Kaşar Peynir İle Beyaz Peynir Arasındaki Fark Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Selamlar değerli okuyucularımız.Fiyattan tutun da renk, koku,tat,lezzet,görünüş, fiziksel ve kimyasal özellikleri, besin değeri gibi pek çok farklılık bulunan kaşar ve beyaz peynirin farklarına değineceğiz.Genel olarak besin değeri ve beslenme açısından özellikleri ile birlikte bu farklılığın nedenini açıklayacağız.Öyle ya ikisi de sütten yapılıyor ve maya katılıyor ancak nasıl bu denli bir fark oluşuyor?

Öncelikle kaşar ve beyaz peyniri besin değerine göz atalım:

                              Kaşar Peyniri             Beyaz Peynir

Karbonhidrat:      2.57g                                      8.22 g

Protein:                  27g                                          16.8g

Yağ:                        25g                                           23g

Kolesterol:           103mg                                      53mg

A Vitamini:          985 IU                                     228IU

Potasyum:          78mg                                         103mg

Kalsiyum:           668 mg                                      422 mg

Demir:                 0.13mg                                      3 mg

Yağlı, yağsız gıdaya göre değişme gösterse de ortalama değerler bu şekildedir.

Kaşar ile Beyaz Peynir Farklılığının Ana Sebebi Nedir?

İkisi de sütten yapılır ve aynı maya eklenerek yapılmaktadır.Ancak farklılığın sebebi yapım aşamasındaki sıcaklık farklılığıdır.Kaşar peyniri yaparken süt  süt 60 65 derecelere çıkarken beyaz peynirde bu değer 85 90 lara kadar çıkmaktadır.Bu sıcaklık farkında beyaz peynirde serum proteinleri denatüre olmaktadır.Serum proteinleri denatüre olunca elektrostatik etki ile birlikte kalsiyum çöker.Beyaz peynire kaynatmadan sonra kalsiyum kazeinat katılma sebebi budur.Çünkü serum proteinlerinin denatüre olması ve azalan protein sebebiyle peynirin yapı kazanması için kalsiyum gereklidir.Bilimsel olarak elektrostatik ortamın tekrar dengelenmesi için kalsiyum gerekir ve bu yüzden süte kalsiyum kazeinat ilave edilmektedir.

İşte bu serum proteinlerinin denatüre olması sebebiyle kaşar ile beyaz peynir farklılığına sebep olmuştur.Aynı zamanda kaşar peynirinin besin değerinin fazla olmasının sebebi de budur.Serum proteinlerinin bulunduğu kaşar peyniri aynı zamanda fermantasyonun da etkisiyle besin değeri yükselmiştir.

Beslenme Açısından Farklılıklar Nelerdir?

Yağsız ve yağlı olmasına göre içeriği az da olsa değişse de kaşar peyniri her anlamda beyaz peynire besinsel açıdan daha üstündür.Çünkü serum proteinleri kaşar peynirinde mevcuttur.Bununla birlikte damak zevkine göre beyaz peyniri de kaşar peynirini de tercih edebilirsiniz.

Tansiyon sorunları açısından değerlendirecek olursak beyaz peynirin tuz oranı biraz daha yüksektir.

Bu bilgiler ışığında peynirin sağlık açısından faydalarına bakıldığında mutlaka her gün kahvaltılarda tüketmemiz gerekmektedir.Bilgi verme amaçlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 4.5/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.