Kemik Suyu ve Kemik Sulu Et Bolyon Nasıl Yapılır?
Takip Et : Üye Girişi

Kemik Suyu Nedir?

Geçmişimizin günümüze kadar tarihimizde atalarımızın da fazlasıyla tükettiği kemik suyu bir çok faydalı bileşimleri içerisinde barındırmaktadır.Günümüzde ise pek revaçta olmayan fakat bir çok faydası olan bir gıdadır.Özellikle çocuklarımız için faydası oldukça fazla olan kemik suyu,diğer bir çok gıdadan bulamayacağınız faydalı etkileri bulunmaktadır.

Yabancı ülkelerde hazır kemik suyu satan bir çok marka bulunmaktadır. Ülkemizde ise kemik suyuna benzer özellikte olan bulyonları tüketilmektedir. Oysa et bulyonlar tamamen kemik suyundan yapılmamaktadır. Kemik suyunun faydalarını bulyonlar karşılayamaz.

Vücut için en gerekli besin proteindir.Protein yapısı olan kalojenler kemik suyunda fazlasıyla bulunmaktadırç kalojenle kısaca,eklem rahatsızlıkları,romatizmal sorunlar ,doku tahrişleri,cilt yaşlanması ve kırışıklıkları, gibi pek çok etkende sorunları düzelten ana protein maddesidir.Hatta bazı uzmanlar kanserin oluşma sebepleri arasında kalojen proteinlerinin yetersizliğini öne sürmektedir.Günümüzde uzmanlar kemik suyunu daha çok tüketmemiz konusunda ısrarları bulunmaktadır. Şimdi kemik suyunun faydalarına kısaca göz atalım…

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

*En önemli faydası arasında özellikle cerrahi müdahaleler sonrasında meydana gelen doku tahrişlerinin düzelmesinde çok büyük rol oynamaktadır.Dokuların iyileşme sürelerinin kısalmasında etkilidir.

*Kemik suyunda bolca protein bulunmaktadır. Bu proteinler cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Derinin kendini yenilemesi,daha sık bir ağ yapısını oluşturması ve parlak,temiz bir görünüm kazanmasında etkileri vardır.

*Çocuklarımız için gelişme çağında daha çok besinsel maddeler ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Kemik suyunda fazlasıyla kalsiyum,fosfor, gibi mineraller fazlasıyla bulunmaktadır. Bu yüzden gelişim çağında çocuklarımıza bolca kemik suyu içirmek gerekmektedir.

*Yaşlı insanlarda ise kemik suyu içerisinde bulunan glukozamin bileşiği ve kolajen maddesi sayesinde sarkmaları önler. Aynı zamanda kemik erimesi sorunu için en etkili çözüm yollarından biridir.

*Bağışıklık sistemi açısından olumlu etkileri mevcuttur. Kötü çevre şartları,kirli hava, yediğimiz sağlıksız besinlerin sindirim sistemindeki olumsuz etkilerini kemik suyu ile gidermek mümkündür.

*Kemik suyu içerisinde bulunan Glisin maddesi kasların erimesi önlemektedir.Bu madde kas yapımını arttırmakta ve kasın uzun süreli hareket esnasında tahriş olmasını engellemektedir. Özellikle spor yapanların aşırı enerji yıkımını karşılaması için protein yapısını parçalamaktadır. Kemik suyu sayesinde kaslardaki proteinin parçalanmasını önleyebilirsiniz.

Kemik Suyu Tüketim Tavsiyeleri:

Kemik suyu tüketirken bu suyun içine limon suyu katmanız proteinlerin emilimi açısından daha etkili olacaktır.Ek olarak kolesterol sorunu olanların bu konuda biraz dikkat etmesi gerekebilir.Bu konuda öncelikle bir uzmana danışmak daha sağlıklı olacaktır. Ancak genç ve çocuklarımız için kemik suyunu bolca tüketmelerinde bir zarar yoktur.

Ek olarak aldığınız etlerde doğal olarak kemiklere para vermiş oluyorsunuz. Paranızı daha verimli değerlendirmek için kemikleri atmayıp kemik suyu yaparak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kemik suyunu bulyon yaparak uzun süre depo edebilir,diğer yemeklerde kendi ürettiğiniz doğal bulyonları severek tüketebilirsiniz.

 

 


Kemik Suyu ve Kemik Sulu Et Bolyon Nasıl Yapılır?

Kemik ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelen , yara kırık ve çıkıkların daha iyileşmesini sağlayan, cilt dokularını sıkılaştıran, beyni güçlendiren ve daha pek çok faydası olan kemik suyunun yapımı hakkında bilgi vereceğiz:

Kasaptan doğranmış halde aldığınız kemikleri genel şart değildir ama 30 dk. kadar su içinde dinlendirilir çıkarılıp yıkanır. Yeteri büyüklükte bir tencere alınır ve üzeri iki parmak aşacak şekilde su eklenir ve normal ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra ise kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Eğer suyu azalırsa eksilen su kadar su ilave edilir. Köpüklenme varsa eğer, üzerindeki köpük mutlaka alınmalıdır. Kemikler içeriğini iyice suya verdikten sonra ocağın altı kapatılır, kemikler alınır ve atılır. Bulyon yapmak için tek farkı; blenderdan geçirilerek homojen bir yapı kazandırılır daha sonra kaplara konularak buzluğa kaldırılır ve kemik suyu bulyonlar hazır hale gelir.


 

Rating: 3.9/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • K
  25 Haziran, 2017

  Tarifiniz çok yanliş.

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • betül çelik
  26 Ocak, 2017

  kemik suyunun faydaları gerçekten saymakla bitmiyor, aynı uygulamayı bende yapıyorum kemik suyunu kaynattıktan sonra buz saklama kaplarına katarak dondurucuya kaldırıyorum ve yemeklerde pilavlarda bulyon yerine kullanmış oluyorum. çok faydalı bir yazı olmuş tebrik ediyorum

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   26 Ocak, 2017

   Teşeşkür ederiz Betül hanım. Bu faydalı uygulamayı yapmanız gerçekten hoşumuza gitti bilinçli insanları görmek bizi mutlu ediyor.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.