Karpuzun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi karpuz olağanüstü bir vitamin, amino asit ve antioksidan karışımı sunan bu ferahlatıcı meyve her zaman akıllı bir seçimdir.Karpuzun faydalarını birazdan belirteceğiz tabi ancak kısaca A, B1, B6 ve C vitaminleri ile doludur. Ayrıca, fitokimyasal likopenin ve amino asit L-sitrulin’in zengin bir kaynağıdır. Karpuz bile potasyum ve magnezyum gibi az miktarda mineral içerir. % 92 sudan oluşur, düşük sodyum içerir ve yağ ve kolestrol içermez. Bir bardak 40 kaloriden daha azına eşittir. Üstelik karpuzdaki lif, sindirim sisteminizi sağlıklı ve mutlu edecektir.

1: Likopen

Karpuz kırmızı rengini domateste de bulunan likopenden alır.Bilinene göre likopen her zaman domateste çok olduğu bilinmektedir. Ancak karpuzda yok sayılmayacak derecede likopen içermektedir.Domateste farkı olarak da domatesteki likopenin açığa çıkması için pişirilmesi gerekmektedir.Ancak karpuzda böyle bir durum söz konusu değildir.Çiğ domatese göre %40 daha fazla likopen içermektedir.

2:L-sitrulin

L-sitrülun amino asidi karpuzdaki bir diğer besleyici maddedir.Böbreklerde, L-arginin’e dönüşür. Ve arginin düzeyleri arttıkça, nitrik oksit üretimi çoğalır.Dolaşımı iyileştirip kan dolaşımını rahatlatır.Bu eylem ayrıca karaciğeri amonyak atmaya teşvik eder, kan basıncını düşürür ve erkeklerdeki cinsel işlev bozukluğuna yardımcı olur.

Çalışmalar aynı zamanda uzun zamandır tarımsal atık olarak kabul edilen karpuz kabuğunun da doğal sitrulin’in zengin bir kaynağı olduğunu göstermiştir. Etten daha zengin bir kaynak olabilir.

Karpuzun Genel Olarak Faydaları Nelerdir

1: Kanser Önleme

Likopenin güçlü antioksidan özellikleri kansere neden olan serbest radikallerin oluşumu ile savaşma potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. Birçok çalışma normal likopen tüketiminin göğüs, akciğer, boğaz, prostat, mesane, yumurtalık, pankreas ve kolon kanserlerini önlediğini düşünüyor. Bir çalışma, yüksek likopen tüketiminin agresif kanser riskini erkeklerde% 44, prostat kanseri riskini% 25 azalttığını belirtti. Başka bir çalışmada, meme kanseri hücreleri karpuz suyu ile tedavi edildi.

2: Gelişmiş Kalp Sağlığı

Vücut, antioksidan savunma mekanizmamızdan daha fazla oksidan bileşiği ürettiğinde, oksidatif stres olarak adlandırılan doku hasar oluşur. Ne yazık ki artmış oksidatif stres, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi rahatsızlıkların başlıca sebebidir.Karpuzlardan likopen özütü antioksidan özelliklerinden dolayı oksidatif stres ve kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabilir. Ve hiperglisemi veya kan şekeri yüksek hastalar kalp rahatsızlığına son derece yatkındır, karpuzlar da kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

Hipertansiyon ve hipertansiyon öncesi semptomlarla birlikte 14 obez hastada (yaklaşık 58 yaşında) yapılan bir araştırma, altı haftalık karpuz alımı alımının ayak bileği kan basıncı düzeylerini belirgin şekilde azalttığını gözlenmiştir.

3. Mükemmel Cilt ve Saç

Saç ve cilt için sağlıklı bir yakıt olan karpuzlu C ve A vitaminli vitaminler. Özellikle, C vitamini, kollajen üretiminde önemli bir rol oynamaktadır.Bu protein, kırışıklıkları önler ve cildinizi güneş ışınlarına karşı korur. Ayrıca, saçınızın gelişimi ve hacmi için bir tonik gibi davranır . A vitamini geldiğimizde kurumayı ve kireçlenmeyi önleyerek cildinizi esnek tutar. A vitamininin iyi göz sağlığı için zorunluluğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

4: Kaslarda Rahatlama

Karpuzdaki sitrulin, kan damarlarını rahatlatarak ve dolaşımı arttırarak ağrısız kasları rahatlatabilir. Karpuz suyunun potansiyelini sağlıklı bir içecek olarak test eden bir çalışmada, yedi sporcuya egzersiz öncesi verilen doğal karpuz suyu sonrası ertesi kas ağrılarında azalma görüldüğü gözlenmiştir.

Bu faydaları  ile birlikte bu yaz daha çok karpuz tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Bol su için, bol meyve yeyin…

 

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.