Kolesterolü Düşüren Gıdalar Yiyecekler Besinler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Günümüz ve geleceğimizin en önemli sağlık sorunlarının başında şeker ve kolesterol sorunu vardır. Çünkü insanlarımızda ciddi bir beslenme sorunları, yanlış beslenme, yağlı, şekerli gıdaların tüketimi, lifli gıdaların daha az tüketilmesi , en önemlisi de sporu ve hareketin azalmasıyla birlikte bu sorun yükselmektedir. Kolesterolün yükselmesi kalp ve damar sağlığı açısından olumsuz etkiler sergiler.

Kolesterol konusu uzun bir meseledir ancak en kısa şekli ile iyi ve kötü huylu kolesterol vardır. HDL ( faydalı ) ve LDL (zararlı) kolesterol olarak 2 ye ayrılır. Kötü kolesterolün yükselmesi ile kalp, damar arter sorunları meydana gelir. Kalp krizi en ileri seviyelerden biridir. Kolesterolün yükselmesi bu sorunlara yakalanma riskini direkt olarak artırır. Bu yüzden kötü kolesterolü düşürmenin yolunu bulmalıyız. Bu sorun ne kadar ciddi olsa da beslenme stilinin değiştirilmesi ile sorunu kolayca çözebilirsiniz. Aslında bir nevi diyet yapılması gerekmektedir. Şimdi damar tıkanıklıklarını önleyen, kolesterolü düşürmeye yardımcı gıdalara göz atalım:

Kolesterolü Düşüren Gıdalar Yiyecekler Besinler Nelerdir?

1: Yeşil Sebzeler

Yeşil renkli büyün sebzelerin kolesterolü düşürme etkisi vardır. Kolesterol de bir yağ çeşididir ve sebzelerde vücut ısısında erimeyen yağ bulunmaz. Aynı zamanda sebzelerde yer alan vitaminler, mineraller ve antioksidan maddeler de kolesterolün yakılmasına yardımcı olur. Bu yüzden yediğimiz unlu, şekerli, yağlı gıdalar yerine bol bol sebze tüketmeliyiz. Midemizi sebze ile doldurabilirsiniz.

2: Canan Karatay Tavsiyesi Balık

Dana eti ve tavuk etinde az miktarda kolesterol bulunmaktadır. Bu yüzden tüketimini doğru ayarlamak gerekir. Haftanın her günü dana eti tüketmek kolesterolü yükseltebilir. Ancak balıkta kolesterol bulunmaz. Bu sayede hem et tüketimi, protein ihtiyacı ve en sağlıklı yağ asitlerini kolesterolü yükseltmeden tüketmiş olacaksınız. Kalp ve damar sağlığı açısından en faydalı gıdaların başlarında balık yer alır.

3:  Ahmet Maranki Tavsiyesi Zeytin Yağı

Kolesterolü düşürmeye yardımcı en etkili yağlardan biri de zeytinyağıdır. Oda sıcaklığında doğal olarak sıvı halde bulunan bu yağın vücutta sertleşerek damarı tıkaması mümkün değildir. Bu yüzden margarin gibi katı yağları derhal evinizden atın ve zeytinyağı tüketin.

4: Ceviz, Sarımsak, greyfurt, havuç, fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller de kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Asıl Önemli Nokta Nedir?

Kolesterol kontrolünde dikkat etmeniz gereken noktalar basittir. Vücut sıcaklığı ortalama 36 derecededir. Bu sıcaklıkta katı olan hiç bir yağı tüketmemelisiniz. Özellikle margarinler bu kategoride yer almaktadır. Belli bir kısmı sindirilip kullanılsa da büyük bölümü kanda dolaşarak damarları tıkayabilmektedir.

Aynı zamanda hayvan yağları da kolesterol içermektedir. Sınırda bir etkisi olsa da fazla tüketiminden kaçınmalıyız.

Diğer bir konu ise yumurtadır. Sürekli bu konuda sorular almaktayız. Yumurta kolesterolü yükseltir mi? bu sorunun yanıtını biraz açıklayalım. Çünkü yumurta gibi faydalı bir gıdanın tüketilmemesi durumu söz konusu olamaz. Öncelikle kolesterol vücudumuz için gerekli bir maddedir. Beynin sağlıklı çalışması için belli miktar kolesterol gerekir. Ancak fazla kolesterol zararlıdır. İşte bu yüzden işlenmiş gıdalardan uzak duracağız ve sağlıklı kolesterol ihtiyacımızı da yumurtadan karşılayacağız. Tereyağı için de aynı durum söz konusudur. Günde bir avuç içinden fazla tereyağı tüketmemeliyiz. Yaş ilerledikçe bu oranı düşürmeliyiz.

En Önemli Konu

Tabi ki spor. Eski zamanlarda insanlar ciddi anlamda kolesterolü yüksek gıdalar,etler tüketmekteydi. Ancak hareket fazla, enerji harcanımı fazla olduğu için hiç bir sorun yaratmaz. Günümüzde sürekli oturma, hareketsizlik gibi sebeplerden dolayı kolesterol yüksektir. Bu yüzden mutlaka spor, yürüyüş yapmalı, kan akışını hızlandırmalıyız ki damarlar tıkanmasın. Sağlıklı bir vücut için spor şart. Unutmayalım, işeyen demir pas tutmaz. Damarların da yağ tutmasını istemiyorsak spor, hareket şart.

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 3.7/5. From 12 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 15 Ağustos, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.