Klorlu Havuzların Zararları Nelerdir? Nasıl Korunabiliriz?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurum. Sıcakların başlaması ile birlikte aqua parklar, yüzme havuzları dolup taşmaktadır.Bu kalabalık içinde sudaki mikropları ve yosunlaşmayı önlemek için havuzlara klor katılmaktadır.Ancak katılan bu klor vücudumuza ciddi zararlar verebilmektedir.Yazımızda öncelikle havuzdaki klorun zararları ve yan etkileri daha sonra korunma yollarından bahsedeceğiz.

Havuzlardaki Klorun Yan Etkileri Nelerdir?

1: Dişlerde Hasar

 

Havuza klorun eklenmesi suyun asitliğini düşürme etkisi vardır.Bu yüzden klor eklendikten sonra suyun pH ının arttırılması için ayarlanması gerekir. Ortalama 7.5 lere çekilmelidir.Tadından anlaşılamayan bu asitlik seviyesi dişlerde aşınmalara sebep olmaktadır.

2: Alerji

Klor, özellikle büyümekte olan çocuklarda, klordan dolayı bazı alerjik sorunlar ortaya çıkabilir.

Environmental Research dergisine göre,çocuklarda havuzda yüzmeye bağlı olarak bazı alerjik reaksiyonların meydana çıktığı tespit edilmiştir.Yüzme süresi arttıkça artan alerjik reaksiyonlar ileri seviyelerde ihtihaplanmaya sebep olabilmektedir.

3: Astım Riski

Klor suyuna maruz süresine göre astıma sebep olabilir.Özellikle, bebeklerin için büyük riski vardır, çünkü klor normal gelişme ile karışık olabilir. Akciğerleri, enfeksiyona ve astıma bağlı ajanlara karşı daha hassas hale getirir ve astıma karşı dirençsiz bir hale gelebilmektedir. Ek olarak bronşite sebep olduğuna dair bazı çalışmalar hala devam etmektedir.

4: Akciğere Olumsuz Etkisi

Özellikle çocuklar üzerinde görülen rahatsızlıkta akciğerde ufak da olsa bazı mikrobiyal faaliyete sebep olabilmektedir.Havuz suyundaki klor ve insan derisinde ter, idrar gibi bazı etmenlerden dolayı klorla birleşen bu kirli maddeler (NCl₃)  adlı verilen kimyasal bir gaz oluşmaktadır. Havuzlardaki klorun sebebi bu gazdır ve akciğerler üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Ek olarak havuz sularının boğazdan kaçması mideye ulaşması da olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.Özellikle çocuklarda daha çok maruz kalan bu durumlarda ishal gibi olumsuz etkiler olaşabilmektedir.

Havuzdaki Klordan Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

1: Seansları Azaltın

Klor riskini en aza indirmek için havuzda yüzme saatlerinizi azaltın. Kalabalık olmayan zamanları tercih edin. Ek olarak denizde yüzmek sağlık açısından  olumlu özellikleri ile beraber denizde yüzmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Sık Sık Mola Verin

Havuzda yüzme esnasında sık sık sudan çıkın.Özellikle temiz havayı solumak için bir miktar havuz başından uzak durmak faydalı olacaktır.

3: Duş Alın

Havuz sonrası çıktığınız temiz su ile hemen duş alın. Ek olarak yüzerken gözlük, bone takmanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günler dileriz…

Kaynaklar:

1, 2, 10. Buczkowska-Radlińska, J., R. Łagocka, W. Kaczmarek, M. Górski ve A. Nowicka. “Gaz klorlu yüzme havuzu suyuna maruz kalan ergenlik yüzme havuzunda dental erozyon prevalansı.” Klinik oral analizler 17, no. 2 (2013): 579-583.
3. Bernard, Alfred, Marc Nickmilder ve Xavier Dumont. “Klorlu havuz devam etmesi, hava yolu epiteli defekti ve ergenlerde allerjik hastalık riskleri: dolaşımdaki biyolojik belirteçler tarafından ortaya çıkan karşılıklı ilişkiler.” Çevresel araştırmalar 140 (2015): 119-126.
4. Voisin, C., A. Sardella, F. Marcucci ve A. Bernard. “Bebeğin klorlu havuzlarda yüzmesi ve bronşiolit, astım ve alerji riskleri.” European Solunum Dergisi 36, no. 1 (2010): 41-47.
5. Afifi, Mehrnaz Zare ve Ernest R. Blatchley. “Kapalı klorlu bir yüzme havuzunda su ve hava kimyasının mevsimsel dinamiği.” Su araştırması 68 (2015): 771-783p
6. Trikloramin . Amerikan Kimya Topluluğu.
7. Azot Triklorür . İş güvenliği ve sağlığı idaresi.
8. Uyan, ZS, S. Carraro, G. Piacentini ve E. Baraldi. “Yüzme havuzu, solunum sağlığı ve çocukluk çağı astım: inançlarımızı değiştirmeli miyiz?” Pediatrik pulmonoloji 44, no. 1 (2009): 31-37.
9. Di Napoli, A., N. Agabiti, C. Ancona, F. Forastiere, Presti E. Lo, GM Corbo, F. D’Orsi ve CA Perucci. “Roma’daki dinlenme merkezindeki bir yüzme havuzu kazasında klor buharına maruz kalmanın solunum yolu etkileri.” Epidemiologia e prevenzione 26, no. 5 (2001): 240-247.

 

 

Rating: 2.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Utkant
  4 Temmuz, 2017

  Keske Hep denize girebilsek ama havuza girmeye mecburuz

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Burak Y.
  4 Temmuz, 2017

  Sürekli havuza giden biri olarak ilk defa bu bilgiyle sitenizde karşılaştım. Bilgilendirme için gerçekten teşekkürler.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.