Kış Meyvesi Mandalinanın Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Mandalina kış aylarında bol bol tüketmemiz gereken gıdalar arasındadır. Turunçgiller arasında çokça tercih edilip tüketilmesi yanında,aynı zamanda bakım ürünlerinde de kullanılır.mandalina için E ve C vitaminleri açısından zengin bir meyve çeşididir.Ayrıca protein ve karbonhidrat açısından da faydalı bir meyve desek yanlış olmaz.Mandalinanın bir sürü faydası vardır.Mandalinanın dilimlerinden tutunda kabuğuna kadar her şeyinden faydalanmak gereklidir.Dilerseniz mandalinanın faydaları nelerdir bir göz atalım:

Mandalinanın Faydaları Nelerdir

  • Kan Basıncı Açısından;Düşük kan basıncı sorunu olanlar için önerilir.Kan basıncını dengelemek için birebirdir.Çokça tüketilmelidir.
  • Kolesterol Açısından;Yükselen kötü kolesterolü engeller aynı zamanda damar tıkanıklığını ve kalbi korur sağlıklı olmasını sağlar.
  • C Vitamini Açısından;Mandalina C vitamini bakımından çokça zengin bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmakla birlikte kişinin hastalıklara karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olur.Genellikle kış mevsiminde,nezle,grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere çeşitli hastalıklar karşı koruyucu etki sağlar.
  • Kanser Açısından;Mandalinanın sahip olduğu C vitamini sayesinde yapılan birçok bilimsel araştırmayla birlikte kişilerin  karaciğer kanserine yakalanma riskini ciddi bir oranda azalttığı gözlemlenmiştir.Bu tür hastalığa yakalanmış kişilere bol bol mandalina tüketmeleri önerilebilir.
  • Saç Sağlığı Açısından;Mandalina tüketimi saç derilerinin güçlenmesini sağlamakla birlikte saç dökülmelerinin azalmasına da yardımcı olur.
  • Kilo Verme Açısından;İçinde bulundurduğu yüksek lif oranı sayesinde mandalina vücudun uzun süre tok kalmasını sağlar.Aynı zamanda mandalina tüketmek sindirim sistemini hareketlendirdiği için  fazlalıkların atılmasına katkıda bulunur.Böylece şişkinlik,kabız gibi rahatsızlıkları da engellemiş olur.
  • Cilt Sağlığı Açısından;Sürekli vurguladığımız gibi C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle cilt içinde faydalıdır.Eğer cildinizi güneşten korumak istiyorsanız bol bol mandalina tüketin.

Kısaca Mandalinanın Faydalarına Değinecek Olursak;

-Mandalina en önemli C vitamini deposudur.

-Bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

-Vücudumuzun direncinin artmasına yardımcı olur.

-Karaciğer kanseri riskini azaltılmasında yardımcı bir meyvedir.

-Kolesterol dengesinin sağlanmasında yardımcıdır.

-Soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

 

-Uzun süre tok kalınmasına yardımcı olur

-Damar tıkanıklığına karşı koruyucudur.

-Kan basıncının dengelenmesinde yardımcıdır.

-Sindirim sistemini hareketlendirir.

 

-Cilt sağlığına iyi gelir.

-Saç sağlığına iyi gelir.

Mandalina Suyunun Faydaları

Marketten,bakkaldan vs. hazır meyve suları almaktansa evde doğal yollarla sağlanmış meyve suları tüketmek daha faydalıdır.Eğer böyle doğal yollarla mandalina suyu sağlanıp tüketilirse yukarıda saymış olduğumuz her fayda sağlanabilir.Ayrıca belirtmek gerekir ki cilt yaralarınız mevcutsa ve bundan şikayetçiyseniz eğer mandalina suyu tavsiye edilebilir,yaraların iyileşmesi için mandalina suyu çok iyidir.Sadece büyükler veya sağlık sorunu olanlar değil çocuklar da bol bol tüketmelidir.Sinir sisteminin düzelmesine de yardımcı olur.Mandalina tatlı yapımında da suyu,kabuğu vs kullanılabilir.

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Mandalinanın sadeceiçi değil kabuğundan da faydalanabiliriz.Mesela mandalina kabuğunu cildimize koyup uygularsak yumuşatır,cildimizi yatıştırır.Veyahut çay sevenlerdenseniz kabuğunu kaynatıp içebilirsiniz.Çay olarak tüketirseniz mideyi yatıştırır ve sindirim sistemine katkıda bulunur,soğuk algınlığına iyi gelir.Mesela sabah kalktığınızda mide bulantınız varsa mandalina kabuğunu yeyip bulantıyı önleyebilirsiniz.Yada evinizin,odanızın herhangi bir bulunduğunuz ortamın güzel kokmasını istiyorsanız kabuğunu sıcakta ısıtıp hoş koku sağlayabilirsiniz.

Mandalinanın Zararları Var Mıdır?

Mandalinanın belli bir zararı yoktur ama gereğinden fazla tüketim bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.Çok fazla tüketimi ishale,çocuklarda deride kızarıklığa,kaşınmaya sebebiyet verebilir.Özellikle hamile bayanlar doktorun önerdiği şekilde tüketmeye dikkat etmelidir. O yüzden dikkat edilmeli,gereğinden çok tüketilmemeli,çok tüketildiğinde de vücutta herhangi bir anormalliğe rastlanırsa doktora gidilmelidir.

Mandalina tüketimi için tavsiye verecek olursak;her meyvede, sebzede,her türlü besinde olduğu gibi imkan oldukça öncelik her şeyin en doğal olanın tüketilmesidir.Organik sebze, meyve tüketimi desteklenmeli,sağlıklı kalmak istiyorsak doğal olmayandan uzak durmalıyız.

Sağlıkla kalın ..

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.