Kulaklık Kullanımının Yan Etki Zararları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Müziğin dili yoktur.Herkes müzik dinlemeyi sever. Yürürken,spor yaparken,koşarken,otururken,uyurken vs. her yerde çevreyi rahatsız etmeden kulaklıkla müzik dinleyebiliriz.Peki kulaklıkla müzik dinlemenin sağlığımıza verdiği zararın ne kadar farkındayız ? Kulaklık kullanmanın sağlığımıza zararlı etkileri var.

Kulaklıkları Kullanmanın Yan Etkileri:

1)İşitme Kaybı:

Kulaklık kullanmanın en önemli yan etkilerinden biri işitme kaybıdır.Kulaklık kullanmadaki amaç dışardaki sesi engelleyip sadece müziğe odaklanmak olduğundan kullaklıkları kullandıkça kulağımızda bulunan saç hücrelerine zarar verir ve zamanla yok eder.Bu hücreler kulağımızın işitmesi,seslerin algılanabilmesi için çok önemlidir.Bu hücreler zarar gördükçe ilerde işitme becerisi kaybolur.İşitme kaybını önlemek içinde daha az bir seviyede ve kısa süreli müzik dinlenmelidir.

2)Kulak Çınlaması Riski:

Yüksek sesle kulaklıkla müzik dinlemek aynı zamanda kulak çınlamasınada sebep olur.Olmayan sesleri duyma,kulak içinde uğultu kulak çınlaması olarak adlandırılabilir.İşitme kaybı ile karşılaştıracak olursak eğer kulak çınlaması daha çok yaygındır.Özellikle gençler ve yetişkinler kapalı,yüksek sesli ortamlarda,cafelerde,konserlerde vs. bulunduklarından kulak çınlaması riskiyle karşılaşılabilir.Kulak çınlaması,işitme kaybı değildir ama sürekli bir uğultu,çınlama insanı çok rahatsız edebilir.

3)Küçültülen Görsel Algılama:

Ne kadar alakasız görünse de yapılan araştırmalarda görsel algılamayı etkilediğini ortaya koymuştur.Müzik dinlerken kişi sadece müziğe ve sese odaklandığından dolayı görsel olan herhangi bir şeye odaklanması güçleşir.Bu görme duyusunu yitirme anlamına gelmez.Mesela araba kullanırken levhaları algılamaya çalışırken dikkat dağıtıcı olabilir.Dolayısıyla aşırı dalgınlık kazara sebebiyet verebilir.

4)Güvenlik Riskleri:

Kulağımızda kulaklıkla müzik dinlerken dolaşmak hem kendimiz için hemde çevremizdekiler için çok tehlikelidir.Çevremizde neler oluyor fark edemeyiz.Çalan korna ve siren seslerini,arabaları vs. duyamayız ve buda tehlikeye sebebiyet verir.Veya gece dışarıda dolaşırken kulaklıkla müzik dileyerek yürüyorsanız bu size hırsızlara,soygunculara karşı hedef yapar.Eğer yürüyüş yapacaksanız yada herhangi bir şey müziğin sesini düşük seviyede tutmalı ve mümkünse tek kulaklık kullanılmalıdır.

5)Bakteri Oluşması:

Bakteriler,mikroplar dokunduğumuz her yerdedir ve kulaklık yüzeylerinde birikmesi de kolaydır.Sürekli temizlenmeyen kulaklık kulakta mikropların birikmesine,üremesini sağlar ve zamanla kulağın enfeksiyon kapmasına sebep olur.Kulaklıklar kişiye özel olmalı,başkasıyla asla paylaşılmamalıdır.Eğer mümkünse kulaklıklar temizlenmeli ve öyle kullanılmalıdır.

Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 27 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 8 • Hayri
  11 Temmuz, 2017

  Ben bazen sınırı aşıyorum bu konuda mesela Linkin Park dinlerken sesi en yüksek seviyeye getiriyorum. Kulağımda ağır bir yorgunluk hissedince hemen kısıyorum. Bu yazıya da Google’dan ulaştım. Kulağımın sağlığını düşünmek zorundayım. Teşekkür ederim 🙂

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sela Can
  11 Temmuz, 2017

  Kulaklık kullanımı günlük hayatımızın olmazsa olmazı. Her ne kadar kulaklık kullanmak zararlı olsa da işe giderken spor yaparken kulaklık takıp müzik dinlemeden zaman geçmiyor.

  Rating: 1.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sela Can
  11 Temmuz, 2017

  Her ne kadar kulaklık kullanımı zararlı olsa da işe giderken spor yaparken kulaklık takmadan eksik kalıyoruz.

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mesut K.
  10 Temmuz, 2017

  Kulaklıklar bireysel kullanılmadığında özellikle kulakta mantar oluşumuna davetiye çıkarıyorlar.

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mustafa t.
  10 Temmuz, 2017

  Aylarca kulak tedavisi gördüm bunun yüzünden

  Rating: 3.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sait
  10 Temmuz, 2017

  Bayağıdır kulaklık kullanıyorum her işimde fakat sesli bir şekilde müzik dinlemiyorum. Önerilerinizi dikkate alıyorum sağolun.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • duru
  10 Temmuz, 2017

  gida bilinci guzel bir uygulama yalniz isminin disina cikmaya basladi.

  Rating: 3.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ebru Çelik
  9 Temmuz, 2017

  Bence zarar ötesi zarar kullanmayın lütfen

  Rating: 4.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.