Kuzu Göbeği Mantarı Nedir, MantarınFaydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Kuzu göbeği mantarı yenilebilen bir mantar çeşididir. Pek çok yerde bu mantar türü küme mantarı, kümah, höbelen mantarı gibi değişik isimlerle de kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarının dış görünüşü yumurtayı andırmaktadır. Dış yüzeyinde küçük küçük delikler bulunmaktadır. Bu mantar kırmızımsı ve sarı renkte bulunmaktadır.Yazımızda kuzu göbeği mantarı nedir, sağlık açısından faydaları nelerdir bunlara değineceğiz.

Bu mantar türü yol ve akarsu kenarlarında, yanmış orman alanlarında, meşe, kayın gibi yaprak döken ağaçların dibinde, çam ormanlarında, kireç ve kumlu toprak alanlarında yetişir.

Tek tek veya toplu bir biçimde yetişebilmektedir.

Ülkemizde genel olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgesinde daha çok kıyı kesimlerde yetişmektedir.

Bu mantar türü Mart ayı başlangıcından Haziran ayına kadar yetişebilme aralığı vardır. Yağışın olmaması mantarın yetişmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Kuzu göbeği mantarının zehirli olanları da bulunmaktadır. Bu yüzden mantarlara dikkat edilmelidir.

Bu mantar çeşitli alerjik reaksiyonlara da sebep olmaktadır. Bu yüzden çok aşırı tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Lif açısından zengindir fakat hem doymuş yağ hem de doymamış yağ açısından düşüktür.

Kuzu göbeği mantarını taze olarak tüketebileceğiniz gibi kurutularak kış aylarında da tüketilebilir.

Bu mantarın tadının güzelliği ve sağlık açısından pek çok faydasının bulunmasından dolayı pek çok yerde tüketilmektedir. Ayrıca bu mantarın yetişmediği yerlere de mantar iplere geçirilerek kurutulur ve diğer ülkelere satılmaktadır.

Kuzu Göbeği Mantarının Yararları Nelerdir

— Tam bir vitamin deposudur diyebiliriz. İçeriğinde bolca B1, B2 ve C vitaminleri yanında fazlaca sodyum , kalsiyum, potasyum minerallerini içermektedir.

— Özellikle kansızlık sorunu yaşayanlar, kuzu göbeği mantarının kan yapıcı ve kansızlık anemi gibi hastalıkların tedavisinde oldukça yardımcıdır.

— Bu mantar protein bakımından oldukça zengindir. Örnek verecek olursak 1 kilo kuzu göbeği mantarında bulunan protein miktarı neredeyse bir kilo ette bulunan protein miktarına eşit derecededir.

— Bitkinlik, yorgunluk, halsizlik vb. belirtilere karşı destekleyicidir. Vücudumuzun direncini arttırarak bireyin dinç kalmasına yardımcı olur.

— Bağırsak ve mide rahatsızlıkları için de çok uzun senelerden beri kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarı bu iki hastalığa karşı iyileştirici özelliği olduğu görülmüştür.

— Beynin gelişimi  ve zihnin sağlıklı çalışabilmesi için oldukça faydalıdır.

— Kuzu göbeği mantarının güçlü antioksidan özelliği bulunmaktadır. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

— Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği bulunmaktadır.

— -Mantar içeriğinde bakır, E vitamini, potasyum bulundurur buda kalp rahatsızlıkların önlenmesine kalbin korunmasına ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

— Yine içeriğinde fazla miktarda selenyum, niasin içermesinden dolayı kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Özellikle de prostat kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

— Mantar kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak diyabete sorunu yaşayanlar için önerilmektedir.

— Karaciğerin sağlığını olumlu yönde etkileyerek, karaciğerdeki enzimlerin kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır.

— Bitkilerde ve diğer gıdalarda olmayan D vitamini fazla miktarda bu mantar da bulunmaktadır.

— Vücudun iç savunma mekanizmasının güçlenmesine yardımcı olur ve ilaçların sebep olduğu yan etkilerin giderilmesine yardımcı olur.

— Vücutta görülen eklem ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur, bağ dokularının da onarılmasına yardımcı olur.

— Kuzu göbeği mantarı içeriğinde kalsiyum, bakır, potasyum ve çinko bulundurduğundan tiroid sağlığını destekleyerek hipertiroidin de önlenmesine yardımcı olmaktadır.

— İçeriğindeki B2 de gözlerin sağlıklı olması için önemlidir. Göz sağlığını koruyarak gözlerin parlaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

— Tüketilen kuzu göbeği mantarı kolesterole iyi gelmektedir.

— Kuzu göbeği mantarında bulunan demirin vücut tarafından emilmesi için, mantarla birlikte C vitamini bakımından zengin brokoli, patates gibi gıdalar tüketilmelidir.

— Karaciğer sağlığı içinde oldukça önemlidir. Bu mantar karaciğer fonksiyonları üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

— Bir fincan kuzu göbeği mantarı yaklaşık olarak  miligram demir bulundurmaktadır.

— Vücutta oksijenin taşınması için kırmızı kan hücrelerini oluşturmaktadır.

Kuzu göbeği mantarını güzelce yıkamak ve temizlemek oldukça önemlidir. Mantar pişirilmeden önce suda bekletilmelidir. Çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • İlhan
  24 Nisan, 2018

  Bilgilendirme adına teşekkür ediyorum ben Erzurum Oltu’luyum Artvin Yusufeli bölgesine kalıyor köyümüz 2400 rakımlı yaylamızda bol sarı çam ve bolca soğuk su var bizim bölgemizde kuzugöbeği mantarına bolezen deriz çok sevilen ve bolca tüketilen mantar çeşididir.ankara da bulunan akm şehir günlerinde denizli ilinin tanıtımına gitmiştim ve orda da bu tür mantar olduğunu gördüm. Kendi adıma paylaşmak istedim teşekkürler. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   25 Nisan, 2018

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz umarım daha çok tanınır bu faydalı ürünümüz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.