Kuru Yolum Nedir? Ne Demektir? Helal Midir?
Takip Et : Üye Girişi

Sayfamıza gelen yoğun sorular üzerine tavuk kesiminde kuru yolum nedir, ne demektir? Normal kesimden farkı nedir? Helal midir? konularını sizler için açıklığa kavuşturacağız.

Kuru Yolum Nedir? Ne Demektir?

Kuru yolum; tavukların tüylerini ayırmak için normal şartlarda sıcak suya sokulduktan sonra yapılan tüy ayırma işleminin sıcak buhar ile yapılmasıdır. Kuru yolum işlemi aslında kaynar suyun kullanılmadan sıcak buhar ile yapılan işlemdir.Bu yöntemin bazı yönden tartışılsa da kesinlikle uygulanması gereken bir yöntemdir. Şimdi avantajları yönlerini ele alalım:

Su Tasarrufu

Ciddi anlamda bir su tasarrufu söz konusudur. Çünkü sıcak su kullanılmadığı için buhar ile yapılan işlemde kat kar daha düşük seviyede su kullanılır. Bazı firmalar günlük 150 tona kadar su tasarrufu ettiği konusunda açıklamalarda bulunmuştur.

Hijyen

Kuru yolum işlemi suya daldırmaya göre daha hijyeniktir. Daldırma işleminde her tavuk aynı suya girdiği için birinde olan mikrop diğerine geçebilmektedir. Bu su ne kadar kirlenirse tavuklarda aynı şekilde kirlenmektedir. Aynı zamanda bu kirli suyu tavuğum iç hücrelerine kadar işleyerek bakteriler etin iç kısmına kadar girebilmektedir.

Kuru Yolma Yöntemi Helal Midir?

Evet. Çünkü kuru yolum yöntemi tavukların kesildiği bir yöntem değildir. Yani el ile dini kurallara uygun olarak kesilen tavuklar; kesildikten sonra tüy ayırma işlemi için kuru yolum bölümüne geçer. Dolayısıyla bu esnada tavuk kesilmiştir ve dini açıdan kesim işlemi tamamlanmıştır. Bu yöntemle üretilen tavukları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Neden Bütün Şirketler Bu Yöntemi Kullanmıyor?

Bu yöntemde ileri seviye teknoloji gerektiren bir yapı söz konusudur. Aynı zamanda kurulum maliyeti daha yüksektir. Bu yüzden bütün şirketler belki zamanla geçecektir ancak daha küçük şirketler maddi külfetinden dolayı bir anda geçişi beklenemez. Umarız ki zamanla bütün firmalar bu yöntemi kullanmaya başlarlar.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.