Işgın – Işkın Otu Nedir? Faydaları Nelerdir Nerelerde Yetişir
Takip Et : Üye Girişi

Değerli besin maddelerinin içeren ve Canan Karatay’ında tavsiye ettiği halk dilinde Işkın, Ravent Işgın, Uçkun otu veya yayla muzu olarak adlandırılan bu bitki sağlık açısından ciddi faydaları bulunmaktadır.Hangi bölgelerde nerelerde yetişir, hangi zamanlarda yetişir bunlara değineceğiz. Şeker bizim en büyük düşmanız olduğu için Işkın bu konuda bizlere yardımcı olmaktadır. Çünkü bu bitkide şeker bulunmamaktadır. Vitamin, mineral ve diğer değerli besin maddeleri ile sağlığımıza büyük katkıları olan Işkın otunun faydalarına göz atalım:

Işkın Otunun Faydaları Nelerdir?

1: Vitamin Açısından Oldukça Zengindir

C vitamini başta olmak üzere B1, B2, E vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu vitaminler ile C vitaminin antioskidan özelliği, E vitamininin cildi koruma özelliği ve B vitaminlerinin kan yapısındaki olumlu etkileri sayesinde oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda içerdiği K vitamini ile de sindirim ve bağırsak sağlığı açısından oldukça önemli etkileri vardır. Son olarak K vitamin ile de kanın pıhtılaşması görevine katkı sağlamaktadır. Bu özellikleri ile vitamin açısından zengin bitkiler arasına adını yazdırmıştır.

2: Sindirime Yardımcı Olur

Işkın otunun kabuğunu soyduktan sonra iç yapısı ciddi anlamda diyet lifi içermektedir. Bu sayede sindirime oldukça önemli katkısı vardır. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, midede yer kaplayarak çok yemek yemeyi önler. Aynı zamanda kolon kanseri riskini de içerdiği diyet lifleri ile en aza indirir. Bu özellikleri ile sindirim konusunda tercih edilebilecek gıdalar arasındadır.

3: Kansere Karşı Gerçek Bir İlaçtır

Bu bitki içeriğinde ciddi anlamda fenolik maddeler ve antioksidanlar içermektedir. Genel olarak ekşi yapısının da en büyük belirtisi budur. Bu antioksidan ve fenolik maddeler vücuttaki kanser ve tümör yapıcı maddeler olan serbest radikaller ve kanserojenik maddeleri uzaklaştıran en önemli maddelerdir. Bu tür hücrelerin çoğalmasını ve oluşumunu engeller. Aynı zamanda hücrenin yaşlanmasını da oksidasyonu önleyerek engellemeye yardımcı olur. Bu özellik itibariyle hem kanser hücrelerinin oluşumunu engeller hem de yaşlılık belirtilerini azaltır. Bu yüzden özellikle mevsiminde bol bol tüketilmesi gerekir.

4: Şeker Hastalarına Karşı Şifalı Bitkidir

Işkın otu şeker içermeyen bitkidir. Aynı zamanda kandaki şekerin de dengelenmesine yardımcı olur. Hem içindeki kimyasallar maddeler ile bu dengeyi sağlar hem de içindeki diyet lifi ile de gıdalardan alınan şekerin dengeli bir şekilde kana geçmesini sağlar. Ani şeker yükselmesini engeller ve bu şekilde sizi şeker hastalığına karşı korur. Şeker ve diğer sorunlardan korunmak için tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır.

5: İdrar Söktürücü ve Böbrek Taşını Düşürme Etkisi Vardır

Işgın otunda bulunan değerli besin maddelerinin bir etkisi de idrar söktürücü özelliği bulunmasıdır. Buna paralel olarak da böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. Çünkü antioksidan gıdaların ortak özelliklerinden biri bu olduğu için ışgın otu da bu konuda etkili bir bitkidir. İdrar söktürücü etkisi ile vücuttaki toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Fazla ödemin atılmasına yardımcı olur. Bu etkiler ile de kanın daha temiz olmasına yardımcı olarak daha sağlıklı bir vücut için yardımcı olur.

Özet Olarak; Antioksidan yapısı ile kanseri engeller, vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve şeker hastalığına karşı korucu etkileri vardır. Bu etkileri diğer etkilerine göre daha öne çıkan özellikleri olarak nitelendirilebilir.

Işkın Otu Nerelerde Yetişir, Nereden Bulabiliriz?

Genel olarak Erzurum’da çokça rastlanan bu bitki genel olarak yüksek alanlarda yetişir. Erzurum ile birlikte Van, Bitlis civarlarında da yetiştirilmektedir. Bu yüzden buralarda yaşayan akrabalarınızdan kargo ile yollamasını isteyebilirsiniz. Taze halini bulmak zor olsa da manavlarda da rastlanabilir.

Çiğ veya Pişmiş Nasıl Tüketmeliyiz? Yemeği Yapılır mı?

Çiğ olarak tüketildiğinde vitaminlerden daha etkili bir şekilde faydalanmış oluruz. Antioksidan etkisi daha faydalı şekilde etki eder. Pişirildiği zaman ise vitaminlerde biraz kayıp olsa da polifenol maddelerin sindirilmesi artacağı için bu şekilde de faydalı olur. Bu yüzden damak zevkinize göre ister çiğ, ister yemeklerde pişirerek tüketebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var tadı biraz ekşi olduğu için pişirerek tüketildiğinde bu ekşiliği az da olsa kaybolur. Tercih tamamen size kalmış.

 

 

 

 

 

 

Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.