Koah( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) Nedir Belirtileri Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Bireyin herhangi bir nedenden dolayı hava yolu  ile zararlı gazlara maruz kalma, zararlı partiküllerin neden olduğu, ilerledikçe nefes darlığı gibi belirtilere sebep olan ve aynı zamanda da tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Kısaca kronik bronşit ( aşırı miktarda mukusun oluştuğu sürekli öksürme hali ) ve amfizemi ( kana oksijen taşımakla görevli hava keselerinin zarar görmesi sonucu oluşan hastalıktır ) de kapsamakta olan hastalık türüdür. Koah, hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak 4 kısmı görülmektedir.

Daha çok sabah saatlerinde görülen öksürme ve balgam çıkarma şikayeti Koah belirtisi olarak gösterilebilmektedir. Hastalığın seyri ilerleme  gösterdikçe şikayetler arasına hışırtılı solunum, nefes darlığı gibi daha da önem arz eden belirtiler eklenmeye başlar. Günlük hayatı çok fazla etkileyen hastalığın bu yüzden erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Hastalığın gelişimi daha çok sigara içenlerde görüldüğünden birey belirtilerin sigaradan sebep olduğunu düşünür ve önemsemez. Buda hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hafif Koah:

Hafif Koah görülen bireylerde öksürme ve balgam şikayetleri vardır. Birey ağır bir iş temposu içine girdiğinde veya hızlı yürümesi gereken bir durumda nefes almada güçlükler yaşar.

Orta Şiddetli Koah:

Orta şiddetli görülen Koah da, öksürük ve balgam sorunu dışında nefes darlığı şiddeti artmış bir şekilde görülmektedir. Ağır ve günlük işlerde birey zorluk yaşar. Herhangi bir soğuk algınlığı hastalığında ve akciğer enfeksiyonlarının iyileşme süreleri uzama göstermektedir.

Ağır ve Çok Ağır Koah:

Bireyde sık sık nefes darlıkları görülür. Öksürme ve balgam ilerlemiştir ve sıklaşmaya başlamıştır. Herhangi bir enfeksiyon geçirmesi durumunda bireyin iyileşme süresi uzar. En basit günlük işleri bile birey yapamaz duruma gelmektedir. Merdiven çıkmak da aşırı zorluk yaşar. Evde dahi yürümekte zorlanan bir birey durumuna gelir.

Koah’ın en önemli sebebi sigara tüketilmesidir. Birey sigara tüketmese de  sigara tüketilen ortamda bulunması dahi  birçok solum rahatsızlığına ve Koah ‘ın gelişimine sebep olmaktadır. Diğer Koah nedenleri arasında, bulunduğu ortamda toz ve kimyasal maddelere maruz kalma, hava akımı olmayan ev ortamında bulunma (sobalı kullanılan evlerde odun,kömür kullanma) gibi sebepler gösterilebilmektedir.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir:

— En sık rastlanan nedenleri nefes darlığı sorunu, öksürük ve balgam  çıkarma  gösterilebilir. Bu belirtiler çok uzun bir süre görülür ve erken teşhis – tedavi uygulanmadığı taktirde de hastalık ilerleme gösterir daha da kötü bir hal alır.

— Kronik öksürük genellikle ilk belirtiler arasındadır. İki yıldan uzun süren ve balgam oluşması Kronik Bronşit olarak adlandırılır.

— Birey nefes darlığı nedeniyle yürürken, merdiven çıkarken veya herhangi bir günlük hareket de  bulunurken zorluk yaşar.

— Birey dinlenme halindeyken bile nefes darlığı çeker. Nefes darlığıyla birlikte birey uyku problemi yaşar buda günlü yaşantısını olumsuz yönden etkiler.

— Hastalık ilerleme gösterdikçe birey artık soluğu hastanede alır ve orada tedavi görmek zorunda kalır.

— Hastalıkla birlikte bireyde yorgunluk, metabolik sendromlar, kaslarda erime, kalp damar hastalıkları ve kansere daha erken yaşlarda yakalanma riskleri görülmektedir.

— Ağır koah hastalığı olan bireyler dudaklarını büzerek yada kollarıyla bir yere tutunup destek alarak nefes alırlar.

— Hastalığın seyri ilerledikçe hastada fiziksel aktivite azalması ve böylece hastanın yaşam kalitesini bozmaktadır. Buda sakatlık ve ölüm gibi sonuçlar doğurur.

— Yine bu hastalıktan muzdarip olan bireylerde  göğüste sıkışma ve hırıltı şikayetleri de görülebilir.

— Aşırı derece ilerlemiş Koah, akciğer damarlarında basıncın artmasına neden olmaktadır. Buda kalbin sağ karıncığının baskı altında kalmasına neden olur ve kalbi etkiler.

Kısaca;

— Hırıltılı solunum

— Göğüste tıkanma

— Kalp yetmezliklerine bağlı ayaklarda şişmeler

— Kanın oksijen doygunluğun da azalma

— Solukta darlık

— Kan tükürme

— Balgam

— Öksürük

Koah Hastalığını Tedavisi :

Tedavinin iki tane temel sebebi bulunmaktadır. İlki hastalık belirtilerini düzeltmek ve azalmasını sağlamak, ikincisi ise hastalığın seyrini yavaşlatmak. Günümüz şartlarında Koah hastalığının ortadan tamamen kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığın en büyük nedeni olan sigara tüketimini bırakmak hastalığın oluşumunu büyük ölçüde önlemektedir.

Bireyin tedavi yöntemi için;

— Sigara tüketimini bırakması

— Herhangi bir sebeple içinde bulunduğu ortamda sigara dumanına maruz kalmasının önlenmesi

— Uzun süren tedavinin uygulanması

-Aniden görülen ataklar için tedavi uygulanması

— Hastalığın düzeyine göre akciğere giden hava miktarını attırıcı bronkodilatatör, uzman doktor kontrolünde düzenli alınması gereken ilaçlar uygulanmaktadır.

— Destekleyici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. (ozon tedavisi gibi )

— Yine doktor kontrolü ve tavsiyesiyle birlikte bitkisel bazı karışımlarda kullanılabilir.

Koah Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi:

— Tere otu

— Keçi boynuzu pekmezi

— Yulaf samanı çayı

— Hindistan cevizi yağı

— Kekik

— Bal

Sağlıkla kalın..

 

 

 

Rating: 4.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.