Metabolizmamı Nasıl Hızlandırırım? Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
Takip Et : Üye Girişi

Metabolizmayı hızlandırmak günümüzün en gerekli sağlık ihtiyaçlarından biridir. Çünkü günümüz iş ortamları dahil uzun süreli oturma, uyuma, uzanma gibi aktivitelerden ibaret kalmaktadır. Ayrıca eve gelince yine aynı şekilde televizyon ve bilgisayar başında geçirilen zaman da enerji harcanımını azaltmaktadır. Bu sebeple hareketi arttırmalı ve metabolizmamızı hızlandırmamız gerekmektedir. Özellikle çocuklarımız dahil azalan hareket ile en büyük sorun obezite olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda neden metabolizmayı hızlandırmalı, metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yollarını sizlerle paylaşacağız.

Metabolizmayı Neden Hızlandırmalıyız?

Günlük olarak gıdalardan aldığımız enerji yaptığımız harekete denk gelmez. Örneğin 1000 kalorilik gıda tüketiyorsak, hareketlerimiz ile 600 kalori yakıyoruz. Kalan 400 kalori ise vücudumuzda yağ olarak depolanmaktadır. Metabolizmamızı hızlandırarak bu enerji harcanımını biraz daha arttırırız.

Metabolizmayı hızlandırmak demek biz hareket etmesek bile harcanan enerjiyi arttırmak demektir. Yani kalbimiz, böbrekler, akciğer, kan dolaşımı gibi bütün sistemler enerji ile hareket ederler. Biz uyusak dahi bu organlarımız çalışır ve bunun için enerji gerekir. Amacımız uyuduğumuzda veya oturduğumuzda dahil bu organların daha çok enerji harcamasını sağlayarak fazlalık kalorileri yok etmektir. İşte bu amaçla belirttiğimiz bu tavsiyelere göz atmalısınız:

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

 

1 Bol Bol Yoğurt Tüketin.

Bol protein ve kalsiyum içeriği ile yoğurt tüketimini gün boyu daha da arttırın. Düşük kalorisi ile birlikte protein ve kalsiyum içeriği kasları hızlandıracak ve metabolizmanızı hızlandırmanızı yardımcı olacaktır. İş yerinde dahi küçük kutular ile yoğurt tüketebilir, her gece uyumadan önce 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz.

2 Et ve Tavuk Tüketmeye Çalışın

Et ve tavuk gibi protein ve B vitamin komplekslerini içeren gıdaları tüketmeden vücudu dengeye sokmak mümkün değil. Vücut dengede değilse metabolizma hızlanmaz ve kaslar tam olarak çalışmaz. Bu yüzden özellikle hareketli zamanlarda, öğle saatlerinde mutlaka et veya tavuk ve türevlerini tüketmeye dikkat edin. Protein açısından zengin gıdalarla beslenmek şart!

3 Spor Aktiviteleri ve Hareket:

Bilinen bir yanlış varsa hangi gıdayı tüketirseniz tüketin hiç bir zaman hareket ederken hızlanan metabolizmaya ulaşamazsınız. Bu yüzden yürüme, koşma, spor gibi vücudu harekete geçiren aktiviteleri mutlaka yapın. Vücut hareket etmediği sürece metabolizma hızlanmaz. Yağ yakıcı gıdalar, metabolizmayı hızlandıran gıdalar dahil oturduğunuz yerden bir yere kadar hızlandırır. Ancak siz az da olsa hareket ettiğiniz taktirde metabolizmanız tam anlamıyla hızlanacak ve dengeye ulaşacaktır.

4 Bol Su İçin

Su hayattır. Su olmadığı sürece metabolizma hızlanmaz, kan akışı düzgün olmaz, kaslar verimli çalışmaz, besinler hücrelere taşınamaz.. Enerjinin yakılması için mutlak olarak suya ihtiyaç vardır. Bu yüzden suyu her an yanınızda taşıyın. Aklınıza gelen her an su için. Ne kadar çok su içerseniz vücudunuz o kadar enerji yakacaktır. Korkmayın suyun kalorisi sıfırdır 🙂

5 Yeşil çay, Zencefil  için

Yeşil çay ve zencefil metabolizmayı hızlandıran en etkili içeceklerdendir. Bu yüzden kahve, dondurma, şekerli ürünler yerine antioksidan açıdan zengin ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, zencefil, limon karışımını içmenizi tavsiye ediyoruz.

6 Kahvaltıyı Atlamayın, Yumurtayı Unutmayın

Kahvaltı öğününü atlattığınız taktirde o gün otomatik olarak verimsiz geçer. Sabah mutlaka kahvaltı yapıp evden çıkın. Kahvaltıda zeytin, peynir, yumurta, sebzeler, salatalar tüketin. Şekerli ürünler, beyaz ekmek, çikolata kremalarından uzak durun. Besleyici özellikteki sağlıklı gıdaları tercih edin.

7 Acıdan Korkmayın

Yemeklerinize bol bol acı biber katın. Metabolizmayı hızlandıran en etkili gıdalardan bir acı biberdir. Yemeklere, çorbalara, salatalara bol bol ekleyin. Hem metabolizmayı hızlandırır, sindirim ve boşaltım sistemini korur. Zayıflamanız yardımcı olur. Aynı zaman Prof. İbrahim Saraçoğlu’ da acı biberi tavsiye etmektedir.

Ayrıca metabolizmayı hızlandıran gıdalar için yazımıza göz atabilirsiniz: https://gidabilinci.com/metabolizmayi-hizlandiran-besin-ve-gidalar-nelerdir

Mutlu ve Sağlıklı günlere Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 4.1/5. From 19 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.