Immm Çikolata!
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Şimdi biraz iştahımızı kabartalım ve kahverengi altını sizler için anlatmaya çalışalım.Sadece kokusuyla mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolata, damağımızda yavaş yavaş erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor. Çikolatanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.
Kokusuyla, insanı baştan çıkaran, iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle çikolatayı kim sevmez ki!

Çikolata hakkında sizler için açık bir şekilde açıklama yapmaya faydalarını ve zararlarını anlatmaya çalıştım.Buyrun başlayalım.

1. Antioksidanlar

Çikolata üzerine yapılan güncel araştırmalar, kakaosu yoğun olan bitter çikolatanın, güçlü bir antioksidan deposu olduğunu gösteriyor. Ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi var.

2. Enerji

Minik bir ısırık sayesinde; 45 metre yürümek için gerekli olan enerjiyi sağlamış olursunuz

3. Mutluluk

Çikolatanın mutluluk verdiği bir şehir efsanesi değil. Kakaonun içerdiği biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum, vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına sebep oluyor. Bu durum, aynı zamanda çikolatanın doğal bir antidepresan olduğunu şeklinde de yorumlanıyor.

4. Tüketim

Sadece Amerika’da tüketilen miktar, yıllık yaklaşık 1.3 milyar ton civarında.

 

5. Mineraller

Siyah çikolatada, sağlığımız için son derece faydalı olduğu bilinen; çinko, selenyum ve potasyum gibi mineraller bulunuyor.
Çikolatadan başka 4 mevsim aranan bir tat herhalde nadir bulunur. Geçmişten günümüze, Amerika’nın keşfiyle dünyaya yayılan, en ünlü mutfakların tatlı çeşitlerinin, pastane ve restoranların menüsünün gözdesi olan bu özel lezzeti, keyifli bilgiler eşliğinde özetinözeti kadar anlattık sanırım.

Çikolata sadece damak zevkimize değil aynı zamanda göz zevkimize de hitap edecek şekilde sunuluyor bizlere.Bunu en belirgin örneğini hiç şüphesiz çikolata festivallerinde görüyoruz.Rengarenk çikolatalardan şekiller hepimizin iştahını açıyor değil mi ? Peki günlük ne kadar tüketmek bizim için faydalı olur?

Uzmanlar, günlük 100 gr. siyah çikolata tüketmenin yararlı olduğunu açıkladı. Günlük çikolata Tüketimi Ne Olmalı?Hollanda Hastalıkları Önleme Vakfı tarafından yapılan bir araştırmada, her gün yenen çikolatanın yüksek tansiyona iyi geldiği ve ömrü uzattığı ortaya çıktı. Yüksek tansiyon ilacı kullanmayan 470 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin en fazla tükettiği yiyecek ve içeceklerin başında, kakaolu gıda maddelerinin olduğunu saptadı.
Yapılan araştırmada ise kakaolu içecekler, çikolata ve çikolatalı puding yiyen bu kişilerin yüksek tansiyon hastalığına yakalanmadığı gibi ölüm riskini de yüzde 50 oranında azalttığı belirlendi.Azı karar fazlası zararAraştırmaya katılan 470 erkeğin bir günde ortalama 10 gram civarında çikolata yediği saptandı. Uzmanlar orta yaşlı erkeklerle yapılan bu araştırmanın, genç ve yaşlı erkek ve kadınlar için de geçerli olabileceğini belirtti. Uzmanlar hemen ardından bir uyarıda bulunarak, günlük çikolata tüketiminin en fazla 100 gr. siyah çikolata olması gerektiğini kaydetti.Bu alıntıyla kısa bir çikolata macerasının sonuna geldik,tekrar daha kapsamlı bir çikolata yazısında görüşmek dileğiyle.Sağlıklı ,huzurlu ve mutlu günler…Tuğçe ACAR

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.