Hemoroid Basur Nedir? İyi Gelen Şeyler Bitkiler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Genel olarak halkımızda en sık rastlanan rahatsızlık basur üzerine duracağız. Diğer adı ile hemoroid nedir, hemoroide iyi gelen bitkiler şeyler bitkiler nelerdir bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Basur Nedir? Neden Oluşur?

En kısa tanımı ile bağırsak kısmında meydana gelen varis benzeri şişliktir. Bağırsak iç kısmında veya anüs kısmında da bu şişiklik oluşabilir. Bu sebepten dolayı da ciddi ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu şişkinliğin sebebi iltihap toplayan kanın damar içinde sıkışıp birikmesi sonucu oluşur. Sonrasında kanamalar meydana gelebilir. Bu mikroplu damarın patlaması ya da zedelenmesi kan veya irin akmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden mutlaka çözülmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı
  • Kanama
  • İrin kanaması
  • Genital bölgedeki ağrılar

Bu maddeler basurun belirtileri arasında yer alır. Şimdi bu konuda bitkisel gıdalara göz atalım:

1: Basura Karşı İbrahim Saraçoğlu Havuç Yaprağı Kürü

7-8 yemek kaşığı ince bir şekilde kıyılmış havuç yapraklarını 1 litre kaynamış suyun içine atın. Sürahide hava almayacak şekilde 60 – 80 dakika kadar bekletin. Daha sonra suyu buzdolabında soğutun ve sabah, öğle, akşam olarak günde 3 kere içebilirsiniz.

Genel olarak etkisinden tam olarak faydalanmak için 4 – 5 aylık süre içinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Saraçoğluna göre bu kürün antioksidan etkisi ile vücuttaki serbest radikaller uzaklaştırılır. Aynı zamanda iltihaplanmaların önüne geçerek basur oluşumu az da olsa engellenmiş olur.

2: Ahmet Maranki’nin Basur Kürü

Ahmet Maranki’nin hemoroid üzerindeki etkisine inandığı zeytinyağını özellikle genital bölgeye sürerek tedaviyi tavsiye ediyor. Gece uyumadan önce konularak sabaha kadar durmasını tavsiye etmektedir. Zeytinyağının anti bakteriyel etkisi ile fayda sağlar. Aynı zamanda bu bölgeyi yumuşatarak kanamaları azaltmaya yardımcı olur. Bu kürü 1 ay süre ile her gün denemenizi tavsiye ediyoruz.

3: Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı; iltihapları yok edici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yaraların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Hemoroidin çok ilerlememiş seviyeleri için kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. Yine zeytin yağına benzer olarak makat bölgesine sürülerek gece boyunca bekletilir. Her gün değişilmesi gerekir.

4: Aloe Vera

Aloe vera bitkisi de basur konusunda olumlu etkilere sahiptir. Antiseptik etkisi ile hemoroid iltihaplanmalarını koruyucu etkisi vardır. Aloe veranın jel kısmını yine aynı şekilde makat bölgesine pamuk ile uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 1 ay kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Basur Sorunu Yaşayanlar Ne Yememelidir?

Öncelikle hazır gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. İşlenmiş gıdalar, cipsler, hamur ürünleri, şekerli gıdalar, kafeinli gıdaların tüketimini bırakmalı veya azaltmalısınız. Bunlar basuru daha da ileriye gitmesine sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda acı gıdalara da dikkat etmelisiniz. Acı pul biber, turşular, isot, özelliğe acı doğu mutfağına dikkat etmelisiniz. Bu gıdalar yine basur kanamalarını da arttırmaktadır. İleri durumlarda mutlaka doktor tavsiyelerine uymanız gerekir. Bu bitkisel kürler hafif durumlarda etkileri olmaktadır. İlerleyen durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ayrıca doktora danışarak hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

Rating: 3.2/5. From 9 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.