Kara Turp'un Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Kara Turp,genel anlamda her uzmanın rahatlıkla önerdiği sağlıklı ve faydalı bir besindir diyebiliriz.Tadının acı olması bakımından pek sevilmeyebilir.Hatta salata yaparken kullanıldığında yemeyip ayıranlar olabilir.Ama bu yazımızda  Kara Turp’un yararlarını okuyunca fikirler değişebilir. Vücuda birçok faydasından ayrı olarak özellikle de öksürüğe iyi gelen kısımları ve içeriğinde bulundurduğu vitamin,mineral ve birçok bileşen sayesinde vücudumuzun dostu olduğunu öğrenmiş olacağız.

Kara Turp içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde çok etkili bir antioksidandır.Ne kadar tadı biraz acı olsa da pek sevilmese de uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen salatalarda veya yemekler tüketilmesi gerektiği vurgulanan bir besindir.

Kara Turp’un Faydalarından Bahsedecek Olursak Eğer;

-Vücudun Bağışıklık Sistemini Güçlendirir;Turp’un içeriğinde bulundurduğu demir ve folik asitler sayesinde vücudun bağışıklık sistemin güçlenir ve kış hastalıklarından (grip,nezle,soğuk algınlığı vb. ) vücudumuzu korumaktadır.

-Uykusuzluk Problemi Yaşayanlar İçin İyi Gelmektedir;Eğer uyku problemi yaşıyorsanız ve sürekli bir sıkıntı hali,bunalma,darlık vb. yaşıyorsanız turp lapası yaparak yatmadan önce baldırlarınıza koyarsanız eğer rahatlama hissettiğinizi fark edeceksiniz.

-Erkeklik Hormonlarını Arttırmaktadır;Mide ve bağırsakların şişmesi erkeklik gücünün artmasına yardımcı olur ve turpun gaz yapıcı özelliği bulunduğundan cinsel isteği arttırıcı besin türlerinden biri sayabiliriz.

-Kanserin Yavaşlamasına Yardımcı Olur;Avusturyalı bir uzmanın yaptığı araştırmalar sonucunda eğer 42 gün boyunca sadece patates,turp,havuç ve kirazla beslenmiş olursanız vücudunuz kansere karşı daha dayanıklı olmaktadır. Özellikle de akciğer ve kalın bağırsak kanserinde faydalı olan turpun çokça tüketilmesi önerilmektedir.

-Alerjik Hastalığı Olanlara İyi gelmektedir;Kara Turp kanın temizlenmesine yardımcı olduğu gibi idrar yollarının da temizlenmesine yardımcı olarak alerjiden doğacak olan problemlere karşı iyi gelmektedir.

-Sarılık Rahatsızlığı Yaşayanlara İyi Gelmektedir;Kara turp içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde sarılık hastalığı yaşayanlar içinde oldukça iyi gelmektedir.Turp,oksijen seviyesini arttırmasının yanında kırmızı kan hücrelerini de tedavi etmektedir.

-Zamansız ve Geçmek Bilmeyen Öksürüğe Karşı Etkidir;Turpun ucunu keserek içini oyun ve kasıkla iç kısmını alarak boşluk oluşturun ve içine bal doldurun.Biraz beklendikten sonra kaşıkla yenirse faydalı olacaktır.

-Diş Eti Hastalıklarına İyi Gelir;Kara turpun kabuğu soyulup tüketildiğinde diş etlerine iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca  dişlerde iltihaplanma olmuşsa  eğer iltihaplanmayı geçirir ve ağrı varsa ağrıları da hafifletmektedir.

-Uyku Sorunu Yaşayan Bireylerin Uyku Problemlerini Giderir; Kanıtlanmış yararları arasında salata yapılarak yenilen veya acısına aldırış etmeden içilen turp suyunun vücudumuzu rahatlattığı ve uyku getirdiğini de sayabiliriz.

-Hazımsızlığa Karşı İyi Gelmektedir;Yine turpun içinde bulundurduğu iyot ve kükürt sayesinde midenin çalışmasına yardımcı olur.Yukarıda belirttiğimiz üzere turp gaz yapan bir besin olduğundan mide sorunları yaşayanlar dikkatli bir şekilde tüketmelidirler.

-Boğaz Ağrıları ve Şişmiş Bademcikler İçin Faydalıdır; Kış mevsiminde olası soğuk algınlıkları,bademcik rahatsızlıklarına karşı bal ile birlikte tüketilmesi çok faydalı olacaktır.İsteğe bağlı bir şekilde rendeleyerek içine bal katarak da tüketilebilir.

-Kansızlık Sorunu Yaşayanlar İçin Faydalıdır;Kara turp içeriğindeki demir ve folik asit sayesinde en az ıspanak kadar vücuda fayda sağlamaktadır.Kansızlık sorununuz varsa eğer rendelenmiş turpun içine zeytinyağı ve sirkeyle birleştirerek tüketirseniz faydalı olacaktır.Eğer tadı acımsı geliyorsa içine havuç da ekleyerek acılığını biraz daha hafifletebilirsiniz.

-Nefes Darlığı Çekenler İçin Faydalıdır;Kara turpun suyu bu hastalığa çok iyi gelmektedir.Üst solunum yollarını rahatlatarak kolay nefes almaya yardımcı olur.

-Yüksek Tansiyonu Düşürmektedir;İçeriğinde bulundurduğu potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Şöyle Kısaca Kara Turpun Yararlarından Bahsedecek Olursak Eğer:

-Kara turpun suyunu tüketirseniz eğer kabızlık sorununa iyi gelecektir.

-Kara turpun sindirimi yavaş gerçekleşir,lif zenginidir ve kilo vermek isteyenler için ideal olacaktır.

-İdrar arttırıcı özelliğiyle  böbrek taşı oluşumunu engellemektedir..

-Vücudumuzun nem dengesini koruyarak kurumasına engel olmaktadır.

-Kara turp çiğneyerek tüketildiğinde diş eti kanamalarının azalmasına yardımcı olur.

-Sürekli gaz problemi sorunu yaşayanlarda düzenli tüketilirse eğer kısa sürede gaz probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

-Kanda mevcut olan toksik maddelerin atılımına yardımcı olur.

-Bunalma ve sıkıntıların azalmasına yardımcı olur ve kişinin rahatlamasını sağlar.

-Öksürüğe ve boğazda oluşan şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.

-İyot içeriği bakımından yüksektir.

-Solunum rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

-Kişinin nefes alış verişlerinin rahatlamasına yardımcı olur.

-Mide salgısını arttırarak tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar.

-Mikropları  öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Kara Turpun Olası Yan Etkileri:

-Kara turp uzun süre tüketildiğinde  midede tahrişler olabilir.Mide yanmasına sebep olabilir.

-Eğer tiroid rahatsızlığınız varsa aile hekimlerine veya uzman kişilere danışmadan kullanmamalıdırlar.

-Özellikle safra kesesinde taş bulunanlar kara turp tüketmeleri önerilmemektedir.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

Rating: 4.2/5. From 6 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.