Kalp Hastalarının Yapmaması Gereken 10 Şey
Takip Et : Üye Girişi

Kalp ve damar hastalıkları günümüzde en önemli ölüm nedenlerinden birini oluşturuyor. İstatistiklere göre ise her üç bölümden biri kalp hastalığından oluyor. İşte kalp ve damar rahatsızlığı olanların kaçınması gereken 10 önemli aktivite:

 

1 Sigara içmek

Sigara kalp hastalığı oluşumunu tetikleyen en önemli etkenlerden biri. İçilen her sigara sizi ölüme bir adım daha yaklaştırır ve damar tıkanıklığı riskinizi önemli derecede arttırır. Buna nargile, pipo ve puro da dahildir.

2 İşlenmiş et ürünleri tüketmek

Salam, sosis, jambon, sucuk gibi tuz ve katkı madde oranı yüksek gıdalar kalp hastalığı riskini artırır. Ayrıca sakatat ürünleri de aşırı miktarda zararlı kolesterol içerir. Bu nedenle eti taze olarak tüketmek sizin yararınıza olacaktır.

3 Tuz tüketimini artırmak

Özellikle kalp yetersizliği veya yüksek tansiyon sorununuz varsa, tuzdan uzak durun. Sofraya tuzluk koymayın ve günlük tuz tüketimini bir silme çay kaşığı ile sınırlandırın. Bu kısıtlama bütün tuzlar için geçerli olmalı. Çünkü himalaya, okyanus, kaya ve rafine edilmiş tuzların hepsi fazla tüketildiklerinde kalp ve damarları olumsuz yönde etkiliyor.

4 Bitkisel ilaçları kullanmak

Kalp hastaları alternatif tedavileri uygulamaya meyilli olabiliyor. Ancak unutmayın ki piyasaya ticari amaçlı sunulan içeriği belirsiz bitkisel ilaçlar mevcut ilaçlarla etkileşerek ölüme bile yol açabiliyor.

5 Soğuk havada yürümek

Yürüyüş tüm kalp hastalarında önerilen bir aktivite. Ancak soğuk havada uzun süre kalmak ve soğuk havayı solumak kalp kaynaklı göğüs ağrısı ve nefes darlığına sebep olabiliyor, kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu yüzden soğuk havalarda mümkün olduğunca uzun yürüyüşlerden kaçının ya da soğuk havaya uygun kıyafetle çıkmaya özen gösterin.

6 Alkol tüketmek

Kalori değeri yüksek olan alkol kolesterol dengesini bozuyor, tansiyon değerlerinde artış yaparak kalp hastalarında genel durumu bozuyor. Özellikle kalp büyümesi veya kalp yetersizliği sorununuz varsa alkolden mutlaka uzak durmalısınız. Özel günlerde alkol almak istiyorsanız, bir kadeh kırmızı şaraptan fazla içmemeye özen gösterin.

7 Reçete edilen ilaçları aksatmak

Kalp hastalarının en dikkat etmeleri gereken konulardan biri, reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmak. Ancak hastalar genellikle çok ilaç kullanmama taraftarı oluyor ve sıklıkla verilen ilaçları kendi mantıklarına göre kesiyor. Bunun sonucunda da özellikle stent takılan hastaların ilaçları aksatmaları kalp krizi ve ölümle sonuçlanabiliyor. Sıklıkla ihmal edilen kolesterol ilaçlarının da mutlaka hekimin önerdiği sürece kullanılması gerekiyor, aksi halde damar sertliği ilerleyecek ve yeni kalp krizlerine davetiye oluşturacaktır.

8 Stresli ortamlara dalmak

Stres kalp hızı ve tansiyonu artırıyor. Vücudu tetikte tutacak hormonları aktive ederek kalp hastalığı riskini yükseltiyor. Bunun sonucunda da kalp krizi ve ritim bozukluklarını rahatlıkla tetikleyebiliyor. Bu nedenle kavga, kargaşa, tartışma ve trafik gibi ek stres oluşturacak ortamlardan uzak durmaya dikkat edin.

9 Yalnız kalmak

Yapılan çalışmalar yalnız yaşayan kişilerde kalp hastalığının daha fazla geliştiğini ortaya koydu.  Bunun en büyük nedeni ise yalnız yaşayan kişilerin genelde sağlıksız ve düzensiz beslenmeleri ve depresyona daha çok meyilli olmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca yalnız yaşayan yaşlı kişilerin sağlık kuruluşlarına başvuru ve ulaşımının daha az olduğu gözlenmiş.

Grup halinde yapılan sosyal aktiviteler ise kişiyi hem ruhsal hem de bedenen destekliyor. Grup aktiviteleri ile gerçekleşen huzur sayesinde ritim ve tansiyon değerlerinde iyileşme görülürken, vücuttaki stres hormonlarında da azalma sağlanıyor. Özellikle kalp yetersizliği hastalarının; hem tedavinin takibi hem de gerektiği hallerde sağlık kuruluşuna ulaşımı sağlama adına aile ya da bakımı üstlenecek bir kişiyle yaşamaları gerekiyor.

10 Kızartma yemek

Birçoğumuzun hayır diyemediği kızartmalar aslında kalp ve damar sağlımızın baş düşmanlarından biri. Özellikle dış mekanlarda tüm gün aynı yağla yapılan kızartmalar vücuda zararlı trans yağ asitlerini yükleyerek damar sertliği oluşumunu hızlandırıyor. Kızartmayı çok seviyorsanız daha sağlıklı pişirme yöntemi olan ızgara ile de benzer damak tadını yakalayabilirsiniz.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 9 Kasım, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.