İncir Çekirdeği Yağı Vücuda ve Cilde Faydaları
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okurlarım. Bu gün ki yazımızda incir çekirdeği yağı vücuda ve cilde faydaları ,cilt sağlığı yönünden  olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

İncir çekirdeği yağı pek bilinen bir yağ olmamakla birlikte faydaları oldukça fazladır.Özellikle sıcak iklim bölgelerinde yetişen incir,sütteki kalsiyum oranından 2 kat daha fazla kalsiyum barındırmaktadır.İçindeki lif oranı c vitamini hariç hemen hemen bütün vitaminleri içinde barındıran bir meyvedir.Bu faydalı meyvenin çekirdeklerinin yağının faydalarını incelemeden önce nasıl üretiliyor kısaca bahsedelim.

 

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmokokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Laboratvuarı’nda incirin çekirdeğini ayırarak elde edilen yağda çeşitli analizler yapıldığını ve ilginç sonuçlara ulaşıldığını belirterek, “Yağda, balıklarda dahi rastlanılmayan oranda yüzde 40 omega 3, yüzde 30 omega 6 ve yüzde 17 omega 9 bulunduğu ortaya çıktı. D vitamini olarak da dünyada şu ana kadar rastlanmamış en yüksek değerin olduğu tespit edildi” dedi.

İncir Çekirdeği yağı nasıl çıkarılıyor:

Klasik yağ üretim aşamalarından pek farkı yok diyebiliriz.Taze toplanan incirlerin içindeki çekirdekler çıkarılmaktadır.Çıkarılan bu çekirdekler temizlenir ve herhangi bir sıcaklık işlemine maruz kalmadan basınç atında ezilerek yağının çıkarılması sağlanır.Soğuk presle çıkarılan bu yağın faydalarında kayıp yaşanmaz.Fakat bazı kimyasal maddeler kullanılarak bu yağı elde etmek faydadan çok zarar getirebilir.Kimyasal işleme maruz kalan incir çekirdeğindeki vitamin ve mineraller zarar görmekte ve boş bir yağdan başka bir şey çıkmamaktadır.

 

İncir Çekirdeği yağının faydaları nelerdir:

Cilt faydaları ayrı bir başlık altında inceleyeceğimizden öncelikle vücudumuz üzerindeki etkilerinden kısaca bahsedelim.

*Kanın pıhtılaşmasını engelleme özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı,kalp krizi riskini azaltmaktadır.

*Astım,bronşit,öksürük gibi bazı rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

*Kabızlık sorunu üzerinde olumlu etkileriyle beraber,vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılması konusunda olumlu etkilere sahiptir.

*Kolesterol seviyesini düşürücü etkisiyle beraber diyabet ve kilo sorunları yaşayan hastaların kullanılması önerilmektedir.

*Diş eti üzerinde kanamaları engelleyen, diş etinin daha sağlıklı hale getirilmesinde etkilidir.

 

Asıl Özelliği Olan Cilde faydalarından bahsedelim:

 

*Bu yağın en büyük özelliği arasında sayılan vücuttaki kırışıklıkları önlemesidir.Özellikle hamilelik sonrası karında oluşan çatlaklarda 2 3 ay gibi bir sürede sürekli kullanımı sonucu kırışıklıkları düzelttiği görülmüştür.

*Bununla birlikte yüzdeki kırışıklıklar,siyah noktalar gibi sorunlar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

*Ciltte oluşan yaraların erken iyileşmesi üzerinde etkilidir.

*Yüzdeki ve vücuttaki sarkmalara karşı sıkılaştırıcı etkiye sahiptir.

*Yüzdeki sivilce,akne,uçuk gibi sorunlar da iyileşmesini hızlandırmakta ve sivilce oluşumunu önlemektedir.

*Yüzdeki siyah noktalar ve göz altı morluklarının düzelmesinde olumlu etkilere sahiptir.

*Dudak çatlakları ve yüzdeki çatlakların giderilmesinde etkilidir.

Değerli okurlarım bu bahsettiğimiz özelliklerin etkili olması için öncelikle doğal incir çekirdeği yağlarının bulunması gerekir.İnternet üzerinden kimyasal yollarla elde edilen sahte yağların pek bir faydasını göremeyeceksiniz.Bu yüzden incir çekirdeği yağı alırken güvenilir kaynaklardan alınmalıdır.

Kozmetik ürünlerine bolca para yatırmak yerine mümkün olduğunca doğal yollardan sağlığımıza dikkat etmeliyiz.Bu konuda ise incir çekirdeği yağının olumlu etkilerini uygulamalı ve kullanmalıyız.Sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle…

Rating: 3.9/5. From 16 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Esra özcan
  5 Ocak, 2018

  Omega 3 ihtiyacımızın karşılanması için günde ne kadar incir çekirdeği yağı tüketmeliyiz?

  Rating: 3.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ilyas
  11 Aralık, 2017

  Sayin yetkili yanlislikla sizin siteye abone oldum sanirim.abonelikten nasil cikabilirim.bize ucret yansimasin lutfen.tesekurler.ilyas yavas 0 532 2539111.aboneligin bittigini bilgi verirmisiniz lutfen

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.