Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Yararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ekşimsi tadı ile bazılarının hoşuna gittiği bazı kişilerin ise beğenmediği bir bitki olan kuşkonmaz sağlık açısından ciddi faydaları vardır.Bilimsel ismi Asparagus Officinalis olan kuşkonmaz bitkisi ülkemizde de bolca yetişen ve manavlarda kolaylıkla bulabileceğimiz bitkiler arasındadır.Şimdi kuşkonmaz nasıl tüketilir, hangi durumlarda tüketilmesi tavsiye edilir faydaları ve yararları nelerdir bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Yararları Nelerdir?

1: Vitamin Açısından Oldukça Zengindir

Kuşkonmaz vitamin içeriği oldukça yüksek bitkiler arasındadır.Özellikle çiğ tüketildiğinde vitamin olarak daha verimli halde olacaktır.A vitamini, B1, B5,C vitamini,E vitamini  açısından zengindir.Bu vitamin içeriği ile günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılar.Bu yüzden günlük olaeak tüketilmesi vitamin ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.

2. Mineral Açısından Zengindir

Kuşkonmaz vitamin olduğu gibi mineral açısından da zengin bitkiler arasındadır.Demir,Kalsiyum,Magnezyum,Potasyum,Çinko ve Selenyum açısından zengindir.İyi bir mineral içeriği ile günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılar.

3: Kemik Sağlığını Korur

Kuşkonmaz da bulunan kalsiyum ve K vitamini içeriği ile kemik ve eklem sağlığını destekler.Kemiklerin sağlamlaşmasına yardımcı olur.Genel olarak sütün kalsiyum kaynağı olarak bilsek de aslında  bazı yeşil bitkiler kalsiyum açısından sütten daha zengindir.

4: Antioksidan Açısından Zengindir

C vitamini , E vitamini ve diğer bazı fenolik maddeler ile iyi bir antioksidan bitki haline gelmiştir.Kuşkonmaz da bulunan bu antioksidanlar sayesinde vücutta  ortaya çıkacak serbest radikalleri ve zararlı metabolitler uzaklaşmış olacaktır.Özellikle serbest radikaller kanser ve tümör hücrelerinin oluşumuna sebep olduğu için  kuşkonmaz da bulunan antioksidan sayesinde bu riski azaltmış olacaksınız.

5: Sindirim Sistemi ve Bağırsakları Korur

Kuşkonmaz diyet lifleri açısından zengindir.Diyet lifleri ise bağırsaklarda su alıp şişerek sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak hareketini hızlandırır.Bu sayede sindirim ve bağırsak sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

6: Folik Asit Açısından Zengindir

Folik asit özellikle hamile bayanlar için tavsiye edilen vitaminlerden biridir.Folik asit özellikle çocuk beyin gelişimi için en önemli besin maddelerinin arasında yer almaktadır.

7: İdrar Sökücü Etkisi Vardır

Kuşkonmaz etkili bir idrar sökücüdür.Bu özelliği ile idrar atımı hızlandırır ve toksinlerin hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasında etkilidir.

8: Göz Sağlığı Açısından Faydalıdır

Kuşkonmaz iyi bir A vitamini kaynağıdır.A vitamini ise gözlerin daha ne ve sağlıklı görmesi için en gerekli vitaminlerden yer alır.Günlük olarak A vitamini ihtiyacını karşılamak için kuşkonmaz tüketimini tavsiye etmekteyiz.

Kuşkonmaz Olası Yan Etkileri

Bazı ufak alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.Özellikle soğan ve sarımsak gibi gıdalara karşı hassasiyetiniz varsa dikkatli tüketmenizi öneriyoruz.

Bazı ufak gaz problemlerine sebep olabilir.

Hamile bayanların folik asit faydasına karşın yine de doktora danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Son olarak böbrek rahatsızlığı yaşayanların doktora danışmadan tüketmelerini önermiyoruz..

 

Kuşkonmaz pek tüketilmeyen bir bitki olsa da bu faydalarını okuyup daha çok tüketmenizi öneriyoruz.Mutlu ve sağlıklı günler dilerim..

 

Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • İlker Ali ÖZTEKİN
  5 Şubat, 2018

  Tesekkur ederim. Birde sarmaşık hakkında bilgi verebilir misiniz?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.