İncirin Sağlık Açısından Pek Bilinmeyen Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

İncir esas olarak, bir incelik olarak kabul edilen Orta Doğu ve batı Asya’dan gelmektedir.Etinin hassasiyeti ve eşsiz tatlılığı onu birçok kişinin favorisi yapar. Taze ya da kuru, hatta süt, bal, fındık, tahıl veya dondurma ile tüketilebilir. Günlük diyetinize incirleri dahil etmek, muhteşem sağlık yararları getirebilir.

İncir içerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa inanılmaz katkı sağlar.  Sodyum, Potasyum ve Magnezyum açısından çok zengindir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan incir, aynı şekilde fazla miktarda B3, B6, B2 ve K vitamini içermektedir. Çok az yağ içeren incirin kalp ve mideye çok faydası olan lif açısından çok zengindir.

İncirin sağlığa avantajları ve faydaları:

1. Diyabet tedavisi:

İncirler, vücudunuzun insülin üretimini kontrol altında tutmaya yardımcı olan yüksek potasyum seviyeleri içerir. Bir çay kaşığı bal ile tüketilen incir tohumları diyabetle savaşırken çok yardımcı olabilir. Bunu bir hafta deneyin ve sonuçlara şaşırmayın. İncir yapraklarından yapılan çay etkili bir diyabetik tedavidir.

Uyarı:

İncir tüketiminin bilinen bir zararı yoktur. Fakat özellikle diyabet sorunu yaşayanların doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Çünkü;

 • İnsülin kan şekerinin düşürmeye yarar. İncir de aynı şekilde kan şekerinin düşmesine neden olur. Aynı anda insülin ve incir tüketimi kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Bu yüzden insülin kullanan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak incir tüketmelidirler.

2. Sorunsuz sindirim sindirimi:

İncirin sindirim sitemine çok fazla katkıda bulunmasının en önemli sebebi,  lif bakımından çok zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Doyurucu ve tok tutucu özelliğinden dolayı yeme isteğini azaltır. Bunun yanı sıra lifler mideyi kuvvetlendir. Ülser hastalığı için iyi geldiğini söyleyen uzmanlar vardır. İncir şimdiye kadar karşılaşabileceğiniz en iyi ve en lezzetli müshillerden biridir. Prebiyotik özellikler midenizde iyi bakterilerin gelişmesini sağlar. Buna ek olarak, yüksek elyaf ve selüloz içeriği kabızlık ve diğer sindirim problemlerine karşı harikalar yaratabilir.2-3 incir suyun içinde gece boyunca bekletin ve en iyi sonucu almak için sabahları bal ile birlikte tüketin.

3. Böbrek taşları için çözüm:

Böbrek taşlarını çıkarmak için daima ameliyat olmak zorunda değilsiniz. İncir böbrek taşlarının bir ay içinde erimesine yardımcı olabilir. En iyi sonuçları almak için 6 incir alın, bir bardak suda kaynatın ve her gün bir ay için.

4.Tansiyona faydaları:

Kalp sağlığına faydaları başlığında incirin yüksek derecede potasyum içerdiğinin altını çizmiştik. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynayan maddedir. Bu yüzden günlük incir tüketimi tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyon kaynaklı hastalıklardan korur.

5. Nefes sorunu için çözüm:

İncirlerin vitaminleri, mineralleri ve proteinleri içeren sonsuz besin listesi, solunum sisteminizin iyi su altında kalmasına yardımcı olabilir. İncirler ayrıca öksürük ve diğer boğaz sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Gece boyunca birkaç incir suya batırın ve astımı ve diğer solunum bozukluklarını önlemek için düzenli olarak tüketin. İncir, solunum bozukluklarına bağlı yorgunluk ve zayıflık da azaltabilir.

6. Ağrıları azaltır:

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından ve buna bağlı olarak meydana gelen salgın hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağırlarına kadar etkilidir. Bir kuru inciri bir bardak ılık su ve bir kaşık balla karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrılarını büyük ölçüde gidermiş olduğunu görürsünüz.

7. Anemi için çözüm:

Araştırmalar, incirin kanımızdaki hemoglobin konsantrasyonunu artırma kapasitesine sahip olduğunu kanıtlıyor. Ek olarak, paketlenmiş hücre hacminizi (PVC), trombosit sayımı ve beyaz kan hücre sayınızı da artırabilirsiniz. Bunun nedeni, kan hücrelerinin oluşması için gerekli diğer birçok besin maddesinin yanı sıra incirde demir bulunduğu gerçeğidir.

8. Saçlara faydalıdır:

İncirin içerdiği birçok madde şampuan sektöründe kullanılmaktadır. İçerdiği zengin C vitamini saçların köklerini güçlendirirken kafa derisinin sağlığını da korur. Aynı şekilde zengin bir magnezyum içerdiği için saçlara doğal bir görünüm kazandırmada etkili olur.

9. Kötü nefes kokusuna çözüm:

Kötü nefesini gidermenin etkili bir yolu, birkaç ihale incir yaprağı üzerinde bir dakika çiğneyerek ve su ile gargara yapmaktır. Ağızda ülseri iyileştirmek için toz incirle karıştırılmış bir fincan süt tüketin.

10. Kabızlığa faydalıdır:

Genel anlamda sindirim siteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına çok ciddi katkıda bulunan incir, özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar içinde çok önemli bir şifa kaynağıdır. Kabızlığın en büyük nedenlerinden birisi, kilo veya hareketsizlikten kaynaklanan sindirim sistemi bozukluklarıdır. Özellikle bağırsakların iyi çalışmaması kabızlığa neden olur. Sindirim siteminin bütün organları için çok önemli bir besin olan lif incirde çok fazla olduğu için kabızlık sorunlarını çözme noktasında önemli bir tercihtir.

11. Vücudu temizler:

Gerek taze incir gerekse kuru incir doğal bir antibiyotik görevi görür. Antioksidan açısından çok güçlü olan incir, kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

12. Kalp sağlığını korur:

İncir kalp sağlığını dolaylı olarak korur. Yüksek seviyede potasyum içermesi tansiyonun sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. Böylece yüksek tansiyon sonucu kalbi etkileyecek olumsuzluklardan korur.

13. Kemik sağlığına faydalıdır:

İncirin en önemli özelliklerinden bir tanesi kemik ve dolaylı olarak iskelet sağlığına olan faydalarıdır. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içermesi kemik dokularını güçlendirirken, kemiklerin kırılganlıklarını azaltır. Böylece hem kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarından korur.

14. Cilt hastalığı tedavisi:

İncirler, yüksek enzim içeriği koyu halkaları ve kırışıklıkları gidermeye muktedir olduğu için cilt hastalıklarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Ölü hücrelerin onarımı ve deri safsızlıklarının giderilmesi için gerekli olan C vitamini de bol miktarda bulunur. Düzenli olarak incir tüketimi size kusursuz, parlayan cilt verebilir. Bunun yanında, incir cildi cilt soyulması için kullanılabilir.

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Özlem hepoglu
  5 Ekim, 2017

  Maşallah güzel kardeşime bu vermiş bulunduğun gıda bilgilerinin öneminden dolayı teşekkür.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.