Karbonatlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Karbonat ülkemizde ve dünyada çokça kullanılan yaygın bir üründür.Çok yaygın olmasının bir nedeni de belli başlı temizlik işlerinde kullanılır ve sağlık açısından da önemlidir.Bunun yanında su tüketimi de vücudumuz için önemlidir.Yeteri kadar su tüketilmediği zaman vücudun pH değeri düşmektedir.Bunun için günde en az 2,5 lt su tüketilmesi gerekir.Bunun yanında su tüketimi terli olmadığı zaman yine vücudun pH değeri düşmektedir ve buda bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.Bunu önlemek için de kullanılabilecek en iyi doğal yöntemden biri de karbonatlı su tüketilmesidir.Karbonatlı su pek çok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Karbonatlı Su Tüketmenin Faydaları :

-Gün içinde tüketilen 1 bardak karbonatlı su yağlı yemeklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkacak olan mide ekşilerinin giderilmesini sağlar.Mide deki asit oranının dengelenmesini sağlayarak yanma hissini giderir.Yemekten sonra oluşan geğirmeyi tetikler ve bu sayede mide deki gazın atılmasına yardımcı olur ve şişmeyi önler.

-Eğer idrarda asit seviyesi yükselirse böbrek taşı oluşumuna neden olur.Taş oluşumu da dayanılmaz ağrılara sebep olur.Karbonatlı suyun her gün tüketilmesi idrarda oluşacak olan zararlı asit oranının düşürülmesine yardımcı olur.Taş oluşumuna da etki ederek vücuttan ağrısız bir şekilde atılmasını sağlar.

-Kronik hastalığı bulunan bireylerin kullandığı ilaçlar nedeniyle ilaçların neden olduğu deformeyle zarar gören hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.Bunun için haftada en az 2 bardak karbonatlı su tüketilmesi önerilir.Bu sayede vücuttaki bakterilerin atılmasına yardımcı olur.

-Uyuduğumuz zaman vücut zararlı bakterilerden kurtulmaya çalışırken tükürük ve idrardaki pH değerini düşürür.Sabahları idrarın sarı olması ve dilde sarı bir tabakanın oluşmuş olması bunun belirtisidir.Bu yüzden gece yatmadan önce yarım çay bardağı karbonatlı suyun tüketilmesi bu sorunun giderilmesinde yararlı olacaktır.

-Özellikle kilo vermek isteyenler,diyet yapanlar karbonatlı su tüketimi faydalı olacaktır.Günde 1 bardak karbonatlı su tüketilmesi vücudun metabolizmasını hızlandırır ve yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur.

-Karbonatlı suyun gargara yapılarak kullanılması da boğaz ağrılarına ve iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur.

-Gut ve diğer eklem rahatsızları için de iyi gelmektedir.

-Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.Fakat yüksek tansiyona sahip kişilere önerilmez.

Soğuk algınlığı,grip ve alerjilere sebep olan mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olur.

Karbonatın da aşırı fazla tüketilmesi de zararlıdır.Olumsuz yan etkileri olabilir.Bu yüzden genel doz oranı;

-1/2 çay kaşığı karbonat(3 gr)

-1 bardak su (200ml)

Sağlıkla kalın..

Rating: 3.8/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.