İçeceklere Yüzde 10 ÖTV Zammı 2018 Başında Gelecek
Takip Et : Üye Girişi

Son zamanlarda benzin,mazot ve daha bir çok şeye gelen zam sonrasında içeceklere de %10 oranında zam torba yasası ile kararlaştırıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu karar alınan ve torba yasa düzenlemeleri olarak anılan tasarının, engelliler yönünden ÖTV muafiyetlerini ilişkin güncellenen kanun önerge ile onaylandı.

Ak Partili milletvekillerinin verdiği önerge doğrultusunda engellilere getirilmiş olan ÖTV muafiyetinin yanı sıra gazoz, nektar, soğuk çay, limonata ve alkolsüz biralar için de yüzde 10’luk oranda bir vergi getirildi.

Perşembe günü görüşülen tasarıda geçen 76. madde gereğince bazı içeceklerin özel tüketim vergilerinde yeni düzenlemeler yapılarak değişiklik uygulanmasına karar verildi. Bu doğrultuda meyve sularına ilişik kapsam genişletilirken, ilk haliyle yüzde 20 oranında seyreden vergide indirim uygulanacak.

Yüzde 10 Zammı Kapsayan İçecekler

Yeni düzenlenen bu maddeler neticesinde ise enerji içecekleri, nektarlar, üzüm şırası dahil olmak üzere meyve suları, alkol katılmamış ve fermente gerçekleştirilmemiş olan sebze suları, tatlandırıcı maddelerin katıldığı ya da katılmadığı ambalajı bulunan içecekler, limonatalar, alkolsüz biralar, sade gazozlar ve meyveli gazozlara yüzde 10’luk bir oranda özel tüketim vergisi uygulanacak.

Ocak 2018’de Yürürlükte

Alınan kararla uygulanacak olan ÖTV vergisinin 2018’in ilk günü uygulamaya girmesi beklenirken, bu kararlara uzmanlar yaptıkları açıklamalar ile karşı olduklarını ve meyve sularına gelecek olan vergilerin anlamsız olduğunu dile getirdiler.

 

Uzmanlar konu hakkında yaptığı açıklamada meyve suyu nektarlarının, insan sağlığı açısından içilen su kadar değerli olduğunu vurgularken, yeni tasarıyla gelecek olan ÖTV zammının sağlığa destek ile bir ilgisinin bulunmadığını iddia ettiler.

 

Dipnot: Genel olarak şekerli hiç bir içeceğin tüketilmesini sağlık açısından tavsiye etmesek de zam hiç hoş olmamış…

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.