Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Zeytin yağı günümüzde en faydalı gıdalardan biri olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Zeytin yağını yemek haricinde sabah uyandığımızda veya gece uyumadan önce 1 kaşık içmenin bir çok faydası olduğu tespit edildi. Bilinmesi gereken önemli noktalardan biri zeytinyağının ısıl işlem görmeden tüketmek daha sağlıklıdır. Bu yüzden direk yutmayı tavsiye ediyoruz. Şimdi faydalarına göz atalım:

1: Kalp Sağlığını Korur

Zeytinyağının en önemli etkilerinden biri olarak gösterilebilir. Zeytinyağı kalp sağlığını destekleyen, kalp damarlarının tıkanmasını engelleyen, damar sertliğini önleyen etkileri vardır. Bu sayede kalp krizi riskini de doğal olarak azaltmış olur. Sağlıklı bir kalp ve kan pompalanması için zeytinyağı tüketmelisiniz.

2: Antioksidan Etkisi

Zeytinyağı zengin bir antioksidan içeren gıdadır. Antioksidan maddeler vücuttaki toksinleri ve serbest radikalleri uzaklaştırır. Bu maddeler zamanla birleşerek kanser ve tümör hücrelerini oluşturur. Zeytinyağı ile bu zararlı maddeler vücuttan atılır. Antioksidan maddelerin ortak özelliği budur. Aynı zamanda bu zararlı maddeler hücrelerin yaşlanmasına sebep olur. Yine zeytinyağının antioksidan etkisi ile hücrelerin yaşlanması ve kırışması da önlenmiş olur.

3: Kolesterolü Düşürür

Zeytinyağı kolesterol içermeyen bir yağdır. Dolayısıyla vücuda alındığında hem yağ ihtiyacını karşılar ve bunu kolesterolü yükseltmeden yapar. Aynı zamanda vücut sıcaklığında zaten sıvı bir yağ olduğu için kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur. Bu yüzden kolesterol sorununu çözmek isteyenlerin zeytinyağı tüketmesini tavsiye ediyoruz.

4: Kemik Sağlığını Korur

Zeytin yağında bulunan A,D,E ve K vitamini yanı sıra fosfor, potasyum ve az da olsa kalsiyum ile kemik sağlığını desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.

5: Sindirim Sistemine Olumlu Etkileri

Zeytinyağının mide ve bağırsak sorunlarında önemli etkileri vardır. 18 karbonlu ve çift bağlı bir yağ asidi olan oleik asit zeytinyağında bolca bulunur. Bu oleik asit aslında zeytin yağına en önemli özellikleri katan maddedir. Oleik asit en çok zeytin yağında bulunur. Bu madde mide sorunları, sindirim sorunları gibi sorunlarla birlikte kolon kanserini de önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden sağlıklı bir sindirim sistemi için de zeytinyağı tüketebilirsiniz.

6: Beyin Sağlığını Korur

Zeytin yağında bulunan değerli besin maddeleri ve özellikle Omega yağ asitleri beyin sağlığı açısından olumlu etkileri vardır. Çocukların beyin gelişiminin yanı sıra yaşlılarda da alzheimer gibi sorunları oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Unutkanlık sorunlarının da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmasını engeller. Bu yüzden küçük büyük demeden zeytin yağını tüketimini arttırmalısınız.

7: Cilt Sağlığı Açısından Etkileri

Zeytin yağını cildinize sürdüğünüz gibi içerek de cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Zeytin yağındaki A ve E vitamini ile antioksidan maddeler cilt ve deri sağlığını korur. Yeterli nemin vücutta dolaşmasına yardımcı olur. Cilt kırışıklıklarını önler. Cildin renk tonunun dengelenmesini sağlar. Bu özellikleri ile cilt sağlığı tüketmeniz için bir sebep olacaktır.

Özet olarak genç yaşlı demeden sabah uyandığımızda her gün 1 kaşık zeytinyağı içmeliyiz. Bunu bir adet haline getirmemiz gerekmektedir. Mutlu ve Sağlıklı günlere…

 

 

 

 

 

 

Rating: 3.8/5. From 16 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Fatma
  10 Ağustos, 2019

  Sinir bozucu

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.