Kanser Düşmanı Anti - Kanser İçin En Etkili Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Ne yazık ki ülkemizde kanser oranları her geçen gün artmaktadır.Bu denli tehlikeli olan kanserler sonu ölümcül olabilir. Bu yazıdaki amacımız kansere düşman olan en etkili gıdalar ile kanser olmadan önce bu riskleri azaltmaktadır. Biraz okuyacağınız bu tavsiyeler ile kanser oluşmadan önlem almış olacak veya kanser iseniz bu yöntemlerle ile kanserden en hızlı şekilde kurtulacaksınız.Doktor tavsiyeleri,ilaçlar ve bazı tedavilerin dışında bu doğal gıdalar ile yapacağınız şeyler tamamen faydalı olacaktır.Şimdi bunlara göz atalım..

Kanserle Mücadele Kanser Düşmanı En Etkili Gıdalar

1: Çilek Ailesi

Çilek ailesi içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanser için en etkili gıdalar arasında yer alır. Çilek,yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kızılcık meyveler kanser için en etkili meyveler arasındadır.Anti kanser etkisi oksidatif stres ve inflamasyondan meydana gelen sorunlardaki etkisi kanıtlanmıştır.

Araştırmalarda kolon, göğüs, akciğer kanseri riski çilek ailesi meyvelerini tüketenlerin %50 oranında azaldığı görülmüştür.Bu meyvelerdeki antioksidan,bir flavonoid olan antosiyanin içerikleri çok zengin olduğundan dolayıdır.

2: Otlar ve Baharatlar

Yapılan araştırmalarda çeşitli otlar ve baharatlar kanser üzerinde ciddi olumlu etkileri görüldüğünü tespit ettiler.Biberiye,kekik,defne yaprağı,karanfil gibi bazı otlar anti- tümör ve anti kanser özellikleri tespit edilmiştir.

Zerdeçal, karabiber, tarçın, sarımsak, zencefil, köri yaprağı, kimyon ve kapari gibi baharatlar, anti kanser özelliğini içeriğindeki fitokimyasal maddeler sayesinde almıştır.

Özellikle zerdeçal kurkumin maddesi sayesinde mide kanserinde oldukça önemli etleri vardır.

3: Probiyotik Gıdalar

Probiotik gıdalar, iyi bakterilerin gelişmesi ile sağlıklı bir bağırsak sistemini oluşturmakla beraber anti kanser özelliğini de sahiptir.İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde özellikle kolon kanseri açısından probiyotiklerin etkisi oldukça fazladır.

4: Limon

İçeriğindeki C vitamini ve antioksidan yapısı ile kansere ve kanser riskine karşı tüketebileceğiniz en etkili gıdalardandır. Aynı zamanda en kolay ulaşabileceğiniz gıdaların başında yer alır.

5: Erikler

Özellike kuru erik içerdiği neoklorojenik ve klorojenik asitler sayesinde meme kanseri ve kolon kanseri üzerinde şaşırtıcı etkileri gözlenmiştir.Yapılan araştırmalar meme kanseri üzerinde erikteki bulunan maddeler diğer hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürdüğü gözlenmiştir.

6: Domates

Likopen maddesi açısından zengin olan domates kanser düşmanı bir gıdadır.Kanserli hücrelerdeki reaktif iyonların uzaklaştırılmasında önemli görev alır. Domatesleri pişirmek likopen oranını yani sindirilmesini 4-5 kat arttıracağı için domatesi pişirerek tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüm bunların yanında  mor üzüm, kiraz, elma, kırmızı lahana, tüm çilek ailesi, patlıcan,erik, nar, kırmızı soğan, incir, baklagil, fasulye gibi gıdaları bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz. Doğal olarak her meyve ve sebzenin bu dengli faydaları varken en doğal şekilde bu gıdalara ulaşıp ve çeşit çeşit beslenerek bütün gıdalardan faydalanabilirsiniz.Aynı zamanda kanserin en büyük düşmanı sigaradan uzak durun.Stres, pis hava koşulları ve teknolojik aletlerden (telefon) mümkün oldukça uzak durun ve spor yapın.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.5/5. From 12 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 17 Ocak, 2019
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Davut UÇAR
  30 Haziran, 2017

  Selamun aleykum öncelikle meslektaş olduğumUzu belirtmek istiyorum kardeşim bu makeleleri yazıyorsun Allah razi olsun senden fakat benim düşüncem de şudur ne yediğinden cok yediginin nerden ve nasil geldigidir

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.