Horlamayı Önlemek ve Engellemek için Doğal Çözümler
Takip Et : Üye Girişi

Horlama uyku sırasında solunum yollarının tıkanmasıyla ortaya çıkan yaygın sorunlardan biridir.Uyku esnasında boğaz kaslarının gevşemesi,hava akışının azaldığı ve nefes alımı zorlanarak horlamaya neden olmaktadır.Yaşlanma ve kilo artışı horlama seviyesini arttırmaktadır.Yazımızda bazı ameliyatlar geçirmeden doğal gıdalar ile horlamayı engellemeyi ve rahat bir nefes almanız için bazı çözüm yollarından bahsedeceğiz.

1: Yüz Üstü Uyumayın

Yüz üstü uyumak dilinizin yanı sıra,çenenizin altında bulunan yağ dokusu hava yolunuzu tıkayabilir ve horlamanıza sebep olur.İlk başlarda biraz zor olsa da bir kaç gün içinde bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.Ek olarak kalp sağlığı açısından yüz üstü uyumak kalp atışını zorlamaktadır.

2: Horlama Önleyici Bazı Cihazlar Kullanabilirsiniz

Burun Şeritleri: Doğal ve sağlıklı malzemelerden yapılmış burun şeritleri veya burun genişleticileri kullanabilirsiniz.Bu banlar hava akışını kolaylaştırarak daha rahat bir nefes almanızı sağlayacak ve horlamanızı bir nebze engelleyecektir.

3: Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Eğer kilolu iseniz, boynunuzda fazla yağ olması nedeniyle boğazınız daha dar olabilir. Bu horlamaya neden olabilir. Kilo vermek, bu nedenle, horlamadan-özgür bir gece uykusu elde etmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diyet çökertmez veya yemek atlamayın; bu, iyiden çok zarar verebilir. Fiziksel aktiviteyle dengelenmiş daha düşük kalorili bir diyet entegre ederek haftada 1-2 kilo -kadar bir şey kaybetmeyi hedeflemek daha iyi.

4: Yediğiniz Gıdalara Dikkat Edin

Daha az kalorili gıdalar yerine meyve, sebze, protein, kepekli tahıl ve az yağlı süt değiştirebilirsiniz.Ayrıca, tükettiğiniz tuz,şekerler ve doymuş yağ miktarını sınırlayın. Porsiyonlarınızı daha küçültün ve uykudan en az 2 saat önce yemek işlemini bitirmenizi tavsiye ediyoruz.

5:Düzenli egzersiz

Günlük en az 30 dakika yürüyüş veya egzersiz yapmanızı öneririz.

6. Boğazınıza Egzersiz Yapın

Araştırmaya göre, boğazınızı kullanmanız boğazdaki kasları güçlendirebilir ve horlamayı azaltabilir. Bu basit alıştırmaları deneyebilirsiniz:

  • Dilinizi geriye doğru ileri geri itebilirsiniz.
  • Dili yukarı doğru emerek damağınıza baskı yapın.
  • Dilinizin arkası damağa yapışık uçlarını alt dilinize doğru 20 -30 kez egzersiz yapabilirsiniz.

7: Nezle ve Gripten Korunun

Nezle ve grip durumunda bitkisel çaylar gibi gıdaları tüketerek en hızlı şekilde iyileşmeye çalışın. Zencefilli,nane limon,ada çayı gibi çayları tüketebilirsiniz.

Ek olarak etkili bir yol nane buharını soluyabilirsiniz.Burun delikleri ve boğazınızı rahatlatıp nefes almanızı kolaylaştıracaktır.

8: Alkol ve Sigaradan Kaçının

Hem alkol hem de sigara, horlama sorununu artırabilir. Alkol, boğazdaki kaslarınızı etkiler ve  horlamanıza neden olur. Öte yandan sigara içmek boğazınızı ve burnunuzu tahriş ederek hava akımını azaltan ve horlamayı tetikleyen şişliğe neden olabilir.

Son olarak bu yolları denediğiniz halde sonuç gecikiyorsa doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Mutlu ve Sağlık günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.