Kablosuz İnternet Wifi Zararlı Mıdır? Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Kablosuz internet kullanımı günümüzde en yaygın kullanımı olan bir şey. Peki bu hayatımızı ele geçiren teknolojinin bize ve çevremize zararları var mıdır,manyetik dalgalar bizleri nasıl etkiliyor,ne gibi  sağlık sorunlarına neden oluyor bunlara değineceğiz.

Artık her evde ve her elde masaüstü,dizüstü bilgisayarlar,cep telefonları ve tabletler bulunmakta ve hepsinde de kablosuz bağlantı (Wifi) bulunmakta.Hayatımızın bir parçası haline gelen bu cihazların kullanımı da günden güne artmaktadır.Peki bu cihazların kullanımının yararlarının yanında bize ve çevremize nasıl zarar veriyor.

Cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyonun bize ve çevremize verdiği zararlar  pek çok resmi kuruluş ve örgüt tarafından araştırmalar yapılmıştır.Fakat wifi den yayılan bu radyasyonun zararlı olduğunu destekleyen kesin bir kanıt yoktur.

Yetişkin bireylere göre küçük çocukların radyasyona karşı daha açık oldukları ve büyümeleri daha hızlı olduğundan hücre bölünmeleri de daha hızlı olur ve buda daha çok hücrenin radyasyona maruz kalıp bozulmasına sebep olmaktadır.

SKA(Sağlık Koruma Ajansı) na göre bir bireyin Wifi’ye 1 sene boyunca maruz kaldığı radyasyon,cep telefonundan 20 dk konuşurken kaldığı radyasyonla aynı derecededir.Dünya Sağlık Örgütü düşük seviyede elektromanyetik etkilelerin altında kalmanın bireyin sağlığına çok etkisinin olmadığına kanaat getirmiştir fakat pek çok bireyde elektromanyetik aşırı duyarlılığı ortaya çıkarmaktadır.

Elektromanyetik Aşırı Duyarlılığı:

WİFİ ile bu aşırı duyarlılık bağlantılıdır.Bu duyarlılığa kalındığını gösteren belirtiler vardır.Baş ağrısı,kas seyirmesi,temporal ağrıların görülmesi gibi belirtileri vardır.Dünya Sağlık Örgütü de bazı sağlık problemlerine sebep olduğunu kabul etmiştir.Elektrikli cihazlara maruz kalma sonucu baş ağrısı,baş dönmesi,uykusuzluk sorunu,olağan dışı kalp çarpıntıları gibi belirtileri görülmektedir.

Radyasyona Maruz Kalmamak İçin Neler Yapılabilir

Elektronik cihazlardan ve Wifi’den yayılan radyasyona maruz kalmamak ve azaltmak için yapılabilecek şeyler bulunmaktadır.

-Telefonla direk konuşmak yerine kulaklık takarak konuşabilirsiniz.

-Telefonla çok uzun saatler boyunca konuşmamaya dikkat etmek gerekir.

-Daha çok telefonla mesajla konuşmayı tercih edilebilir.

-WİFİ cihazı,telefon gibi aletleri sürekli açık tutmamaya özen gösterebilirsiniz.

-WİFİ cihazını kullanırken arada en az 1m. mesafe olmalıdır.

-Laptop gibi diz üstü bilgisayarları kullanırken direk temas yerine masa üzerine koyup kullanmak daha uygun olacaktır.

Ayrıca kalp rahatsızlığı olan,kalp pili kullanan bireylerin kablosuz cihazlara en az  inç mesafede bulunmaları daha sağlıklı olacaktır.Bu cihazlar kalp pilinin çalışmasını engelleyebilir.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.