Kesilen Süt Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılabilir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarımız.Bu yazımızda kesik süt nasıl değerlendirilir, ne yapılabilir, kesik sütten peynir nasıl yapılır kısacası nasıl değerlendirilir bunlardan bahsedeceğiz.

Süt Kesilmesi Nedir?

Kesilmiş süt veya sütün kesilmesi ; kaynatılan sütün bazı nedenlerden dolayı(sıcaklık , mikroorganizmalar , zamanlama hatası vb.) pıhtı oluşturmasına denir. Yani sütün kesilmesi kimyasal açıdan istenmeyen bir durumdur ve sütün bozuk olduğunun göstergesidir. Kaynama sırasında süt birden kesilebilir . Yani süt peynirimsi bir hal alır. Bu işlem yoğurt üretiminde istenmeyen bir durum olurken , peynir üretimindeki temel işlemdir.

Peki kesilen sütü çöpe mi atmalıyız? Nasıl değerlendirebiliriz ? Kesilen süt , çiğ olarak tüketilmemelidir ve farklı alternatiflere dönüştürülmelidir. Kesilmiş (ekşimiş) sütü değerlendirmenin birçok yolu vardır. Bilinen en başlıca yöntem peynir yapımıdır.

1) PEYNİR YAPIMI: Kesilmiş süte yarım limon sıkalım ve karıştıralım. Ağzı kapalı bir şekilde dinlendirdikten sonra suyunu süzelim. Oluşan peynir ”lor peyniri” olarak adlandırılır ve tüketime hazırdır.(İsteğe göre tuz ilavesi yapılabilir.)

2)HAMUR İŞLERİ: Ekşimiş olan sütünüzü hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Hamur işiniz piştikten sonra herhangi ekşi bir tat üründe gözlenmez.

3)ÇORBA: Kesilmiş olan sütünüzü krema ve çorba kıvamınızı arttırmak için kullanabilirsiniz.

4)ET MARİNESİ: Ekşimiş olan süt et marinesinde kullanılabilir çünkü sütte bulunan laktik asit eti yumuşatır.

5)BİTKİLER: Kesilen sütünüzü bitkilerin köklerine dökebilirsiniz çünkü sütte bol miktarda kalsiyum vardır.

6)MAMA: Hayvanlarınızın mamalarına ekleyebilirsiniz. Sütte bol miktarda protein bulunması hayvan dostlarımız için çok daha faydalı olacaktır.

7)CİLT KULLANIMI: Yukarıda da belirttiğimiz gibi sütte bol miktarda yararlı mineral , protein , kalsiyum vb. birçok madde bulunur. Cildinize masaj yaparak kesilmiş sütünüzü değerlendirebilirsiniz.

Yukarıda kesilmiş veya kimyasal açıdan bozulmuş olan sütün farklı alanlarda nasıl değerlendirilebileceğini kısaca anlatmaya çalıştım. Sütün kesilmesi peynir yapımı dışında istenen bir durum değildir ancak bu , sütün artık yararlı olmayacağını göstermez.

Tüm bunlara ek olarak peynir üretiminde oluşan peyniraltı suyu da oldukça faydalıdır.Süzülme sırasında oluşan peyniraltı suyu da yukarıda belirtilen maddelerde kullanılabilir.
Yani her ürün değerlidir ve asla çöp değildir.

HAZEL ESMA BİÇER
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
GIDA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ

Rating: 3.8/5. From 6 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.