Kuş Üvezi Meyvesi Kara Hurma Nedir,Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Üvez meyvesi, gülgiller ailesinden orta boylarda yetişen yapraklarını dökebilen çok faydalı bir bitkidir. En çok bulunan türü ise kuş üvezidir. Kuş üvezinin yetiştiği alanlar yamaçlar ve çalılık bölgelerdir. Yine üvezin diğer türü yaban üvezi ova ve yamaç bölgelerdeki ağaçlık alanlarında dağınık bir biçimde yetişmektedirler. Bu meyve olgunlaştıktan sonra tüketilmektedir.Aynı zamanda kara hurma olarak adlandırılır.Bu yazımızda sağlık açısından faydalarına göz atacağız.

Kuş üvezinin yetişme alanı Kuzey Anadolu bölgesidir. Fakat genel olarak üvezin kendisi Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Bu meyve kış aylarında toplanmaktadır, vücudumuz için oldukça yararlı ve hastalıkları iyileştirici özelliğinin de bilinmesiyle daha çok tüketimi yapılmaktadır.

Bu meyveden sos, meyve suyu, reçel, şarap gibi pek çok üründe üretilmektedir.

Üvez meyvesi bol miktarda C ve E vitaminleri, sorbik asit ve diyet lifi bulundurmaktadır. Diğer bitkilerden farklı antioksidan içermesiyle tanınmaktadır.

Ayrıca bu meyve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor da içermektedir. Yine bunların yanında demir, çinko, bakır ve manganez de içermektedirler.

İlkbahar ayında ağaçları çiçek vermeye başlar. Temmuz sonundan ekim ayının ortasına kadar da meyvesi bulunmaktadır.

Üvez Meyvesinin Yararları Nelerdir

— Şeker ve tansiyon hastaları için iyidir: Bu meyvenin kurutulmuş halinin su ile kaynatılıp içildiğinde yada kuru haliyle yenmesi ve diğer taraftan yapraklarının tüketilmesi kan şekerini düşürür ve şeker hastalığına iyi gelir. Ayrıca taze olarak tüketilirse müshil gibi etkisi bulunmaktadır.

— Göğüslerin yumuşamasına yardımcı olur: Bu meyvenin yaprakları göğüs yumuşamasına yardımcı olur.

— Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur: İçeriğindeki elma asidi, limon asidi, kehribar asidi gibi bağırsakların dengeli çalışmasına yardımcı gözlenmektedir.

— Yapılan pek çok araştırma bu meyvenin içeriğinde kalp krizini önleyen ve vücut direncini arttırıcı etkisi olduğu görülmektedir.

— Üvez meyvesi çok eski zamanlara kadar kullanıldığı ve kanamayı durdurucu etkisi olduğu günümüze kadar süre gelen bir bilgidir.

— Bu meyvenin karoten seviyesi oldukça yüksektir. Karoten antioksidan özelliği içermektedir.Bu meyve gözlerin sağlığı içinde oldukça önemlidir.

— Üvez meyvesinin içeriğinde bulundurduğu C vitamini bireyin sağlığı için oldukça önemli bir meyvedir. Bu meyve sayesinde beyaz kan üreten hücreler uyarılmakta ve bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Yine bu meyve sayesinde birey soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

— Diyet lifleri bakımından zengin olan bu meyve bireyin kolesterol seviyesini dengeleyerek pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır. Lif, sindirime  ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olarak kabızlığa yakalanma riskini azaltmaktadır. Sindirimin sisteminin düzeni içinde oldukça önemlidir.

— Diyare gibi sindirim problemi yaşayanlar için,bu hastalığın  belirtilerinin azaltılması için birçok organik bileşik barındırmaktadır.

— İçeriğinde pek çok güçlü antioksidan içermektedir. Bu antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin vücuda zarar vermesi engellenmiş olur.

— Yine içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki kanserin büyümesini engeller. Hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Vücudun iyileşmesini hızlandırır.

— Yine içerdiği antioksidanlar sayesinde bireyde erken yaşlanma riskini azaltır, cildin daha sağlıklı kalmasına ve cildin genç görünmesine yardımcı olur.

— Üvez meyvesinden yapılan meyve suyu solunum yollarında oluşan iltihaplanmanın iyileşmesine, tıkanıklıkların giderilmesine, astım ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

— Üvez meyvesinin içeriğindeki C vitamini bireyde görülen astım belirtilerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

— İçeriğindeki sorbik asit mikrop ve bakteri gibi vücuda zarar veren maddelerin yaratmış olduğu belirtilerin azalmasına yardımcı olur ve yok eder.

— Yine kozmetik alanında da ve gıda ürünleri içeriğinde üvez kullanılmaktadır.

— Cildin yenilenmesine ve canlanmasına yardımcı olmaktadır.

— Safra problemlerine karşı ( safra taşı, safra iltihabı ) etkilidir.

— Böbrek hastalığı, artrit, şeker hastalığı, C vitamini eksikliği, diyabet,böbrek hastalığı,gut ve romatizma  gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca unutulmamalıdır ki;

— Üvez meyvesi çiğ tüketilmemelidir. Çok aşırı tüketimi zehirlenmelere sebep olabilmektedir.

— Bu meyve ciltte kızarıklıkların görülmesine ve cildin tahriş olmasına neden olabilir.

— Özellikle hamile olan kadınlar ve emzirme döneminde olan anneler bu meyvenin tüketimine oldukça dikkat etmelidirler.

— Gülgiller ailesine ait meyvelere (çilek, böğürtlen gibi..) karşı alerjik olan bireyler bu meyvenin tüketimine dikkat etmelidirler.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.