Kabak Çekirdeği İle Ay Çekirdeği Farkı Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Bu akşam Ulusal Gıda Veritabanı analizleri üzerinden Ay çekirdeği ile Kabak Çekirdeğini inceleyeceğiz. Yaptığımız ankette “Hangisini tercih edersiniz?” diye sormuştuk, devam eden ankette az farkla da olsa Kabak çekirdeği önde gidiyor. Her iki ürünü de bir avuç yani yaklaşık 25 gr. üzerinden değerlendireceğiz.


🔸Aslında ayçiçeğinin tohumu olan Ay çekirdeği, bu özelliği sebebiyle yağlı bir atıştırmalıktır. Tek avuç ay çekirdeği 159,2 kcal enerji vermektedir. Bu enerjiyi oluşturan temel bileşen Yağ’dır. Ay çekirdeğinde yağın yanısıra yüksek oranda Protein bulunmaktadır. Bu haliyle; 25 gr. ay çekirdeği 13 gr. yağ ve 6,2 gr. Protein içermektedir. Ay çekirdeği 25 gr.’da 4 gr. Karbonhidrat içerirken, buna karşılık 0,6 gr. Lif içermektedir. Bu verilere göre Ayçekirdeği, Kabak çekirdeğine göre kan şekerini daha hızlı yükseltici etki yapmaktadır. Ay çekirdeğinden alınan kalorinin %73’ünün Yağdan, %16’sı Proteinden gelirken, Karbonhidrattan gelen enerji oranı ise %10’dur.


🔸Diğer yandan Kabak Çekirdeği’ne bakalım. Bir avuç yani yaklaşık 25 gr. Kabak Çekirdeğinde 154,7 kcal enerji bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinde de benzer şekilde Yağ kaloriyi oluşturan temel bileşendir. 25 gr. Kabak çekirdeğinde 12,5 gr. Yağ bulunurken, aynı miktardaki Protein oranı ise 7,22 gr.’dır. Bu haliyle Kabak çekirdeğinde Proteinden gelen enerji oranı %19’dur. 25 gr. Kabak Çekirdeği’nde 2,7 gr. Karbonhidrat bulunurken, bunun karşılığında 1,3 gr. Lif içermektedir. Kabak Çekirdeği’nde yağdan gelen enerji oranı %73 olup, Karbonhidrattan gelen enerji oranı %7’dir.


🔸Karşılaştırıldığında Ay çekirdeğinin Kabak çekirdeğinin yağ oranlarının yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra Kabak çekirdeğinde %15 daha yüksek oranda Protein bulunmaktadır. Lif oranlarına bakıldığındaysa Kabak çekirdeği neredeyse iki kat daha lifli bir yapıya sahiptir. Ay çekirdeğinde yüksek oranda B6 vitamini bulunurken, Kabak Çekirdeği yüksek oranda Fosfor ve Demir içermektedir. Her iki üründe yüksek oranda Çinko içermektedir. Çekirdek tüketiminde mutlak surette tuz miktarına dikkat etmek ve yüksek tuz alımından kaçınmak gerektiğini hatırlatalım. 

Ayçekirdeği Besin Değerleri
👉Enerji 159,2 kcal
👉Karbonhidrat 4 gr.
👉Yağ 13 gr.
👉Protein 6,18 gr.
👉Lif 0,6 gr.
👉Fosfor 189,2 mg.
👉Demir 1,14 mg.
👉Çinko 2 mg.
👉B6 vitamini 0,35 mg.
🔎Kabak Çekirdeği Besin Değerleri
👉Enerji 154,7 kcal
👉Karbonhidrat 2,7 gr.
👉Yağ 12,5 gr.
👉Protein 7,22 gr.
👉Lif 1,3 gr.
👉Fosfor 352,5 mg.
👉Demir 0,09 mg.
👉Çinko 2,58 mg.
👉B6 vitamini 0,03 mg.
📌Besin Değerleri 1 avuç (25 gr.) ürün için verilmiştir.

Rating: 4.5/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.