Laktozsuz Süt Nedir Laktoz intoleransı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Takip Et : Üye Girişi

MERHABA DEĞERLİ OKURLAR;

Toplum içinde birçok insan Laktoz nedir?Laktozsuz süt nedir? Laktoz intoleransı nedir? Belirtileri  ve Tedavi yöntemleri nelerdir? diye sorduğumuzda çoğu insan bilememektedir ve kendilerine sorularımızın cevabını söylediğimizde “aa evet bende de oluyor bu tip rahatsızlıklar” olarak cevap alıyoruz.

Laktoz nedir sizlerle onu paylaşayım.Laktoz; süt şekeri anlamına gelen, Latince süt anlamına gelen “lak” ve şeker anlamına gelen “oz” kelimelerinden oluşur. Laktoz doğada yalnız sütte bulunan süt şekeri de denilen bir disakkarittir. Sütün en önemli karbonhidratıdır. Sütün yapısında çok önemli bir payı bulunmaktadır.

Çoğu insan bir bardak süt tükettikten sonra mide ve bağırsaklarında gaz oluşmasından şikayet ederler. Bunun nedeni sütte bulunan süt şekerini yani laktozu sindirememelerindendir. Dünya nüfusunun %70’inde aynı problem söz konusudur. Sindirim sorunu olan laktoz intoleransına Asya, Afrika ve Akdeniz topluluklarında çok sık rastlanır.

 

Laktoz intoleransı; sütte bulunan laktoz şekerini sindirememelerindendir. Birçok insan bu durumun bilincinde olmadan süt tüketmektedir ve süt içmekten vazgeçmemektedir. Bu hastalığın belirtisi ise;

1-mide bulantısı

2-mide krampı

3-mide dolgunluğu

4-şişkinlik

5-gaz

6-ishal olarak sınıflandırabiliriz. Bu belirtiler laktoz içeren bir ürünü aldıktan yarım saat sonra ile 2 saat arasındaki bir süre sonrasında başlayabilir. Hangi gıdada laktoz ver dersek eğer;

1-süt

2- tereyağı

3-margarin

4-yoğurt

5-peynir

6-süt tozu

7-çikolata

8-kaymak ve krema da en sık görülen laktoz kaynaklarıdır.

 

Tedavi yöntemleri en etkin ve tek tedavi şekli dietten laktoz içeren ürünleri çıkarmaktır.Tedavinin şekli yakınmaların şiddetine göre değişir. Hafif yakınması olan kişilerde alınan süt ürünü miktarının azalması yeterli olurken şiddetli yakınmalarda tamamen kaldırılması gerekmektedir.

 

Laktoz intoleransının beslenme tedavisi laktoz içeren süt yerine; laktozsuz süt, yoğurt,kaşar peyniri ve laktozsuz peynir tüketebilirsiniz.

Diğer yandan keçi sütünde süt şekeri (laktoz) miktarı da, inek sütünden daha azdır. Laktozun az olması, protein içeriği, yağ zerreciklerinin çok küçük olması gibi özellikler keçi sütünü daha kolay sindirebilir bir hale getirmektedir. Bu sebeple inek sütünün kendisine dokunduğunu söyleyenler, süt içtikten sonra mide gurultusundan, karın ağrısı ve ishalden şikayet edenler laktozsuz süt içerek hem sütün nimetlerinden yararlanmış hem de hasta olmadan süt içmiş olurlar.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.. 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Aralık, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Selin
  7 Eylül, 2016

  Merhaba seker hastalarida laktozsuz sut tuketebilirmi? Tadi fazla tatli oldugundan sekeri yukseltirmi? Bi zarari varmidir acaba?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   8 Eylül, 2016

   Laktozsuz süt zaten laktozu parçalanmış süttür ki laktoz şekeri zaten sütte hastalık yapacak derecede yok fakat yine de doktora danışmakta fayda vardır.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.