Kalsiyumun Görevi ve Kalsiyum İçeren Zengin Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Kalsiyum genel sağlığımız için en gerekli vitaminlerin başında yer alır.Genel olarak süt ve süt ürünlerinde bolca bulunan kalsiyum, aynı zamanda yeşil renkli sebzelerde de bolca bulunmaktadır.Bu yazımızda kalsiyum eksikliğinin belirtileri, kalsiyumun görevleri ve kalsiyumca zengin olan gıdalardan bahsedeceğiz.

Kalsiyumun Görevleri ve Faydaları Nelerdir?

1: Kemik ve Diş Sağlığını Korur

Kemik ve dişlerin ana maddesi kalsiyumdur.Küçük yaşlarda kemik ve diş yapısının oluşumunda görev yapmakla birlikte ilerleyen yaşlarda da kemik diş sağlığının korunması için gereklidir.Özellikle kemiklerin sağlam olması için en gerekli vitaminlerin başında yer alır.Aynı zamanda dişlerin beyaz kalması da kalsiyumun etkisi vardır.Ancak dikkat edilmesi gereken nokta fazla alımında ise sararmalar meydana gelmektedir.Bu yüzden günlük ihtiyaca dikkat edilmelidir.

2: Sinir Sistemi Üzerinde Etkileri

Sinir sisteminin düzgün olarak çalışması için kalsiyum gerekli minerallerdendir.İmpuslar arasında sinir aktarılarının sağlık olması için kalsiyum gereklidir.Genel olarak eksikliğinde elde titremelerin bir sebebi de kalsiyum eksikliğidir.

3: Kas Sisteminin Çalışması

Kasların etkin bir şekilde çalışması için kalsiyum en gerekli minerallerdendir. Çünkü kas sinir sisteminde enerjinin kan ile kas arasında geçisi ve taşınması işlemi kalsiyum tarafından kontrol edilir.Bu sebepler kasların düzgün ve güçlü olarak çalışması için kalsiyum gereklidir.

4: Kalp Sağlığı

Kalsiyum kalp sağlığı,kalbin atış ritmi gibi işlemlerin düzenlenmesinde görev almaktadır.

5: Kan Pıhtılaşması

K vitamini ile birlikte kalsiyum da kanın pıhtılaşması için gereklidir.Özellikle bazı enzimlerin aktif hale gelmesi için kalsiyum anahtar vazifesi görmektedir.

6: Genel Vücut Sistemi

Sadece kemik sağlığına faydalarını bildiğiniz kalsiyum genel vücut sağlığı için önemlidir.Enzimlerin görev alması ve enzimlerin aktif hale gelmesi için kalsiyum gereklidir.Enzimler ise bütün vücut sistemi tarafından kontrol edilir.Yani gözlerimizin kırpılması bile enzimler tarafından verilen komutların sonucu taşınır ve kontrol edilir.

Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Sinir sistem sorunları, elde titremeler
 • Güçsüzlük,halsizlik, yorgunluk
 • Tansiyon sorunları
 • Dişlerde çürüme, dökülme,sararma

 

 • Kemik ve eklemlerde ağrılar
 • Osteoporoz hastalığı
 • Sindirim sorunları
 • Çocuklar gelişme yavaşlığı, çarpık bacaklılık

gibi belirtileri bulunmaktadır.

Bazı Önemli Tavsiyeler

– Kalsiyumun tam olarak çalışabilmesi için D vitamin de gereklidir.Özellikle kemik sağlığında kalsiyum ve D vitamini birbiri ile ilgilidir.D vitaminini de tam olarak sağlamak için güneş ışığı şart.Günlük olarak mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanın.

-Aşırı olarak lifli gıdalar tüketmek mineral emilimini azaltacaktır.Bu yüzden sürekli lifli gıdalara dikkat edin.

– Günlük yürüyüş de olsa mutlaka spor yapın.Kasların aktif olarak çalışması kalsiyum emilimini ve aktifliğini arttıracaktır.

-Kola gibi asitli içecekler de aynı şekilde mineral emilimini azaltır.Bu gibi asitli içeceklerden uzak durun.

Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

 • Kaşar peyniri
 • Beyaz peynir
 • Süt

Ayrıca kalsiyum açısından sütten daha fazla kalsiyum içeren gıdaları alttaki yazımızda sıraladık.Göz atmanızı öneriyoruz.

Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren 7 Gıda

Rating: 4.5/5. From 6 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Şubat, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.