Krem Şanti Nedir? İçindekiler Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Pastaların vazgeçilmez bileşenlerinden ve aslen krema ile şeker karışımı olan Krem Şanti’nin ilginç bir arka planı var. Krem şanti nedir zararlı mıdır? İçindekiler Nelerdir? İlk olarak 17. Yüzyılda Fransız aşçı François Vatel tarafından keşfedilen Krem Şanti aslında ismini Fransa’nın Chantilly bölgesinden alıyor. François Vatel da bu bölgede yer alan ve Condé ailesinin sahibi olduğu Chantilly Şatosu’nda görev yapan bir aşçı. Ailenin sahibi olduğu mandıradan gelen sütlerden mükemmel kremalar ve tereyağlar yapıyor. Ve bir akşam verilen büyük bir davette kremaları şeker ile karıştırıyor ve batılıların “Cennetten inen köpük” olarak adlandırdığı Krem Şanti’yi keşfediyor. Yani aslında uzun sözün kısası; Krem şanti bir süt kreması ve bu kremaya katılmış şekerden oluşuyor.

🔸Fakat bugün Krem Şanti’lerin çok farklı bir durumda olduğunu söylemek gerekiyor. Bu aslında süt bazlı ortaya çıkan bu ürünün zamanda gıda endüstrisi tarafından getirildiği noktayı gösteriyor. Bu çerçevede Dr. Oetker markasıyla satılan Krem Şanti’yi inceleyeceğiz. İlk olarak belirtelim; üründe süt kreması bulunmuyor.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Hidrojenize Bitkisel Palm yağı ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Yani şeker, margarin ve mısır şurubu ürünün temelini oluşturuyor. Üründe bunların yanısıra; Emülgatör olarak yağ asitleri esterleri, mono ve digliseritleri yer alıyor. Pakette yazan; “Domuz yağı ve domuzdan elde edilmiş hiçbir ürünü içermez” ifadesiyle söz konusu emülgatörlerin bitkisel kaynaklı olduğunu anlıyoruz. Muhtemelen soya yağının esterlerinden bahsediyoruz. Üründe ayrıca; Modifiye patates nişastası, Aroma verici ve Kıvam arttırıcı olarak Ksantan gam kullanıldığını görüyoruz. Üründe süt bileşeni olarak sadece Süt proteini olarak Sodyum Kazeinatve Yağsız süt tozu bulunuyor. Süt bileşenlerinin miktarının Emülgatörlerden daha az olduğunu belirtelim.

🔸Bu haliyle, tek paket yani 75 gr.’lık ürünün su ile hazırlanmış tarifine göre; 132 kcal enerji içerdiğini görüyoruz. Ürünün tek paketinde 15,9 gr. Karbonhidrat yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra, ürünün tek paketinde 7 gr. Margarin formunda yağ bulunuyor. Üründen alınan kalorinin %48’nin bu yağdan geldiğini belirtelim.

🔎İçindekiler;

Şeker, Hidrojenize Bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik ve asetik asit esterleri, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Süt Proteini (Sodyum Kazeinat), Yağsız süt tozu, Modifiye Patates Nişastası, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Ksantan Gam)
🔎Dr. Oetker Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Karbonhidrat 15,9 gr.
👉Yağ 7,1 gr.
👉Protein 1 gr.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri su ile hazırlanmış tek paket (75 gr.) ürün için verilmiştir.

Özet olarak içeriğindeki şeker ve karbonhidrat oranı ile kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten gıdalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ciddi oranda yağ içeriği vardır. Bu anlamda kilo alımlarına sebep olma ihtimali vardır.

Rating: 4.9/5. From 7 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 7 Şubat, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.