Kralların Hastalığı Gut Nedir? Neler Tüketmesi gerekir?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle ayaklarda ve ayak baş parmaklarında damla şeklinde görülen kabarcık ve şişkinlikler halk arasında bu hastalığın ‘damla hastalığı’ olarak anılmasına sebep oluştur.

Eski çağlarda bu hastalığın nedeni özellikle kırmızı et ve şarap olarak gösterildiğinden bu hastalığın zenginlerde meydana geldiğini vurgulamak amacıyla kralların hastalığı olduğu söyleniyordu. Ancak gerçekte gut hastalığı oldukça ağrılı ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

GUT HASTALIĞI NEDİR? NASIL OLUŞUR ?

Proteinlerin yapısında pürin bulunur. Pürin vücutta ürik aside çevrilen bir bileşiktir. Pürin normalde idrarda bulunur. Gut hastalığında ise kan ürik asit düzeyi yüksektir. Erimeyen sodyum ürat tuzları şeklinde diz ve ayak baş parmaklarında birikerek şişkinlik, kızarıklık,kabarıklığa neden olur.Ağrılarla kendini gösterir.

Özetle gut hastalığında ağrıları azaltmak ve kaliteli bir yaşam sürmek için amaç kandaki ürik asit düzeyinin düşürülmesidir. Bunun için de pürinden zengin yiyeceklerin Diyetten çıkarılması gerekir. Pürin düzeyi çok yüksek olmayan besinleri ise belli aralıklarla ve ufak porsiyonlarda tüketmek  hem göz açlığını  doyuracak hem de ağrıların şiddetinin artmasını engelleyecektir.

GUT HASTASI MISINIZ ?

Kırk yaş üstü kişiler
Şişman erkekler
Menopoz sonrası kadınlar
Fazlaca alkol tüketenler risk grubundadır. Eğer siz de bu gruplardan birindeyseniz doktorunuza görünmenizde fayda var.

GUT HASTALARI NELER YİYEBİLİR ? YASAK BESİNLER HANGİLERİDİR ?

Gut hastaları öncelikle protein kaynaklarını dikkatli tüketmelidir. Et, tavuk ve balığı günde 60 gr kadar tüketmelidirler ki bu da 2 köfte kadar ete denk gelir. Kişi öğlen et, tavuk, balık tükettiyse akşam kesinlikle öğününde bu besinleri tüketmemelidir.Bu durumda eti azalttığımız için kişi protein ihtiyacını karşılayamayacaktır. O zaman da süt, peynir, yumurta tüketimini arttırmalıdır. Ancak süt ve peyniri yağsız tercih etmeli yumurtayı da ya haşlanmış ya da çok az yağda pişirilmiş olarak tüketmelidir. Çünkü gut hastalığında yağ ağrıların artmasına sebep olmaktadır.

Gut hastalarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu kurubaklagiller ve bazı sebzelerdir.  Kuru fasulye, nohut, bulgur, mercimek günde 60 gr yani 8 yemek kaşığı kadar tüketilebilir. Fazlası pürin içerdiğinden dolayı hastanın ani ve şiddetli ağrılar yaşamasına sebep olabilir.  Yine gut hastalarının dikkat etmesi gereken sebzeler ıspanak, karnabahar, mantar,bezelye, semizotu ve kuşkonmazdır.  Gut hastaları bu sebzeler dışındaki tüm sebzeleri rahatlıklaa tüketebilir. (Bamya, kereviz, patlıcan, kabak,domates, patates, kereviz. Pırasa) Ayrıca pirinç, makarna serbesttir.

Gut hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli içecek sudur. Su ürik asit kristallerinin atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle günde 10-12 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.  Ayrıca gut hastalığında çay ve kahve serbesttir.

Gut hastalarının şiddetli ağrılardan sakınmak için fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Bununla birlikte şişman gut hastalarında obezite hastalığında olduğu gibi tam buğday ekmeği ve esmer ekmek önerilmez. Gut hastalarının beyaz ekmek tüketmesi gerekir. Bunların yanısıra gut hastaları sakatatlar, av hayvanları (kaz,ördek) salam, suvuk, pastırma gibi yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Diyetisyen Şükran ARSLAN

Rating: 2.4/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 4 Mart, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.