Hızlı Çabuk Yemek Yemek Zararlı Mıdır Zararı Nedir
Takip Et : Üye Girişi

Evet arkadaşlar bu gün size hepimizin sıkça rastladığı, hatta  kendimizin yaptığı hatalardan biridir çabuk yemek yemek. Hızlı yemek yemenin zararlarından bahsedeceğiz. Öncelikle insanlar neden hızlı yemek yerler ? İnsanlar acelesi olduğunda  hızlı yerler ama hızlı yemek yemenin zararlı olduğunu bilmezler. Bende burada size hızlı yemek yemenin zararlarını anlatmak için bir takım araştırma yaptım.Genel olarak farklı bir çok konuda olumsuz etkileri bulunsa da amacım bu zararlı alışkanlığın farkında olmanız ve bu kötü alışkanlığı unutmanızdır.

 

Mide De Hazımsızlık Yapar:

Hızlı yemek yiyen bir insanın sindirim sistemi her zaman sorunlu çalışmaktadır bunun sebebi de yemeklerin çiğnenmeden yutulmasından  kaynaklanmaktadır.Hızlı yemek yiyen bir insan sindirimin ilk başladığı yer yani ağızda yemekleri yeteri kadar öğütmediğinden dolayı büyük parçalar halinde mideye gider. Mideye giden bu büyük parçalar sindirimin daha geç ve zorlu olmasını sağlıyor bu sebepten dolayı midede kasılmalar ,yanmalar , mideden  gelen ekşi su  gibi sıkıntıları da peşinde gelmektedir.Hızlı yemek yiyen bir kişinin doyma ihtimalide çok düşüktür, bu sebeptendir ki mide genişler ve rahat nefes alınmasına zorluk çıkarır ve aynı zamanda da kalbi rahatsız edip kalp krizi riskini de arttırır.

 

Kilo Alma Ve Obezite:

Hızlı yemek yiyen bir insanın sindirim sistemi yavaş çalışmaktadır, yavaş çalışan sindirim sisteminden dolayı beyne gönderilen doyma uyarısı da bu neticeden dolayı geç gitmektedir. Hızlı yemek yiyen bir insan ne zaman doyduğunu anlaması gereğinden uzun sürer ve bu sebepten dolayı  yemek yer ve kilo alır. Hızlı yemek yemeye alışanlar beynin doyma uyarısını geç algılamasına sebep olur bu sebepten dolayı beyin doyumsuzluğu algılar ve sizin sürekli yemek yemenizi sağlar bu yemek yeme olayı obeziteye kadar gitmektedir.

 

Metabolik Sorunlara Yol Açar:

Hızlı yemek yiyen insanlarda sindirim geç olur ve vücuda lazım olan mineraller, proteinler,yağlar,tuzlar,vitaminler gereğinden erken dağılır ve kana karışırlar ve daha hızlı kalori almamıza neden olur. Hızlı kalori alınımı insanları obeziteye götürmesi yanı sıra metabolik rahatsızlıklara da neden olmaktadır. Oluşan bu metabolik sıkıntılar kronik hastalıklarla beraber obezitenin de derinleşmesine ve kalıcı bir hal almasına yol açar.

 

Mide Kanseri Riski:

Hızlı yemek yiyen bir insan sindirim ilk başladığı yer yani ağızda fazla çiğnemeden  direk mideye yollamaktadır. Midede biriken bu büyük parçaların sindirilmesi çok zor olmaktadır. Midenin büyük parçaları sindirmesi  daha fazla asit üretmesi ve daha fazla efor sarf etmesi gerekmektedir. Üretilen bu asit mide de gaz oluşumunu artırır ,şişkinlik yapar  , Mide kasılmaları oluşur ve bu oluşumlar mideye zarar verip mide kanserine yol açar.

 

Kalp Krizi Riski:

Hızlı yemek yiyen bir insan  ,insan  vücudunun  doyma olasılığını düşürmektedir.Hızlı yemek yiyen bir insan yav yemek yiyen birkişiye nazaran daha fazla kilo almaktadır aldığı bu kilolar vücudun her yerinde yağlanmaya sebep olur. Vücutta kalbin damarları daha hızlı yağlanır ve vücudun kalp krizi geçirme riskini arttır.

 

 

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 7 Temmuz, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.