Kahve Neden ve Nasıl Dinç Kalmamızı Sağlar?
Takip Et : Üye Girişi

 

Her sabah kahvaltılarının ardından sohbetlere eşlik eden, sevdiklerimizle buluşmalarımıza bahane olan, günlük hayatta sudan sonra en çok tükettiğimiz, daha dinç olmak için içtiğimiz kahve… Siz günlük hayatınızda kahve içer misiniz? Peki kahve neden dinç bir ruh hali verir insanlara?

 Bu sorunun cevabı beynimizdeki birtakım olaylarla açıklanıyor. ATP’nin substratı olan adenozin molekülü gün içerisinde beynimizde birikir ve belirli düzeye geldiğinde adenozin reseptöre bağlanır. Ardından uykulu bir ruh hali. Fakat uyumamamız gerekiyorsa bir fincan kahve içeriz. Kahvenin içerisindeki kafein molekülü, adenozin molekülüyle birbirine çok benzer yapıda olduğu için kafein, adenozin reseptörlerine bağlanır. Adenozin reseptöreleri bloke edilmiştir. Başka bir deyişle, adenozinin mekanını kafein işgal etmiştir böylece uykulu hal ortadan kalkar.

Fakat çok fazla kafein tükettiğimizde beynimizde daha fazla adenozin reseptörü üretilir bu da demek oluyor ki uyanık kalmak için daha fazla kahve tüketmemiz gerekmektedir. Yüksek dozda kafein alınması, bireysel olarak farklı etkiler gösterse de kalp ritminde bozulma, tansiyon artışının yanı sıra kafeinin düzenli ve sürekli alınması, beyinde hipokampüs bölgesini etkileyerek öğrenmeyi  zorlaştırmaktadır.

 Aslında Paracelsus’un sözüyle konuyu özetleyebiliriz:”Her madde zehirdir. Zehir olmayan madde yoktur; zehir ile ilacı ayıran onun dozudur”.  

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.