Kan Değerini Artıran Yükselten Gıdalar Yiyecekler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Kan seviyesini ve değerlerini artırmak bilimsel anlamda kandaki hemoglobin, demir, B12 yi artırmak demektir. Bunun için de kan yapımına yardımcı besin maddelerini vücuda almamız gerekiyor. Yazımızda kan yapımında görev alan besin maddelerini içeren gıdalar yiyeceklere yer vereceğiz. Kan seviyeniz yani demir, B12 eksikliğiniz varsa tüketmeniz gererken gıdaları listeleyeceğiz.

Kanın görevi vücuda ve organlara besin ve oksijenin taşınmasını sağlar. Bunları yaparken vücudu mikroplara karşı korur aynı zamanda dokularda meydana gelen zararları düzeltmeyi sağlar. Kanın az olması durumunda ise genel yorgunluk, uyuşukluk, baş dönmesi, takatsizlik gibi sorunlardan başta olmak üzere vücut sistemi başlı başına etkilenmektedir. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekir.

Kan Değerini Artıran Yükselten Gıdalar Yiyecekler Nelerdir?

1: Kırmızı Et , Tavuk , Balık

Vücuttaki demirin % 60 a yakın kısmı kan hücreleri hemoglobinde bulunur. Hemoglobinin görevini yapması ve yeni hemoglobinin üretilmesi için demir mineraline ihtiyaç vardır. Doğal olarak demir içeriği yüksek gıdaları tüketmek gerekir. Genel olarak günlük ortalama 10 mg demir alınması tavsiye edilmektedir. Bunun için demir açısından zengin olan kırmızı et, tavuk, balık gibi gıdaları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Turunçgiller C vitaminli Besinler, Brokoli..

C vitamini kan yapımında direkt olarak görev almasa da kan yapımı için önemli görevi üstlenmektedir. C vitamini alınan gıdaların emilimini artıran bir etkiye sahiptir. Yani örnek olarak et yediğimizde yanında C vitamini içeren sebze tüketmek etteki demirin daha iyi bir şekilde vücuda alınmasına yardımcı olur. Bu yüzden bol bol C vitamini içeren gıdaları tüketmeliyiz.

3: Yeşil Yapraklı Sebzeler, Fasulye, Karaciğer gibi Folat İçeren Gıdalar

Folat, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan B vitamini türevi bir besin maddesidir. Bu maddenin eksikliğinde kansızlık sorunu meydana gelebilir. Bu yüzden folat açısından zengin olan karaciğer, fasulye, yumurta, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

4: B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini yine kan üretiminde görev alan önemli vitaminlerin başında yer alır. Kırmızı et başta olmak üzere yumurta, balık gibi gıdalar etkili B12 kaynaklarıdır. Aşırı kansızlık durumu varsa doktora gidip kan tahlili yaptıktan sonra B12 hapları veya iğne tedavisine geçiş düşünülebilir. Eksikliğinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

5: Bakır Minerali Önemi

Bakır minerali kan hücrelerinin üretilmesinde demir mineraline yardımcı olmakla birlikte demir mineralinin emilimine de yardımcı olur. Bu yüzden önemli besin maddesini günlük almamız gerekmektedir. Karaciğer, kabuklu yemişler ve bazı deniz ürünlerinde bakır minerali açısından zengindir.

6: Isırgan Otu Çayının Etkisi

Isırgan otu yapılan bazı deneylerde kan miktarını ciddi oranda artırdığı gözlenmiştir. Bunun en büyük sebebi de demir ve C vitaminini aynı anda içermesidir. Isırgan otlarını çay olarak demleyip suyunu içebilir veya yemeklerinize ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Bir Nokta:

Bu gıdaları ne kadar sık tüketseniz de bazı gıdalar minerallerin emilimini azaltır. Örnek olarak yemek sonrası çay veya kahve içmek demir emilimini % 60 gibi ciddi bir oranda etkilemektedir. Bu yüzden yemek sonrasında kesinlikle çay, kahve gibi gıdalar tüketmemelisiniz. Ancak yemek yedikten 2 saat sonra tüketilebilir. Ülkemizde kahvaltıya özel olarak çay içimi olduğu için sadece kahvaltılarda çaya limon damlatarak içmenizi tavsiye ediyoruz.

Ek olarak kalsiyum içerikli gıdalar da aynı etkiye sahiptir. Et ile birlikte yoğurt, süt gibi kalsiyum içerikli gıdaların tüketimi de demir emilimini azaltmaktadır. Bu konulara dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Yararlanılan Kaynaklar: https://saracoglufaydalari.com/kani-temizleyen-bitki-ve-baharatlar-nelerdir/

Rating: 3.9/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 27 Aralık, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.