LİCORİCE ŞEKERİ (MEYAN KÖKÜ ŞEKERİ) NEDİR? HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER...
Takip Et : Üye Girişi

   Merhaba değerli okuyucularım. Bugün sizlere ülkemizde henüz pek  yaygınlaşmamış ancak ilerleyen günlerde karşınıza çıkacak, ABD,Avrupa ve Arap ülkelerinde çok tüketilen Licorice Şekeri hakkında bilgi vereceğim. Türkçe’ye çevrildiğinde Ekşili Yumuşak Şeker veya Meyan Kökü Şekeri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu şeker meyan kökünden yapıldığı gibi meyvelerin aromasıyla da yapılıyor.

    Licorice şekeri , doğal maddelerle üretilmesinin yanı sıra yapay maddelerle de(karmosin,sitrik asit,titandioksit) üretiliyor. Yapaylarının hiçbir şekilde sağlığa yararı olmasa da, doğal yollarla üretilen Licorice şekeri tarih boyunca baş ağrısı,ülser,hazımsızlık,boğaz ağrısı gibi basit rahatsızlıklarda kullanılmış ve halen de licorice şekerinden pastil üretilmektedir. Fakat Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA),U.S. Food and Drug Administration ,meyan kökünün içerdiği glycyrrhizinnin , tatlanmasını sağlıyor, 2 hafta düzenli ve günde 90 gr dan fazla  tüketilmesi; vücudu etkileyecek derecede potasyum azalması ,kalp ritminin bozulması ,kan basıncının artması, erkeklerde testosteron azalması,östrojen hormonunun artması, hamilelerde erken doğum riski gibi zararları olduğunu açıkladı. Ayrıca FDA, diyabet ,böbrek ve kalp hastalığı olanların, günde 2 onstan (yaklaşık 30 gram) fazla tüketmemelerini,hamileliğin 24-36. Haftalarında olanların, endometriozis ve meme kanseri hastaların uzak durmaları konusunda uyarıyor                                                                                                                     

    Licorice şekerinin yararları ve zararları bir yana, bir kere de olsa doğal olanını denemenizi tavsiye ederim. Genel olarak her çeşidi ilk önce bir ekşilik verip ardından tatlılık veriyor, yalnız siyah olanı ağızda biraz acı tat bırakıyor. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de var, ancak dünya genelinde Cadılar Bayramı’nda en çok tüketilen şeker. Yakın zamanda Licorice şekeri marketlerden satın alabilirsiniz, çünkü bazı gıda firmaları imalatına çoktan başladı bile! Hatta buradan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=RwyrSyzbM-Q

 

 Bu yazıyı vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

BATUHAN İNANLAR

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Mert Gülbahar
  16 Şubat, 2016

  licorice şekeri gerçekten işe yaramaktadır bizzat denedim :))

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.