Hexamin Nedir ,Zararlı Mıdır,Nerelerde Kullanılır
Takip Et : Üye Girişi

Hexzamin, okunuşu hegzamin veya hekzamin herhangi bir maddeyi kırılma gibi dış ekilere karşı koruma,sertleştirme amacıyla ve tıp alanında da idrarın sökülmesine yardımcı olan ilaç olarak kullanılan kimyasal bir madde olarak tarif edebiliriz.

Hekzamin, mide ve idrar yolları arasında oluşan herhangi bir enfeksiyona karşı koruma ve tedavisinde .idrar yolları enfeksiyonların tedavisi,iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.Vücutta istenmeyen zararlı bakterilerin büyümesini durdurarak kişinin hastalığının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Hexzamin kullanımı sırasında meydana gelebilecek yan etkileri bulunmaktadır.Bunlardan bahsedeceğiz fakat sayacağımız belirtiler her zaman görülmemekte ,bazen ortaya çıkmaktadır.Nadirde görülmüş olsa bu belirtiler fark edildiğinde yada uzun süre geçmesine rağmen belirtiler devam ediyorsa uzman bir doktora danışılması uygun olacaktır.

-Dizüri

-Isılik

-Mide bulantısı

-Kaşıntı

-Piyüri

-Kusma

Bu belirtiler dışında farklı bir belirti gözlemlenirse de uzman bir doktorla görüşülmeli görülen belirtiler doktora söylenmelidir.

Hexzamin ile beraber başka ilaçlarda kullanıyorsanız yada reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız veyahut doktor önerisi olmadan herhangi bir ilaç kullnıyorsanız eğer görülen yan etkiler değişebilir.Ya yan etkilerini arttırıcı özellik gösterebilir yada hexzaminin düzgün bir şekilde vücuda etki etmesini engelleyebilmektedir.Doktora danışıldığında kullanılan tüm ilaçlar ,vitaminler veya doğal bitkisel ilaçlar tüketiliyorsa bunlar belirtilmelidir ki doktorunuz ilacın diğer ilaçlarla olacak olan etkileşimine müdahale edip hexzaminin doğru bir şekilde işlevini yerine getirebilsin.

Hexzamini şimdi belirteceğimiz ürünlerle kullanılmaması önerilmektedir:

-Sulfamethizole

-Sulfathiazole

-Thiazides

Yine ;

-Böbrek yetmezliği

-Ciddi dehidrasyon

-Karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklara sahipseniz eğer hexzaamini kullanmamanız önerilmektedir.

Ayrıca hexzamin kullanırken baş dönmesi,tansiyon düşüklüğü,uyuşukluk gibi yan etkiler gösteriyorsa eğer araç,iş makinesi vb. kullanmamanız önerilmektedir.

İlac her zaman önerilen dozda kullanılmalıdır.Herhangi bir unutma halinde fark eder etmez ilacı kullanın fakat sonraki doza yakın ise unutulan dozu almayın ve doktorun önerdiği şekilde önerilen dozlarda kullanıma devam edilmelidir.Fazla doz alımı zehirlenme ve diğer başka yen etkilere sebep olabilmektedir.

Yine kullanım süresi geçmiş hexzamini kullanmamanız Daha sağlıklı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

 

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.