İyi Kolesterol Olan HDL Kolesterolü Nasıl Yülseltebilirim
Takip Et : Üye Girişi

İyi kolesterol “HDL”, özellikle kötü kolesterolden  kurtulabilmek için sağlık çok önemlidir. Kalp rahatsızlığı riskinizi düşürmek için “Kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünüzü düşürmeye ve vücudunuzdaki “İyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü artırmanız her zaman için iyidir. Bir çok çalışmasının sonucunda erkelerde 40 mg /dl’nin altında, kadınlarda ise 50 mg /dl ‘den düşük HDL kolesterol seviyesinin genel koroner hastalığı (KAH) ve kalp krizi riskini artırabileceğini  gösterir. HDL düzeylerinin 35 mg /dl’nin altındaki bir kişinin , yüksek HDL  seviyesine sahip bir kişiden CDA riski sekiz kat fazla olması beklenir. En doğal şekilde HDL kolesterol düzeylerini yükseltmek için bazı yolları görelim 

Düzenli Egzersiz

Yoğun çalışmalar sonucunda düzenli aerobik hareketler HDL kolesterolünü %5 oranında artırabileceği bulundu. Yürüyüş, yüzme veya haftanın en az 5 günü 30 dakika spor yapmayı deneyebiliriz. Çalışmalar sonucunda egzersizi  ne kadar çok ve düzenli yaparsak vücudumuzdaki etkiyi de o derece kanıtlayabilir.

Sigarayı Bırakmak 

Hepimizin bildiği üzere sigara sağlığa zararlı. Sigarayı bırakmak HDL kolesterolünüzü %10 kadar artırır. Pasif bir sigara içiciysenizde HDL kolesterol düzeylerini düşürebilir. Sigara kan damarlarındaki oluşan kolesterolün HDL’nin süpürme işini zorlaştırır.

Şeker Alımınızı Kesin 

Emory Üniversitesi Atlanta’da yaptığı araştırmalar sonucu, seker alımı kan HDL  düzeylerini düşürdüğü ortaya koyuldu. 6113 yetişkin kişilerin diyetleri araştırıldu , bu araştırmalar sonucunda iyi kolesterol düzeyinin en yüksek olduğu kişiler şekerin kalorilerinin  %5 veya daha fazlasını oluşturduğunu  diyetlerle sahip olduğunu gösterdi.

Portakal Suyu İçecek 

Alkol herkesin kaçındığı bir içecek olduğundan size iyi bir alternatif içecek olarak taze portakal suyu içmeyi sunuyorum. Taze portakal suyu araştırmalar sonucunda her gün en az 750 ml taze portakala suyu tüketmek HDL kolesterol düzeylerini % 21 oranında artığını kanıtladı.

Sağlıklı Yağ Tüketin 

Yağlar geleneksel olarak kötü bir izlenim sağlar ve çoğu diyette bir istisna oluşturmuştur. Hüner, “iyi” yağları “kötü” yağlardan ayırmaktır. Günlük diyetinize özellikle yağlardan mono ve çoklu doymamış yağ ekleyin. HDL seviyenizi düşürecek yağlardan sakının. Yani doymuş yağlar  ( Margarin ) gibi yağlardan kaçının.

HDL Kolesterol Düzeylerini Artırmaya Çalışabilecek

* Yulaf ezmesi, yulaf kepek ve  buğday ürünleri.

*Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi çerezler.

*Yağlı balık, keten tohumları, keten tohumu yağı, Omega-3, yağ asitleri açısından zengin gıdalar.

Kolesterol zararlarına çok kısa değinecek olursak, damar sağlığı için en önemli etkenlerdendir. Özellikle kötü kolesterol LDL damar tıkanıklığına sebep olan en önemli etkenlerden biridir.Ayrıca kalp hastalıklarına da Ldl kolesterol etki etmektedir. Yüksek LDL kolesterol kalp damarlarını da tıkayabilmektedir.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.2/5. From 13 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.