Kalp Krizi Riskini Azaltan Düşüren Gıdalar Nelerdir Nasıl Azaltırız?
Takip Et : Üye Girişi

Havaların ısınması ile birlikte yaz aylarında kalp krizi riski daha da artmaktadır. Kan şekerinin yüksek olması, yüksek kolesterol seviyeleri, hareketsiz ve sporsuz yaşam, aşırı kilo gibi faktörlerden kalp krizi sebeplerindendir. Bu yüzden kalp krizi riskini azaltmak için kalbi koruyan ve kalp krizi riskini azaltan gıdaları tercih etmelisiniz. Çünkü yapılan araştırmalarda İngiltere’de her 45 saniyede 1 kişi kalp krizi geçirmektedir. Kalbe yeterli oksijen veya besinin gitmemesi sebebi ile kalp krizi meydana gelir. Ülkemizde besinden ziyade arterlerin tıkanması, damar içinde plak oluşumu en belirgin sebeplerdendir. 

Şimdi kalp sağlığını koruyan ve kalp krizi riskini azaltan gıdalara göz atalım:

1: Bitter Çikolata

Kakao en güçlü antioksidan etkiye sahip gıdaların başında yer alır. Çikolata yerine bitter çikolata bu konuda oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bitter çikolatada bulunan flavonlar ve organik kimyasal maddeler kan basıncını düşürüp damarları genişletir. Aynı zaman glukoz hassasiyetini de düşürdüğü gözlenmiştir. Bu özellikleri ile bitter çikolata kalp sağlığı için faydalı gıdalardandır.

2: Nar

Nar damar sağlığını koruyan önemli meyvelerden biridir. Çünkü nar LDL kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Bu sayede de damar tıkanıklığı önlenir. Daha ayrıntıya girecek olursak kötü kolesterol damar içinde birikip sertleşir. Bu ilerleyen zamanda tabaka haline gelir ve artık kalbe kan gidemez hale gelir. Bu yüzden kötü kolesterolü düşürmek için nar tüketilebilecek meyvelerdendir.

3: Sarımsak

Yemeklere lezzet katan sarımsak, aynı zamanda kalbi koruyan gıdalardandır. Sarımsağı ezerek tükettiğinizde allisin maddesi kimyasal olarak etkileşime hazır olur. Buda kan damarlarını genişlemesine yardımcı olmakla birlikte kan damarlarını da daraltan hormonu parçalamaya yardımcı olmaktadır.

4: Deniz Ürünleri – Balık

Deniz ürünlerinde bulunan Omega – 3 yağ asidi kalp ve damar sağlığı açısından en faydalı besin maddeleri arasında yer alır. Omega – 3 kan basıncını dengeler, damar içinde sertleşen plak birikimini önler. Aynı zamanda kanın yapısında bulunan trigliserit yağlarının daha etkili parçalanmasına yardımcı olur. Bu yüzden haftada en az 1 – 2 kere balık tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

5: Portakal

Portakal vitamin ve flavonoid maddeler açısından zengindir. Bu madde kötü kolesterol LDL yi düşürüp, iyi kolesterol HDL nin yükselmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını düşürerek dengelenmesine yardımcı olur. Portakal veya portakal suyu tüketilebilir. Ancak fanta gibi sadece aroma içeren veya %100 sıkma olmayan portakal suları tavsiye etmiyoruz. Mümkün olduğunca kendiniz portakal suyunu sıkmaya çalışın

6: Çilek – Yaban Mersini

Vitamin, antioksidan ve flavonoid açısından en zengin gıdalardan biridir. Yapılan araştırmalarda çilek ve yaban mersini tüketenlerin %35 daha az kalp krizine yakalandığı tespit edilmiştir. Bu özellikleri ile haftada 2 – 4 kere fincan hacminde bu meyvelerden tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bazı konulara yer verelim.

  • Margarinlerden uzak duruyoruz.
  • Beyaz ekmek tüketimini bitirmeli veya azaltmalıyız. Beyaz ekmek yerine kepekli, yulaflı, tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir.
  • Fazla kilo almamaya dikkat edin, mutlaka egzersiz yapın.
  • Yazın kavurucu sıcaklarında özellikle öğle vaktinde güneş altında durmayın.
  • Bol bol su için.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

 

Rating: 4.1/5. From 9 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.