Kan Bağışı Hakkında Gerçekler Faydalı mı Zararlı Mıdır
Takip Et : Üye Girişi

Acil ihtiyaçların en önemlilerinden biri kan bağışıdır.Bu bağışları yaparak bir çok insanın hayatını kurtarabilirsiniz.Bu konuda halk arasında bir çok efsane veya yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Şimdi bu yanlışları sorular halinde cevaplayarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

1: Dİyabetler Kan Bağışı Yapamaz

Gerçek:

İnsülin ilacı kullanmıyorsanız veya insüline bağımlı değilseniz rahat bir şekilde kan bağışı yapabilirsiniz.3 ay süre geçmeden kan bağışı yapmamanızda fayda vardır.

2: Kadınlar Kan Bağışı Yapamaz

Gerçek:

Halk arasında bir çok kişi kadınların kan bağışı yapamayacağını söylemektedir. Kan bağışı ile cinsiyetin hiç bir ayrımı yoktur. Sağlıklı olduktan sonra kadın erkek kan bağışı yapabilir.

3: Kan Bağışı Çok Acı Verici İşlemdir

Gerçek:

Kan bağışı yaparken sadece iğnenin damara sokulması esnasında tabiri caize bir sinek ısırığı kadar ağrı olmaktadır. Sonrasında hiç bir ağrı olmaz ve iğneyi çekerken acı duymazsınız. Oluşan ufak yara bir kaç dakika içinde kan akışı durmaktadır.

4: Kan Bağışı Yapılan Yerler Hijyeik Değil Hastalık Bulaşabilir

Gerçek:

Kan bağışı alan kurum özellikle kızılay gibi kullanılan aletler ve iğneler tamamen steril koşullarda ve en hijyenik şartlarda kan alım işlemi yapılmaktadır.Bu yüzden sağlık konusunda aıds virüsü yayılır gibi yanlışların olma riski yoktur. Hijyen konusunda rahat olabilirsiniz.

5: Kan Bağışından Sonra Birkaç Gün Dinlenmek Gerekir

Gerçek:

Kan bağışı yaptıktan hemen sonra günlük hayatınıza rahat bir şekilde devam edebilirsiniz.Bol su ve meyve suyu gibi içecekler içerek dengeyi sağlayıp işinize dönebilirsiniz.Kan bağışı sonrası 24 saatlik süre içinde alkol almamaya dikkat edin.

6: Kan Bağışı Sonrası Kan Oranı Azalır

Gerçek:

Kan bağışı yaptıktan sonra kan azalması gibi yanlışlar sizi caydırmasın. Çünkü kan oranı biraz düşse de 2 -3 gün içinde kan dengesi tekrar eski haline gelmektedir.

7: Kan Bağışı İnsanı Yorgun Bırakır

Gerçek:

Kan bağışı çok kısa süreliğine yorgunluk hissi verebilir. Maksimum 2- 3 gün içinde yorgunluğunuz geçecektir.

8: Kan Bağışı Çok Uzun Zaman Alıyor

Gerçek:

Kan bağışı işlemi fazla zaman almaz. Yine maksimum yarım saat kadar sürmektedir. Bu yüzden zaman konusunda sıkıntı yapmayınız.

9: Yılda Bir Kere Kan Bağışı Yapabilirsiniz

Gerçek:

Kan bağışı işlemi 3- 6 ayda bir yapılabilmektedir. Bu yüzden senede 1 kere kan bağışı yapılacak söylentileri doğru değildir. Sağlık açısından yılda 2 kez kan bağışlamada sorun yoktur.

10. Kan Bağışı Kilo Aldırır

Gerçek: 

Kan bağışı sonrası kandaki şeker oranı kısa zaman için düşmektedir. Akabinde bu dengeyi sağlamak için yeme isteği gelebilmektedir. 2 – 3 gün için fazla yeme isteği gidecektir. Bu yüzden kilo aldırır ifadeleri doğru değildir.

 

Kan ülkemiz için her daim gerekli ihtiyaçlardandır. Bu yüzden sağlığa hiç bir zararı olmayan bu işlemi her sene en az 2 kere kan bağışı yapmanızı tavsiye ediyoruz.Ancak ciddi bir sağlık sorunlarınız olması durumunda doktorunuza danışarak bu konuda bilgi aldıktan sonra doktorunuz onaylarsa kan bağışı yapabilirsiniz.

 

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.