Hemoglobin Nedir? Arttırmak İçin Hangi Gıdalar Tüketilmelidir
Takip Et : Üye Girişi

Sağlıklı bir kan yapısı, sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardandır.Kan sağlığı da oksijen taşıyan hemoglobin yapısından geçer.Kanımızdaki besin maddeleri ve oksijen hemoglobinler tarafından taşınmaktadır.Kanda yeteri kadar hemoglobin yoksa yorgunluk,dikkat eksikliği, soğuk havalarda aşırı üşüme,anemi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.Bu yazımızda kandaki hemoglobin seviyesini arttırmak için yemeniz gereken en etkili gıdaları sizler için listeledik.

1: Domates

Özellikle güneşte kurutulmuş domatesler hemoglobin seviyenizi arttırmada yardımcı olacaktır.Aynı zaman salata gibi ürünlere de ekleyerek severek tüketebilirsiniz.

2 : Kuru Üzüm

Üzüm veya kuru üzüm iyi bir demir kaynağıdır. Hemoglobin seviyesini arttırmak için özellikle çay içerken veya şekerli gıda tüketecekseniz bunun yerine kuru üzüm tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3 : Cennet Hurması

Cennet hurması C vitamini ve demir açısından zengindir. Bu 2 madde birlikte çalışarak hemoglobin seviyenizi yükseltmekte en etkili gıda olacaktır.

4 : Kuru Kayısı

Kuru kayısı C vitamini ve demir açısından zengin gıdalardan biridir.Aynı zamanda lif açısından da zengin olan kuru kayısı hemoglobin seviyenizi arttırmak için zevkle tüketeceğiniz gıdalardan biridir.

5 : Dut

Dutlar demir içeriği açısından zengin meyvelerden biridir.Dutlar da hemoglobin yapan bir makro besin maddesi olan protein ile doludur.Hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak tüketmeniz mümkündür.

6 : Hurma

Hurmada demir bakımından zengin gıdalar arasında yer alır. Hemoglobin seviyenizi tüketmek istiyorsanız daha çok hurma tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

7 : Nar

Nar içerisinde bulunan demir ve C vitamini hemoglobin seviyenizi arttırmada etkili olacaktır. Demir hemoglobinin üretiminde görevliyken C vitamini de bu üretime katkı sağlamaktadır.

Sevgili okurlarımız hemoglobin maddesi kan sağlığımız için en önemli maddelerdendir. Aynı zamanda kanın yapısından bulunan ve en çok görev alan maddelerdendir. Kan yapısı 3 – 4 ayda bir kendini yenilemektedir. Bu gıdaları tüketerek bu yenileme aşamasında daha sağlıklı bir kan yapısı oluşmasında etkili olacasınız.

Ek olarak bir uyarıda bulunmamız gerekiyor.Özellikle şeker hastaları yazdığımız bu meyveler genel olarak şeker oranı yüksek gıdalardır. Bu yüzden bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 23 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • ismail demir iğdir dan selamlar saygılar
  29 Haziran, 2018

  benim kızımda asırı kansızlık ve demir eksikligi var ne yapabilirim ve boyun ağrılarım cok artı boynumu sağa ve sola cevirdğimde aşırı ağrı oluyor ne yapa bilirim teşekurler iyi calışmalar❤️

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   30 Haziran, 2018

   Öncelikle kan testi yaptırın ne kadar az ne kadar çok ona göre beslenme şekli yapılmalıdır. Öncelikle et tüketimini mutlaka arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Kan değerinin yükselmesindeki ilk gıda ettir.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.