İlaveli Toz Hazır Kahveler Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için en önemli faktörlerden biri de yediğimize içtiğimize dikkat etmemizdir. Pek çok gıda sağlığımızı biz farkında olmadan tehdit etmektedir. İşte bunlardan biri de “bir sürü ilave maddeler ve şeker katılarak sunulan hazır toz kahveler”

Kahve sade olarak içildiğinde sağlık için zararlı değil hatta faydaları da var. Ancak, bir sürü ilave maddeler ve şeker katılarak sunulan hazır toz kahveler sağlığımız için son derece zararlı. Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkilemektedir. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebilir. Düzensiz kalp atışları kalp sebep olabilmektedir. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Bir sürü ilave maddeler ve şeker katılarak sunulan hazır toz kahveler , normal kahvelerin aksine hazırlandığında daha farklı bir koku ortaya çıkarmaktadır. O bilinen saf kahve kokusundan pek eser olmadığını söyleyebiliriz. Bunlar, insan vücudunda hormonal değişikliğe sebebiyet vererek beynin haz bölgesi olan “nucleus accumbens septi” arasındaki nöronlara hasar bırakarak otonom sinir sistemi ile beyni zamanla kontrol altına almaktır. Yani alışkanlık yapmasını sağlar. Pek çok ilaveli hazır toz kahvelerin içeriğine baktığımızda şeker, glukoz şurubu, bitkisel yağ (palm),  emülgatör, süt tozu, çözünebilir kahve, aroma verici, kıvam arttırıcı, topaklanmayı önleyici içerdiğini görebiliriz. İçeriğine baktığımızda görüldüğü gibi kahve içiyoruz diyebilir miyiz belli değil.  Normal, sade bir kahveyi tüketmemizin tabi abartmadıkça, bize zarar değil fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Katkı ilaveli toz kahvelerin içeriğindeki fazla şekerin vücudumuza ciddi zararı olacaktır. Ayrıca, süt tozunun içinde bir de “melamine” maddesi vardır. Süt tozu süte kimyasal maddeler ile işlemler uygulayarak ve ayrıca yanmasını sağlayarak süt özünün dibe çökmesidir.  Melamine, petrol türevi bir madde olup bildiğimiz tabak yapımında kullanılır. Süte katıldığında sütün içeriğindeki protein oranını göstermeye yarayan bir maddedir. Melamin biraz fazla katıldığında sütteki proteini olduğundan yüksek göstermeye yarar. Karaciğere girdiğinde karaciğerin baş belasıdır. Karaciğer bu işlemler ile uğraşmaktan yorulurken yağ toplatır, karaciğer yağlanması meydana getirir. Vücut yağlanır ve damar yollarına kadar yağ tutar. Bu süt tozu hazır bebek mamalarında, hazır çorbalarda, bebe bisküvilerinde ve marketten aldığınız çoğu yoğurtta da bulunabilmektedir.

Araştırmalar günde iki paket içilen sigara ile dört fincan pek çok madde ilaveli hazır toz kahve içmek aynıdır. Tek farkı biri dumanlı zehirdir diğeri ise melaminli zehir. Sonuç olarak ikisi de sizi kansere götürebilir.

 

KAYNAKÇA:

http://www.sporbilinci.com/3-zehir-bir-arada-3u-bir-arada-tehlikesi/

http://saglik.zararları.com/nescafenin-zararlari.html

http://www.memurlar.net/haber/543257/

http://www.bitkilog.com/23387.html

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • gülhan çakır
  24 Ekim, 2017

  Süt tozunun içinde bir de “melamine” maddesi vardır. gibi kesin ve net ifadeler bilme ve araştırmaya uzak bir şekilde hazırlanmış ve sadece spekülatif açıklamalar yapan insanların YAPACAĞI TÜRDEN BİR AÇIKLAMADIR. Lütfen bir yazı hazırlarken daha dikkatli ve araştırarak yazarsak bir gıda mühendisi adayına yakışır diye düşünüyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Naci
  10 Temmuz, 2017

  Kahve günlük hayatımızın bir parçası ancak ne yazık ki firmalar sağlığımızla oynuyor. Ucuz ve katkılı kahve çeşitlerinden bildim bileli uzak duruyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Feride
  23 Şubat, 2017

  Ben bunlardan içiyordum ve an itibarı ile bıraktım sade nescafe içerim bilgiler için çook teşekkürler:)

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.