Kemik ve Eklem Ağrıları İçin Doğal Etkili Gıdalarla Çözüm
Takip Et : Üye Girişi

Eklem ağrılar günümüzde çalışma koşulları,hareketsizlik,duruş şekli ve özellikle bilgisayar karşısında masa başı işlerde meydana çıkan sorunlardır. Özellikle son yıllarda şikayetler bir hayli artmıştır. Dünya’da yapılan araştırma sonuçlarına göre 10 bin kişide yapılan deneyde %35’inin eklem ağrılarından şikayetçi olduğu görüldü.Bu oran her geçen gün daha da artmaktadır. Bu denli şikayetler sebebiyle bu yazıyı araştırıp sizlere sunuyoruz. Eklem ağrısı çekiyor veya hafif ağrıların daha çok ilerlemesini istemiyorsanız bu tavsiyelerimize göz atmanızda fayda var.

Eklem Ağrıları Ortadan Kaldıran Gıdalar Nelerdir?

Doğal olarak eklem ağrısını ortadan kaldırmak için tıbbi olarak kullanılan meyveler, sebzeler, otlar, kökler,saplar ve zeytin yağı gibi farklı gıdaları inceleyelim.

Zencefil

Zencefilin içindeki yağ asitleri ağrıların azalması üzerinde önemli etkileri keşfetmişlerdir.Günde 4 gram yaklaşık olarak 2 çay kaşığı zencefil eklem ağrıları açısından olumlu etkileri olacaktır.Zencefil içindeki zenceoller ve shagaoller bu faydalı etkiyi yapmaktadır. İlaçlar yerine ağrılarınız için zencefil tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Eklem Ağrılarını Ortadan Kaldıran Meyveler

Meyveler içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde eklem ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir.Şimdi bu meyvelere göz atalım:

  • Yaban Mersini: Yüksek seviyede antisiyonin içeren yaban mersini kalojen üretiminde görev almaktadır.Kalojenler ise kıkırdağın yapısında bulunan ve dokuyu güçlendiren maddedir.Kemikler eklemler sağlıklı bir iskelet yapısı için tavsiye ediyoruz.
  • Çilek: Çilek, vücutta  bulunan C- reaktif protein seviyesini düşürmede etkilidir.C- reaktif protein vücuttaki iltihapların sonucu oluşan maddedir. Çilekteki maddeler bunu denatüre etmektedir.
  • Kiraz ve Vişne: Kiraz ve vişneler fitokimyasal bileşenler açısından zengindir. Antisiyonin içeriği ile ağrılar üzerinde olumlu etkileri olacaktır.
  • Elma: Antioksidan açıdan zengin olan elmalar çilek gibi C-Reaktifleri uzaklaştırmada etkilidir.Faydalı bileşenleri özellikle kabukta yoğunlaşmaktadır.İyice yıkadıktan sonra meyveyi kabuğuyla tüketmenizi tavsiye ederiz.Sirke ve sıcak su ile daha verimli bir yıkama elde edebilirsiniz.

Eklem Ağrıları İçin Sebzeler

Karnıbahar: K vitamini ve selenyum açısından zengin olan karnıbahar ağrıları geçirmede etkili olacaktır.

Zeytin ve Avokado: Avodako ve zeytin yağı E vitamini omega yağ asitleri sayesinde,hücreleri koruyan antioksidanlarla beraber ağrıları geçirmede etkili olacaktır.

Tarçın ve Bal: Tarçın ve bal karışımının kilit bir özelliği mevcuttur.Bu 2 madde birlikte tüketilerek osteoklast rahatszlığını engellemektedir. Osteoklast ileri yaşlarda kemik dokusunun zayıflamasını sağlayan bir maddedir.Araştırmalarda tarçın ve bal karışımı osteoklast aktivitesini azalttığı gözlenmiştir.

Sevgili okurlarımız yaşlılık ve çalışma koşulları sebebiyle eklem ağrıları sorunu yaşayabilirsiniz. Günlük tükettiğiniz gıdalara yukarıda belirttiğimiz gıdaları ekleyerek eklem ağrıları sürecini azaltabilir ve yok edebilirsiniz.Bu sayede doğal gıdalar tüketerek kimyasal ilaçlardan da uzak durabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 3.3/5. From 20 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 16 Mart, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.