Ihlamurun faydaları nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi
Bitki Çayları

Ihlamur çiçeği ortalama 25-50 metre kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacı çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. Ihlamur çiçeğinin demlenmesiyle hoş kokulu bir çay yapılabilmektedir. Kalsiyum açısından oldukça zengin bir bitkidir.

Ihlamurun faydaları nelerdir ?

Ülkemizde çaya olan düşkünlük göz önünde bulundurulursa ıhlamur sadece nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında bal ve limon ile birlikte tüketilmektedir. Ihlamurun tüketiminin bu denli az olmasına rağmen faydaları oldukça fazladır.

 • Grip ve nezleye karşı doğal bir antibiyotiktir ve balla karıştırılıp tüketildiğinde öksürük bastırıcı özelliği mevcuttur.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak, vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur.
 • Stres gidererek sakinliği sağlar.
 • Kansızlığı giderir.

Zararı var mıdır ?

Ihlamurun faydaları tabi sadece bunlarla sınırlı değildir. Ancak birçok faydasının yanı sıra direkt olarak sağlığa herhangi bir zararının olduğu tespit edilmemiştir. Sadece fazla ve geç saatte tüketimlerde uykusuzluğa sebebiyet verebilir. Bunun yanında ıhlamur sadece bir defa kaynatılmalıdır. Defalarca kaynatıldığında vitamin değerleri ölür. Ihlamurun ilk kaynatımında oldukça fazla C vitamini bulunmaktadır.

Su ihtiyacınızı bitki çaylarıyla gidermeye çalışmayın

Su ihtiyacınızı bitki çaylarıyla gidermeye çalışmayın

Su içmeyi unutmayın !

Ancak burada hepimizin yaptığı ve unutulmaması -göz ardı edilmemesi- gereken bir hata var. Ne çay, ne de ıhlamur vücudun su gereksinimini karşılamaz. Susadığınızda bunu başka içeceklerle gidermeye çalışmayın. Fazla çay, ıhlamur vb içecekler sizin gün içinde susamanızı engeller.

Susamamak vücudun su ihtiyacının olmadığı anlamına gelmez. Gün içerisinde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık edinin ki ileride vücudunuzda geri dönülmez hastalıklar meydana gelmesin.

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Doğrubilgi
  26 Eylül, 2017

  Strese karşı antidepresan özelliğini de unutmamak lazım

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.