını bu sayede öğrenecekler. Sağlıklarına önem veren insanların buna dikkat etmeleri gerekir.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.