Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Karadut pekmezi rafine şekerlere göre glisemik indeksi düşük gıdalar arasında yer alır.Kemik ve dişleriniz için çok iyi, erkeklerde testosteron hormonunu arttıran etkili ve besleyici gıdalar arasındadır.Kalsiyum,potasyum,magnezyum ve demir açısından zengindir.Şimdi karadut pekmezinin faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

1: İyi Bir Demir Kaynağıdır

Demir kan hücrelerinde oksijen ve besini taşımak aynı zaman kan hücrelerinin üretilmesi için en gerekli mineraller arasındadır.Bu mineralin eksikliği kansızlık yani anemi rahatsızlığına sebep olmaktadır.Özellikle adet dönemlerinde kadınların mutlaka demir açısından zengin gıda olan pekmez tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

2: Kemiklerinizi ve Dişlerinizi Güçlendirin

Karadut pekmezi dişlerinizi ve kemiklerinizi sağlıklı olması için en gerekli mineral olan kalsiyum açısından zengindir.Kalsiyum kemik üzerinde olumlu etkileri ile birlikte enzimlerin salgılanması,kan damarları ve kasların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.Bu yüzden pekmez tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3: Kabızlığa Yardımcı Olur

Kabızlık sorun yaratan ve acı veren rahatsızlıklardandır.Karadut pekmezi kabızlığa karşı sizleri korur.Az miktarda müshil etkisi bulunur. Aynı zamanda magnezyum içeriği sayesinde kabızlık rahatsızlığının oluşumunu engeller.

4. Testosteron Seviyesini Yükseltir

Karadut pekmezi testosteron seviyenizi arttırabilir.Testosteron,sperm üretimin,erkeklerde saç kalitesini,kas ve kemik kitlesini koruyan en gerekli erkek hormonu arasındadır.Üreme sağlığını kontrol eden hormon olmakla birlikte erkeklerde,hafıza sorunları,şeker hastalığı ve bazı sağlık sorunlarının oluşması bu hormonun eksikliğinden olabilmektedir.Erkeklerde yaş ilerledikçe ve aşırı kilo alımı testosteron hormonunun azalmasına sebep olabilir.Bu yüzden pekmez tüketerek bu hormonun seviyesini yükseltebilirsiniz.

5: Antioksidan Açısından Zengindir

Pekmez, antioksidan açısından zengin gıdalar arasındadır.Antioksidanlar, serbest radikalleri uzaklaştırarak sizleri korur. Serbest radikaller;kanser, kalp ve damar sorunları, yaşlanma gibi bir çok olumsuzluklara sebep olur.Antioksidan açısından zengin karadut pekmezi bu sorunlara karşı sizleri korur.

Ek olarak:

 • Diyet lifi açısından zengindir.
 • Emziren annelerde anne sütünü arttırır.
 • Beyin sağlığını korur.
 • Zeka gelişimini destekler.
 • Uyku problemlerine karşı yardımcı olur.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 13 Şubat, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Ismet ekin
  22 Mayıs, 2018

  Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz yetkililere teşekürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   22 Mayıs, 2018

   Biz teşekkür ederiz efendim mutlu ettiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.