Keten Tohumu Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Son zamanlarda bir çok televizyon programında konuşulan ve sayfalarımıza çokça gelen sorular üzerine keten tohumu suyu konusuna değineceğiz. Keten tohumu en önemli özelliği omega- 3 açısından zengin içeriğe sahiptir. Özellikle bağırsak sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Şimdi faydalarına değinelim.

Keten Tohumu Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Zayıflamaya yardımcı olur. Keten tohumu lifi yüksek gıdalar arasındadır. Suyu da yine aynı şekilde lifin belli kısmını emer. Bu sayede midede ve bağırsaklarda yer kaplar ve zayıflamanıza yardımcı olur. Ek olarak erkenden acıkmayı önlemeye yardımcı olur. Bu etkileri ile zayıflamanız için olumlu etkilere sahiptir.
  • Kolon kanseri riskini düşürür. Lifli yapısı ile bağırsak kanseri olarak bilinen kolon kanseri riskini düşürür. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel bu kanser türü lifli gıdaların tüketilmesi ile önleyebilirsiniz. İşte bu konuda keten tohumu suyunun da etkileri vardır.
  • Metabolizmayı hızlandırır. Keten tohumu yapısında ve suyunda bulunan omega- 3 yağ asitleri, vitamin ve minerallerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu sayede zayıflamanıza yardımcı olur, obezite oluşumunu engeller, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Metabolizma konusu önemli ve geniş bir konudur. Önemli olan metabolizma hızını her zaman yüksek tutmaktır. Az da olsa keten tohumu suyunun bu konuda olumlu etkileri vardır.
  • Antioksidan etkisi ile kanser ve tümör gibi hücrelerin ortaya çıkmasını engeller. Her türlü hücre hasarlarını en aza indirmeye yardımcı olur. Antioksidan madde serbest radikalleri uzaklaştırarak yaşlanmayı da önler. Bu etkileri ile antioksidan açısından zengin keten tohumu suyunu tavsiye ediyoruz.

Keten Tohumu Suyu Nasıl Hazırlanır?

2 yemek kaşığı keten tohumunu 1 litre kaynar suyun içine ayın. Gece bu işlemi yaparak sabaha kadar suyunun  ve yağının tam olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sabah erken saatlerde içmek daha etkili olacaktır. 12 saat sonunda jel kıvamında bir yapı kazanmaktadır. Bu suyun 2 günde bir kere içilmesi tavsiye edilmektedir.

Olası Yan Etkileri:

Karaciğer sorunları yaşayanların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda bağırsak sorunları ve iltihap gibi olumsuz etki yaşayanların tüketmemesi gerekir. Son olarak en doğru etki için doktora danışarak tüketilmesi tavsiye ediyoruz.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.