Ocak ayının en güzel balığı
Takip Et : Üye Girişi

Ocak ayının balık nimeti

 • Balık için en verimli aylardandır.
 • Uskumru ve çinekopun yenilesi zamanıdır.
 • Torik oldukça artar.
 • Lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavritin en bol ve en lezzetli olduğu aydır.
 • Hamsi yağlanmaya başlayacağından lezzetlenir.

Bu ay mutlaka “Lüfer” yiyin

Akdeniz, Karadeniz,  Marmara, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nda sürüler halinde dolaşan lüfer pullu bir göçmen balıktır. Soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı olduğundan daha da lezzetli olur. Ülkemizde Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’nde yakalananların tadı muhteşemdir. Daha güney denizlerimize inildikçe yavanlaşır ve kendisine mahsus o güzel tad ve kokuyu kaybeder.

Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan zamanı en yağlı ve lezzetli zamanıdır. Bu devre içinde ızgarası tavsiye edilir. Çinekopun da ızgarası çok iyi olur, ancak mevsimi lüfere göre kısadır. Kasım sonundan itibaren azalmaya başlar.

Diğer zamanlarda, büyüklüğüne göre pilakisi, buğulaması, kağıt kebabı ve tavası olur. İlbharada son derece yağsız olduklarından tava, pilaki ve buğulaması tercih edilmelidir.

Lüfer balığı boylarına göre farklı isimlerle anılır

10 cm e kadar;          Yaprak veya defne yaprağı,
10-18 cm arası;         Çinekop
18-25 cm arası;         Sarıkanat
25-30 cm arası;        Lüfer
30-50 cm arası;        Kofana
50 cmden büyük ise Sırtıkara denilmektedir.

Sıra sıra dizilmiş balıklar

Lüfer balığının faydaları

– Niasin içeriği zengin olduğundan vücuda zindelik verir.  ( Niasin eksikliği; yorgunluk, halsizlik ve uykulu olma hali yaratır )
– Enfeksiyonlara karşı vücut direnci sağlar.
– A, B2, B6, bol miktarda B12 bulundurup bu vitaminlerin antioksidan özelliği sayesinde hücre ve hastalık koruyucu özelliğe sahiptir.

Lüfer seçerken ve yerken

Her balıkta olduğu gibi solungaçlar kırmızı, gözler ve deri parlak olmalıdır. Fakat lüfer balığı diğer balıklara göre daha yumuşak derili olduğu için derisine parmağınızla bastırdığınızda geri eski haline dönüyorsa taze demektir. Daha ayrıntılı bilgi için bknz : Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Dikkat !!

Karadeniz ve Marmara’da Lüfer türlerinin sayısının azalması ve miktarın düşmesi nedeniyle Tarım Bakanlığı tarafından Defneyaprağı, Çinekop, Sarıkanat avcılığı ve satışı yasaklanmıştır.

Bu yasağın uygulanması için çeşitli sivil toplum örgütleri ve oluşumlar mücadele etmektedir. Ayrıca her sene farkındalık yaratmak amacıyla Lüfer Bayramı etkinlikleri yapılmaktadır.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Mert
  5 Temmuz, 2017

  bence en iyisi hamsi ve levrektir onların üzerine balık tanımam…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.