Kimyonun Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Yemeklerimizin en vazgeçilmezi olmayı başaran elbetteki baharatlardır.Yemeklerde, salatalarda kullandığımız malzemelerin başında gelir baharatlar. Bugün ki yazımızda da baharat çeşidi olan kimyondan bahsedeceğiz.Kimyon nedir,faydaları nelerdir,hangi vitaminleri barındırır,nerelerde kullanılabilir zararları var mıdır bunlardan bahsedeceğiz.

Kimyon veya başka yerlerde bilindik adıyla Jeera , maydanozgiller ailesine ait olan bitki Hindistan başta olmak üzere  Asya,Afrika ve Amerika gibi ülkelerde baharat olarak yemeklerde bolca kullanılmaktadır ve tüketilmektedir.Çoğu baharatların insan sağlığına zararlı olduğu düşünülmektedir ancak unutulmamalıdır ki kimyonun en tehlikeli hastalıklardan bazıları ve genel anlamda sağlığa çok iyi gelmektedir.

Akdeniz ülkelerinde yetişen bitkinin ufak tohumları vardır.Kimyonun bu tohumlarının etrafında kanalları bulunmaktadır.Bu yaprakların uçları sivridir ve dikdörtgen biçiminde renkli bir yapıda bulunmaktadır.Tohumu küçük ve oldukça otantik bir tadı vardır.Kimyonun içeriğinde pek çok vitamin ve mineraller bulunmaktadır.Kimyon bolca A vitamini bulundurmasının yanında C,E ve K vitaminlerini de içermektedir.Bunların yanında folatlar,nisasin,piridoksin riboflavin ve tiamin gibi vücuda sağlıklı gelen yararlı olan pek çok madde içermektedir.Ayrıca kimyon karbonhitrat içeri bakımından da zengin bir baharattır.Ve unutmamak gerekir ki üstte belirtiğimiz gibi kimyon vitaminlerin yanında bolca minerallerde bulundurur.Özellikle kalsiyum,ve fosfor mineraller bakımından oldukça zengindir.Demir,manganez çinko ve bakır gibi  vücuda sağlıklı gelen vücudumuz için önemli olan mineralleri de içermektedir.

Kimyonun Faydaları:

-Sindirime Faydalıdır;Sindirim sistemi sorunu çokça karşılaşılan bir sorundur.Bu yüzden sindirim için kimyon tüketimini önermek yanlış olmayacaktır.Kimyonun içinde bulundurduğu bazı bileşenler sayesinde sindirimin başaladığı nokta olan ağızda tükürük salgısını arttırır,mide ve bağırsaklardaki sindirimi destekleyerek sindirime yardımcı olur.Özellikle de sindirim zorluğundan dolayı oluşan ağrılarda kimyon sıcak suyla tüketilirse faydalı olacaktır.

-Hemoroit İçin İyi Gelmektedir;Kimyon içeriğinde bulundurduğu besinsel lifler,gaz giderici , mantar önleyici ve mikrop öldürücü özellikler taşıdığından dolayı sindirime destek vererek , hemoroitden dolayı oluşan enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur.

-Şeker Hastalığı Sorununa İyi Gelmektedir;Kimyon diğer baharatlara oranla daha çok şeker hastalığını önlemede etkili bir baharattır.Yapılan araştırmalar ve hala devam etmekte olan birçok araştırma kimyonun şeker hastalığını önlemede güçlü bir silah olduğunu göstermiştir.

-Uykusuzluk sorunu Çekenler İçin iyi Gelmektedir;Rahatlatma özelliğinin yanı sıra uyarıcı etkiye de sahip bir besindir.Günümüzün yaygın sorunu olan stres ve endişenin giderilmesi için de etkili bir besindir.

-Astım,bronşit Gibi Birçok Solunum Rahatsızlıklarına İyi Gelmektedir;Kimyon balgamı söktürücü etkiye sahiptir.Bu özelliğiyle solunum yollarında oluşan balgamın sökülmesine yardımcı olur.

-Soğuk Algınlığına Karşı Faydalıdır;Grip,nezle gibi soğuk algınlıklarına yakalandığımızda vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıflamış ve her türlü hastalığa zemin hazırlamış olur.Kimyon  içeriğindeki maddeler sayesinde mikropları öldürür vücudun direncini arttırır ve soğuk algınlığına karşı  direnir.Öksürük oluşmasını engellemeye yardımcı olur.Bağışıklık sistemi açısından önemli olan demir  içerir ve bolca C vitamini barındırmaktadır. C vitamini doğal bir antioksidan kaynağı olduğundan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Hamile Kadınlar İçin Emzirme Döneminde Süt Veriminin Artmasına Yardımcı Olur;Yukarıda bahsettiğimiz gibi demir bakımından zengin içeriğe sahip olan kimyon emziren kadınlar için sütlerinin artmasına yardımcı olur.

-Kansızlığa İyi Gelmektedir;Kimyon demir bakımından oldukça zengin baharatlardan biridir.Alyuvarların temel bileşenlerinden biride demirdir.Hemoglobin vücudumuzda oksijenin taşınmasına yardımcı olur.Bu nedenle eksikliğinde anemi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

-Konsantrasyona ve Zihinsel Bozukluk Gibi Sorunlara İyi Gelmektedir;Hemoglobin sayesinde kan akışı normal bir şekilde işlevini sürdürür ve oksijen bütün vücuda ve beynimize kadar düzenli bir şekilde yayılmış olur.Beyindeki yeri kadar demir ve oksijenin bulunması alzheimer ve bunama sorunlarının yaşanmasını en aza indirir.Oksijen ve demirin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınmış olması vücudumuzu zinde tutar,direnci arttırır ve yaşlanma belirtilerini giderir.

-Cilt rahatsızlıklarını giderir, genç ve canlı kalmasına yardımcı olur.İçeriğinde bulundurduğu E vitamini sayesinde ciltte oluşan kırışıklık,yaşlılık lekesi gibi etkilerle savaşır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudumuzun dirençli kalmasına yardımcı olur.

 

-Birçok kanser riskine karşı savaşır ve kansere yakalanma riskini azaltır.

-Yine kimyon saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

-Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

-Astımla savaşır ve astım ataklarının hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.