Kışa hazır mıyız ?
Takip Et : Üye Girişi

Sonbahar mevsimi bize kışın habercisidir. Her evde telaşlı kış hazırlıkları başlar. Salçalar kaynatılır, konserveler kapatılır, gardıroplarımız kazakları selamlarken mayolar, şapkalar en arkalara itilir. Evimiz bu denli sağlam hazırlanırken acaba vücudumuz kışa merhaba demeye hazır mı?

Kış ile birlikte hastalıklar, özellikle grip teker teker kapımızı çalar. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarımız da bu davetsiz misafirleri uzun süre ağırlarlar. Kendimizi ve sevdiklerimizi hastalıktan ve yorgunluktan korumak için öncelikle beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı gıdaları olabildiğince tüketmeli, öğünlerimize eklemeliyiz. Peki hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir?

Bunların başında vitamince zengin gıdalar gelir. Özellikle A, C , E ve B-12 vitaminleri bize yardımcı olacaktır. Portakal başta olmak üzere bütün turunçgiller, üzüm, kivi, biber, maydanoz başlıca C vitamini kaynağıdır. Balkabağı, patates, havuç A vitamini ihtiyacımızı karşılayabilecek nitelikteki gıdalardır. B-12 vitamini için tercihimizi et ,balık, yumurta, tavuk ,süt ve süt ürünlerinden yana yapmalıyız. E vitaminini ise yağlı tohumlardan (soya, susam, ceviz, badem, fıstık vb.) sağlayabiliriz.

Brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler betakaroten içermelerinin yanı sıra iyi A ve C vitamini kaynağıdırlar. Betakarotenler güçlü antioksidanlardır ve kalp-damar hastalıklarında koruyucu etki gösterirler. Sarımsak ve soğan sahip oldukları allilik sülfitler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Tümör hücre çoğalmasını engeller, kolesterol düzeyini azaltır.

Bütün bunların yanında bol bol su içilmelidir. Kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Bilinçsiz, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Uyku düzenine önem verilmelidir.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.